Онлайн-продажі під контролем ДПС: нові підстави і інструменти для перевірки

Контроль за фінансовими операціями стає дедалі більш прозорим, і податкова служба отримує нові інструменти для моніторингу доходів громадян та бізнесу. Впровадження обов’язкового використання фіскальних чеків форми ФКЧ-3 для фінансових компаній, які здійснюють перекази коштів, дозволяє фіксувати кожен платіж і передавати дані про отримувачів до податкової


  1. Форми фіскальних чеків та передача даних про перекази до ДПС
  2. ФКЧ-3 – джерело даних для ДПС для контролю за платежами
  3. Перевірка платежу щодо участі фінансового посередника
  4. Висновки


Форми фіскальних чеків та передача даних про перекази до ДПС


Всі фінансові компанії, які є небанківськими фінансовими організаціями та мають функцію переказу коштів на рахунок іншої особи почали передавати в ДПС дані про кожен такий переказ через те, що про переказ на користь іншої особи вони зобов’язані видавати фіскальний чек за формою ФКЧ-3.


Загалом є декілька форм фіскальних чеків, які мають видавати різні організації. Чек під формою ФКЧ-1 видають всі ФОПи чи юридичні особи, що продають товари та послуги. Чек за формою ФКЧ-2 видається кожен раз, коли проводиться повернення коштів, а от чек за формою ФКЧ-3 мав видаватися всіма фінансовими компаніями, які приймали готівку для подальшого переказу отримувачу коштів саме регулювання цього чеку ФКЧ-3 суттєво змінили з 1 березня.


ФКЧ-3 – джерело даних для ДПС для контролю за платежами


Така сильна увага до чеку ФКЧ-3 обумовлена тим, що згідно Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, затвердженого наказом Мінфіну від 21.01.2016 №13 у рядку 8 фіскального чеку має обов’язково вказуватися отримувач платежу (вказується його прізвище, ім’я та по батькові, податковий номер, а крім того номер рахунку на який він отримує ці кошти, назва банку куди будуть зараховуватися кошти та навіть призначення платежу по цих коштах).


Коли клієнт здійснює платіж через платіжну систему (Portmone, iPay, WayforPay, NovaPay) чи будь-які термінали самообслуговування, цей посередник зобов’язаний формувати ФКЧ-3, де зазначаються дані отримувача платежу. Ці дані про отримувача платежу переходять в податкову, яка вже в свою чергу може контролювати всі платежі по своїй системі.


Тому не варто дивуватися якщо при переказі коштів через платіжні термінали чи через інтернет-сервіси переказів коштів з карти на карту всі ці суми платежів чітко буде знати податкова.


Формально положення про форму і зміст розрахункового документу каже наступне:

прийняли кошти і маєте далі переказати їх кінцевому отримувачу завжди видавайте чек за формою ФКЧ-3 та передавайте дані отримувача цих коштів в податкову.

Закон України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» не зазнав жодної зміни і обов’язку робити такий чек для небанківських фінансових організацій не додав.


Тому, поки що існує ситуація, коли одна фінансова компанія буде вважати, що поки зміни в закон не внесли вони чек ФКЧ-3 не роблять, бо переказують кошти тільки безготівково. А інша фінансова компанія буде намагатися буде формувати чеки ФКЧ-3.


Перевірка платежу щодо участі фінансового посередника


Є можливість себе перевірити та зрозуміти, що ви працюєте з фінансовим посередником, який зараховує вам кошти на рахунок. З юридичної точки зору є два способи перевірки. Якщо у банківському рахунку є номер рахунку платника і в рахунку платника є код 2650 чи 2654 то саме з таким кодом переказу здійснюють транзит коштів фінансові компанії, які зараз мають видавати чек ФКЧ-3. Крім того, якщо є назва платника коштів, інтернеті можете перевірити КВЕДи такого платника і якщо серед них є КВЕД 64.19 «Інші види грошового посередництва» скоріш за все, це теж фінансова компанія яка зробила чек ФКЧ-3 і передала дані в податкову.


В електронному кабінеті чеки ФКЧ-3, які були створені на користь отримувача перевірити неможливо.


Важливий висновок, який варто зробити при переказі кошти приватній особі податкова знає, що отримано дохід через небанківську організацію і може нарахувати податок. Якщо ж ФОП отримав оплату через фінансову організацію вона видала чек на переказ коштів, отже податкова буде очікувати що і ФОП видасть чек зі свого боку на продаж товару. Використовуючи ці дані, можна контролювати і питання дотримання ліміту.


Висновки


  1. Податкова щороку отримує нові інструменти контролю за доходами. Цього року податківці отримати можливість контролювати дохід за онлайн продажами завдяки ФКЧ-3.
  2. Всі фінансові компанії формують ФКЧ-3 для переказу коштів від платника до отримувача.
  3. Найбільш важливим є те, що у даних ФКЧ-3 мають бути реквізити отримувача платежу. Оскільки всі чеки реєструються в податковій то в них є дані про те, кому перераховували кошти.
  4. Залишиться лише їх звести, просумувати та таким чином можна розуміти доходи всіх отримувачів платежів через небанківські фінансові організації.


Джерело: 7eminar

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇