- Класифікатор професій: що це, та як ним користуватись
- Класифікатор професій: сервіс на Бухгалтерській платформі
- Правила визначення назви посади за Класифікатором професій
- Висновки
Класифікатор професій: що це, та як ним користуватись
Система професійної класифікації України визначається Національним класифікатором України ДК 003:2010 «Класифікатор професій», затвердженим наказом Держспоживстандарту від 28.07.2010 № 327 (далі – Класифікатор професій, КП).
Класифікатор професій сприяє єдиному державному підходу до класифікації існуючих та нових професій і робіт на основі кваліфікаційних вимог та приведенню національної класифікації у відповідність до міжнародних стандартів. Цей документ сприяє ефективній та правильній організації кадрового процесу.
Класифікатор професій складається з наступних основних частин:
- додаток А «Покажчик професійних назв робіт за кодами професій» (систематизація професій за кодами);
- додаток Б «Алфавітний покажчик професійних назв робіт» (систематизація професій за абеткою);
- додаток В «Похідні слова до професій (професійних назв робіт)»(похідні слова й механізм утворення деталізованих назв професій).
Додатки А і Б містять покажчики професійних назв робіт за класифікаційними угрупованнями та абетковий покажчик професійних назв робіт.
Як знайти правильну та потрібну професійну назву роботи?
Для пошуку краще користуватись додатком Б: адже всі професійні назви робіт в ньому впорядковані в алфавітному порядку, що значно спростить пошук та його тривалість. При чому, додаток Б є практично копією додатка А. Додаток Б має дещо іншу структуру та розташування.
Знайшовши в додатку Б потрібну професійну назву роботи з відповідним кодом, її можна легко тепер знайти в додатку А. Перша цифра коду – це номер розділу додатка А.
Наприклад, професійна назва роботи «Менеджер з маркетингу» має код КП 1475. Перша цифра коду – 1. Отже, у додатку А цю назву можна знайти в першому розділі «Законодавці, вищі державні службовці, керівники, менеджери (управителі)».
У додатку В є похідні слова до професійних назв робіт. Вони дозволяють змінювати найменування професій.
Класифікатор професій: сервіс на Бухгалтерській платформі
Класифікатор професій – пошуковий сервіс, який завжди перебуває в актуальному стані, зокрема враховує Зміни № 14. Він допоможе підібрати назву для посади / перевірити код КП, знайти потрібну посадову інструкцію.
Знайти необхідну інформацію можете двома способами:
- Скористатися структурою КП на стартовій сторінці. Для цього рухайтеся «зверху донизу» шляхом «провалювання» по КП від коду розділу до підрозділу → класу → підкласу / групи.
- Застосувати пошуковий рядок КП. Для цього введіть код або назву роботи / частину слова. Виберіть зі списку підказок потрібну назву роботи або ж натисніть Enter та перейдіть у таблицю виводу результату пошуку на рівні підкласу та групи.
У таблиці результатів Ви можете:
- Отримати підказку у форматі повної структури КП, підвівши курсор до професійної назви роботи. За допомогою підказки Ви можете рухатися «знизу до верху» від групи / підкласу до класу → підрозділу → розділу. Тобто, переходити у відповідне угрупування для деталізованішого пошуку назви роботи. Крім того, дана підказка на рівні групи дає зрозуміти, чи підходить назва роботи під вид діяльності роботодавця.
- Підібрати потрібну посадову / робочу інструкцію, натиснувши на посилання «Знайти».. Ви перейдете у розділ «Документи», в якому можете обрати чи замовити потрібну посадову інструкцію.
Нагадаємо, Ви можете використовувати похідні слова до базових професійних назв робіт до Класифікатора професій з похідними словами до професій.
Правила визначення назви посади за Класифікатором професій
Правило 1. Назва посади у штатному розписі має відповідати Класифікатору професій
Згідно з п. 2.14 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінсоцзахисту від 29.07.1993 №58, запис про найменування професії й посади працівника має відповідати Класифікатору професій. Штатний розпис також має відповідати Класифікатору професій, як і записи в трудовій книжці.
У випадку, коли дізнались, що найменування посади працівника не відповідає Класифікатору професій, необхідно виправити таку ситуацію. Для цього варто вжити наступні кроки:
Крок 1. Роботодавець видає на підприємстві наказ про увідповіднення штатного розпису до Класифікатора професій. У ньому зазначаються відповідальні особи, і вказуються строки виконання.
Крок 2. Видається наказ про внесення змін до штатного розпису і перейменування посад. За допомогою цього наказу вносяться необхідні зміни до штатного розпису та оновлюються найменування посад працівників, які не відповідають Класифікатору професій.
Але варто звернути увагу на те, що зміна найменування посади (професії) працівника може бути розцінена як зміна істотних умов праці, про яку працівника потрібно повідомити не менше ніж за два місяці (ст. 32 КЗпП).
Проте, у період дії воєнного стану повідомлення працівника про зміну істотних умов праці допускається до запровадження таких змін (ч. 2 ст. 3 Закону України від 15.03.2022 №2136- IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»). Це означає, що вимоги ст. 32 КЗпП про завчасне попередження працівника за два місяці у цьому випадку не застосовуються.
З таким наказом необхідно ознайомити всіх працівників із цим наказом під підпис.
Крок 3. Після видання наказу потрібно внести зміни до трудової книжки працівника у зв'язку зі зміною найменування посади (професії).
Крок 4. Внести зміни до іншої документації, в якій фігурує старе найменування посади (професії).
Правило 2. Назви професій можуть бути розширені за допомогою похідних слів з додатка В
У додатку В є слова, такі як заступник, віце-, другий, головний, старший, молодший тощо. Вони дозволяють змінювати найменування професій.
Приклад 1: Професія «Менеджер з маркетингу» може бути розширена за допомогою похідних слів. Отже, «Менеджер з маркетингу» може перетворитися на «Старший менеджер з маркетингу». Код КП для всіх цих професій буде однаковий – 1475.
Приклад 2: «Головний бухгалтер» може перетворитися на «Заступник головного бухгалтера». Код КП для всіх цих професій буде однаковий – 1231.
Похідні слова з додатка В можуть використовуватися:
- зі збереженням галузевої та функціональної приналежності;
- зі збереженням кваліфікаційних вимог;
- з виключенням дублювання. Наприклад, за допомогою похідного слова не можна створити професію «Головний економіст» з кодом професії «Економіст». Адже в Класифікаторі професій уже є професійна назва «Головний економіст» з кодом КП 1231.
В окремих випадках за потреби позначення видів робіт за певною професією (професійною назвою роботи) роботодавець може застосовувати похідні слова «Виконувач окремих робіт». Конкретна деталізація робіт визначається роботодавцем у посадовій інструкції або трудовому договорі.
Похідні слова «Виконувач окремих робіт» застосовуються до професійних назв робіт 5-8 Розділів КП, якщо це не суперечить КП за умови, що до працівників за цими професіями (професійними назвами робіт) не визначаються особистісні, спеціальні та/чи специфічні вимоги.
Правило 3. Назви професій можуть бути розширені термінами та словами, які уточнюють місце роботи, виконувані роботи, сферу діяльності за умови дотримання лаконічності викладення, якщо інше не передбачено у КП чи відповідних законодавчо-правових актах
Приклад 1: «Менеджер (управитель) із збуту» може перетворитися на «Менеджер із збуту курячої продукції». Код КП для всіх цих професій буде однаковий – 1475.4.
Приклад 2: «Директор (начальник, інший керівник) підприємства» може перетворитися на «Директор з економічних питань». Код КП для всіх цих професій буде однаковий – 1210.1.
Правило 4. У Класифікаторі професій професійні назви робіт наводяться у чоловічому роді, окрім назв, які застосовуються виключно у жіночому роді (економка, нянька, покоївка, сестра-господиня, швачка).
За потребою окремої працівниці професійні назви робіт можуть бути адаптовані для означення жіночої статі особи, яка виконує відповідні роботи (приклад, «Редактор» – «Редакторка»). Але це може мати певні наслідки щодо прав на пільги й компенсації згідно з чинним законодавством, про що слід попередити працівницю (лист Мінекономіки від 10.11.2020 №4703-06/67371-09).
Згідно з іншою думкою Мінекономіки, висловленою у листі від 09.10.2020 №3512-06/61698-07, в штатному розписі та в трудовій книжці працівниці назва посади має бути зазначена без адаптації до статі, адже ще потрібно внести відповідні зміни до інших нормативно-правових актів.
Правило 5. Окремі професійні назви робіт у Класифікаторі професій записано з використанням дужок
У дужках, відповідно до прийнятої структури Класифікатора професій, може визначатися:
- споріднена (однотипна) професійна назва роботи, яка може застосовуватися окремо в межах даної класифікаційної групи.
Приклад 1: Професійна назва роботи «Ювелір (ювелір-модельєр)» може перетворитися на «Ювелір» або «Ювелір-модельєр»;
Приклад 2: Професійна назва роботи «Молодша медична сестра (санітарка, санітарка-прибиральниця, санітарка-буфетниця та інші)» може перетворитися на «Санітарка» або «Санітарка-прибиральниця».
- загальноприйнятий іншомовний синонім професійної назви роботи, що застосовується у професійно-класифікаційних стандартах інших країн, що може використовуватися як самостійна або альтернативна професійна назва роботи.
Приклад 1: Професійна назва роботи «Менеджер (управитель) з персоналу» може перетворитися на «Управитель з персоналу» або «Менеджер з персоналу»;
Приклад 2: Професійна назва роботи «Фахівець з методів розширення ринку збуту (маркетолог)» може перетворитися на «Маркетолог» або «Фахівець з методів розширення ринку збуту»;
Приклад 3: Професійна назва роботи «Начальник доку (докмейстер)» може перетворитися на «Докмейстер» або «Начальник доку».
- вид економічної діяльності або напрям використання професійної назви роботи, наприклад науковий співробітник (інтелектуальна власність), інженер-технолог (металургія), машиніст бульдозера (гірничі роботи);
- складова професійної назви роботи, наприклад директор установи (підприємства, організації) культури (кінотеатру, кіновідеопрокату, кіностудії та інші).
У більшості випадків професійна назва роботи, яка містить запис у дужках, у разі застосування на практиці потребує конкретного визначення, наприклад маркетолог, кінооператор бортовий, докмейстер.
Правило 6. Не можна створювати назву професії з двох слів, використовуючи дефіс, крім випадків, передбачених у Класифікаторі професій
Водночас Мінсоцполітики у листі від 19.10.2017 № 2599/0/101-17 зазначає, що подвійні назви посад, передбачені у Класифікаторі професій, поєднують в одній назві роботи дві (три) інших за умови їхньої подібності, суміжності та/або приналежності, як правило, до одного розділу Класифікатора професій, наприклад заступник директора департаменту – начальник відділу (код 1229.1), інженер-конструктор машин та устаткування сільськогосподарського виробництва (код 2149.2), лікар-вірусолог (код 2225.2) тощо. У цьому випадку кодування подвійних назв посад здійснюється за першою складовою.
Звертаємо увагу: професійна назва роботи «бухгалтер-касир» не передбачена чинним Класифікатором професій і не може бути використана у штатних розписах підприємств. На цю помилку вказує Мінсоцполітики у листі від 25.04.2013 №336/13/155-13.
Як вчинити у ситуації, коли працівник виконує обов'язки за двома професіями одночасно?
У цьому випадку, трудовий договір з працівником слід укладати за основною посадою, на якій він буде виконувати найбільший обсяг роботи
Щодо інших робіт, які виконує цей співробітник, є кілька варіантів оформлення залежно від обсягу додаткових робіт, зокрема:
- додаткові роботи можуть бути включені до посадових обов'язків працівника, і це має бути прописано в його посадовій інструкції;
- працівник може виконувати додаткові роботи за сумісництвом – у вільний від основної роботи час.
Висновки
- Назва посади в штатному розписі має відповідати Класифікатору професій. У разі скасування посади необхідно внести зміни до штатного розпису та запропонувати працівникам, які займали таку посаду, переведення на інші, відповідно до Класифікатора професій.
- Професійні назви можуть бути розширені за допомогою похідних слів із додатка В. Також допускається уточнення назв термінами, що визначають місце роботи, специфіку виконуваних обов’язків або сферу діяльності.
- Назви професій у Класифікаторі подані в чоловічому роді, за винятком тих, які використовуються виключно в жіночому (економка, нянька, покоївка, сестра-господиня, швачка). У кадровій документації роботодавець може вказати жіночий варіант назви роботи, якщо це необхідно.
- Заборонено створювати назви професій із використанням дефісу, крім випадків, передбачених Класифікатором професій.
Джерело: kadroland
Статті на тему:
Зміна №14 до Класифікатора професій: що варто врахувати
Сервіси для бухгалтера: