Довідка про сплату податку за кордоном: основні вимоги

Для зменшення податкового зобов’язання в Україні платник податків має надати довідку про сплату податку за кордоном. Документ повинен бути виданий уповноваженим органом відповідної країни, легалізований або апостильований, перекладений на державну мову та нотаріально посвідчений

Щодо оподаткування іноземного доходу. Громадянин України отримав іноземний дохід зарплату у Великобританії. 3 доходу були утримані податки. Фізособа декларує іноземний дохід в декларації про майновий стан та доходи та планує скористатися пунктом 15 Конвенції про уникнення подвійного оподаткування.


Яким має бути документ, що дає право змінусувати податок з доходів фізичних осіб (прибутковий податок за Конвенцією), а саме, які вимоги до документу, що дає право на зменшення податку сплаченого за кордоном:


  1. ким виданий
  2. ким підписаний
  3. електронна чи паперова форма
  4. печатка має бути?
  5. як саме легалізувати?
  6. переклад потрібен?
  7. нотаріальне посвідчення перекладу?
  8. Зазначений документ оригінал чи копія чи є обов'язковим та невід'ємним додатком до декларації?


Відповідно до п.п. 170.11.2 Податкового кодексу України (далі Кодекс) у разі якщо згідно з нормами міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, платник податку може зменшити суму річного податкового зобов'язання на суму податків, сплачених за кордоном, він визначає суму такого зменшення за зазначеними підставами у річній податковій декларації.


Не зараховуються у зменшення суми річного податкового зобов'язання платника податку фізичної особи резидента України:


  1. податки на капітал (приріст капіталу),
  2. податки на майно;
  3. поінтові податки;
  4. податки на реалізацію (продаж);
  5. інші непрямі податки незалежно від того, чи належать вони до категорії прибуткових податків aбo вважаються окремими податками згідно із законодавством іноземних держав.


Сума податку з іноземного доходу платника податку резидента, сплаченого за межами України, не може перевищувати суму податку, розраховану на базі загального річного оподатковуваного доходу такого платника податку відповідно до законодавства України (п.п. 170.11.4 Кодексу).

Згідно з п. 13.4 Кодексу суми податків та зборів, сплачені за межами України, зараховуються під час розрахунку податків та зборів в Україні за правилами, встановленими Кодексом.


Для отримання права на зарахування податків та зборів, сплачених за межами України, платник зобов'язаний отримати від державного органу країни, де отримується такий дохід (прибуток), уповноваженого справляти такий податок, довідку про суму сплаченого податку та збору, а також про базу та / або об'єкт оподаткування.


Зазначена довідка підлягає легалізації у відповідній країні, відповідній закордонній дипломатичній установі України, якщо інше не передбачено чинними міжнародними договорами України (п. 13.5 Кодексу).


Відповідно до ст. 13 Закону України від 23.06.2005 №2709-IV «Про міжнародне приватне право» документи, що видані уповноваженими органами іноземних держав у встановленій формі, визнаються дійсними в Україні в разі ïx легалізації, якщо інше не передбачено законом a6o міжнародним договором України.


Згідно з Інструкцією про порядок консульської легалізації офіційних документів в Україні i за кордоном, затвердженою наказом Міністерства закордонних справ України від 04.06.2002 №113, передбачено, що

консульська легалізація офіційних документів — це процедура підтвердження дійсності оригіналів офіційних документів aбo засвідчення справжності підписів посадових осіб, уповноважених засвідчувати підписи на документах, а також дійсності відбитків штампів, печаток, якими скріплено документ.

Згідно зі ст. 13 Закону України від 25.04.2019 №2704-VIII «Про забезпечення функціонування української мови як державної мови» мовою нормативно-правових актів i актів індивідуальної дії, діловодства i документообігу органів державної влади, органів влади Автономної Республіки. Крим та органів місцевого самоврядування є державна мова.


Відповідно до ст. 79 Закону України від 02.09.1993 №3425-ХІІ «Про нотаріат› (зі змінами) нотаріус засвідчує вірність перекладу документа з однієї мови на іншу, якщо він знає відповідні мови.


Отже, чинними нормами законодавства передбачено, що з метою зменшення суми річного податкового зобов'язання на суму податків, сплачених за кордоном, платник податків повинен надати контролюючому органу довідку, видану компетентним органом країни, де отримувався дохід (прибуток), та легалізовану відповідним чинoм. Документи, складені іноземною мовою, підлягають перекладу та нотаріальному посвідченню.




Джерело: Лист ДПС від 27.05.2025 №563/2/99-00-24-01-02-02


Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇