За які валютні розрахунки в Україні накладають штрафи до 100% суми

На території України всі розрахунки мають проводитися у гривні, за винятком чітко визначених законом випадків, зокрема щодо іноземних інвестицій, банківських і фінансових операцій, облігацій, державних цінних паперів та інших операцій, передбачених нормативно-правовими актами НБУ або Митним кодексом. Порушення встановленого порядку валютних розрахунків тягне за собою фінансову відповідальність – штрафні санкції можуть сягати до 100% суми незаконної операції, перерахованої у гривню за офіційним курсом НБУ

Згідно з частиною першою ст. 3 Закону України від 21.06.2018 №2473-VIII «Про валюту і валютні операції» (далі – Закон № 2473) відносини, що виникають у сфері здійснення валютних операцій, валютного регулювання і валютного нагляду, регулюються Конституцією України, Законом №2473, іншими законами України, а також нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону № 2473.


Статтею 99 Конституції України визначено, що грошовою одиницею України є гривня.


Також ч. 1 ст. 5 Закону №2473 встановлено, що гривня є єдиним законним платіжним засобом в Україні з урахуванням особливостей, встановлених ч. 2 ст. 5 Закону №2473, і приймається без обмежень на всій території України для проведення розрахунків.


Водночас, ч. 2 ст. 5 Закону №2473 визначено, що усі розрахунки на території України проводяться виключно у гривні, крім розрахунків за:


  1. операціями зі здійснення іноземних інвестицій та повернення іноземному інвестору прибутків, доходів (у тому числі дивідендів) та інших коштів, одержаних на законних підставах у результаті здійснення іноземних інвестицій;
  2. операціями банків з надання банківських та інших фінансових послуг на підставі банківської ліцензії;
  3. операціями з надання фінансових послуг, визначених п.п. 1 – 5 ч. 2 та ч. 3 ст. 9 Закону №2473, що надаються небанківськими фінансовими установами та операторами поштового зв’язку, які мають ліцензію Національного банку України (далі – НБУ) на здійснення валютних операцій;
  4. операціями з розміщення, виплати грошового доходу та погашення облігацій, казначейських зобов’язань України, номінованих в іноземній валюті, якщо це передбачено проспектом цінних паперів (умовами їх розміщення);
  5. операціями з купівлі-продажу державних цінних паперів, номінованих в іноземній валюті, якщо ініціатором або отримувачем за такою валютною операцією є банк;
  6. іншими операціями, визначеними Митним кодексом України та (або) нормативно-правовими актами НБУ.


Розрахунки за операціями, визначеними цією частиною, можуть проводитися в іноземній валюті, у гривні, а також у банківських металах.


Порядок проведення розрахунків за валютними операціями визначається НБУ (ч. 4 ст. 5 Закону №2473).


Перелік валютних операцій на території України, що здійснюються на підставі ліцензій НБУ, визначено ст. 9 Закону №2473. При цьому ліцензії НБУ на здійснення валютних операцій видаються лише банкам, небанківським фінансовим установам, а також операторам поштового зв’язку.


Порядок видачі, переоформлення, зупинення, поновлення, відкликання (анулювання) ліцензій на здійснення валютних операцій встановлюється НБУ (ч. 5 ст. 9 Закону № 2473).


Статтею 14 Закону №2473 передбачено види відповідальності за порушення вимог валютного законодавств, в тому числі і застосування заходів впливу у вигляді штрафних санкцій до юридичних осіб.


Зокрема, ч. 4 ст. 14 Закону №2473 визначено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, має право адекватно вчиненому порушенню застосувати до юридичних осіб (крім уповноважених установ) захід впливу у вигляді штрафних санкцій у розмірі до 100 відс. суми операції, проведеної з порушенням валютного законодавства.


Таким чином, за здійснення розрахунків на території України з порушенням порядку, встановленого ст. 5 Закону №2473 передбачено застосування штрафних санкцій у розмірі до 100% суми операції, проведеної з порушенням, перерахованої у валюту України за офіційним курсом НБУ на день здійснення такої операції.


Порядок застосування податковими органами заходів впливу у вигляді штрафних санкцій до юридичних осіб (крім уповноважених установ) за порушення вимог валютного законодавства затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2021 №524 (далі – Порядок №524).


Пунктом 5 Порядку №524 визначено, що податкові органи за допущення порушень, зазначених у п. 4 Порядку №524, застосовують до юридичних осіб (крім уповноважених установ) штрафні санкції у розмірі 25% суми операції, проведеної з порушенням валютного законодавства, перерахованої у національну валюту за офіційним курсом НБУ, встановленим на день здійснення такої операції, за кожен випадок порушення, встановленого в результаті перевірки.


Ті самі дії, вчинені повторно юридичною особою (крім уповноважених установ), до якої протягом року було застосовано штраф за таке порушення, тягнуть за собою накладення штрафу (штрафної санкції) у розмірі 50% суми операції, проведеної з порушенням валютного законодавства, перерахованої у національну валюту за офіційним курсом НБУ, встановленим на день здійснення такої операції, за кожен випадок порушення, встановленого в результаті перевірки.


Джерело: ДПС

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇