Як реагувати на запити ДПС про надання інформації 

Податкова прислала запит? Це ще не перевірка! Дізнайтеся, як законно і безпечно відповісти на інформаційний запит від ДПС, не відкриваючи зайвого і не потрапляючи на гачок


  1. Способи отримання податківцями інформації про платників податків
  2. Дії платника податків при отриманні запиту від ДПС
  3. Наслідки ненадання відповіді на запит ДПС


Способи отримання податківцями інформації про платників податків


Державна податкова служба, крім зовнішніх способів отримання інформації (фінансові організації, фінмоніторинг, рішення суду для розкриття банківської таємниці), може знаходити інформацію самостійно. Зокрема, в неї для цього є два інструменти. Стаття 20.1.1 Податкового кодексу України (далі ПКУ) передбачає, що ДПС має право запросити будь-якого платника податків, фізичну особу, юридичну особу, фізичну особу підприємця для надання пояснень щодо сплати податків, дотримання податкового законодавства і т.п.


Крім того, стаття 73.3 ПКУ передбачає можливість направлення інформаційного запиту про надання інформації та прохання надати пояснення щодо того, чим займаєтеся платник податку. І в такому випадку, ДПС на основі пояснення може на основі інформації трактувати дані так, як їй зручно.


Варто знати, що інформаційні запити не є документальними перевірками. Вимоги на кшталт «Надайте виписку з банку, накладні, первинні документи, поясніть, що продаєте» не є підставою для негайного надання відповіді. Тобто, бездумно передавати інформацію податковій не варто, треба дуже ретельно перевіряти яка інформація передається.


Дії платника податків при отриманні запиту від ДПС


Як варіант, можна делікатно постаратися запевнити, що немає порушень податкового законодавства і підстав для надання документів немає, оскільки це не документальна перевірка.


Звичайно, тут є страх бухгалтера, що ДПС у відповідь призначать документальну податкову перевірку. Але тут варто розуміти, що, якщо в податківців є реальна інформація проти платника, вони все одно призначать документальну податкову перевірку. Якщо в них реальної інформації немає і вони не змогли по такому інформаційному запиту отримати підстави, на яких призначити документальну податкову перевірку, вони й так її не призначать.


Тому насправді такий інформаційний запит не безвихідна ситуація. Просто з інформаційними запитами треба бути акуратними та не говорити зайвого, а повідомляти те, що буде на користь.


Наслідки ненадання відповіді на запит ДПС


Не надати взагалі нічого, ігнорувати – можна собі нашкодити. Згідно ст. 121.2 ПКУ ненадання інформації на інформаційний запит податкової карається штрафом в розмірі 5 мінімальних заробітних плат, тобто 40,000 грн. Тому просто не надати відповідь на запит, а ігнорувати лист, сподіватися, що все буде добре – це теж не вихід.


Якщо є можливість, надаючи відповідь ДПС, варто долучити якісь документи, які не нашкодять платнику податку. Тобто з інформаційними запитами треба бути акуратними, не пропускати їх, не ігнорувати їх, а готувати на них грамотні відповіді.


Джерело: 7eminar


Статті на тему:


Запити від податківців: як реагувати та чи відповідати

Недопуск до податкової перевірки: правила та ризики

Законні способи відтермінувати / затримати перевірку ДПС

Запит ДПС щодо вже перевіреного періоду: як захиститися

Онлайн-продажі під контролем ДПС: нові підстави і інструменти для перевірки

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇