Повернення браку на доопрацювання: як обліковувати виробнику і які ПДВ-наслідки

Підприємству-виробнику покупець повернув браковану готову продукцію на доопрацювання (перша подія по ПДВ - передплата). Як вести облік браку та які податкові наслідки у виробника?

👆 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь 🕵️:


У бухобліку повернення продукції можна показати із застосуванням субрахунку 704. У бухобліку повернення продукції можна показати так:



Зміст господарської операції

Дт

Кт

Оприбутковано повернену покупцем продукцію (запис роблять методом «червоного сторно»)

901

26

Відкориговано дохід від реалізації у зв’язку з поверненням продукції

704

361

Зменшено податкові зобов’язання з ПДВ методом «червоне сторно» (після реєстрації покупцем розрахунку коригування в ЄРПН)

701

64

Повернено кошти покупцю (запис роблять лише, якщо це обумовлено сторонами)

361

311


Витрати на виправлення браку в бухобліку обліковують на рахунку 24 (див. Інструкцію про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджену наказом Мінфіну від 30.11.1999 №291).


При цьому до таких витрат можна віднести:


  1. витрати на сировину, матеріали, витрачені для усунення дефектів продукції,
  2. витрати на зарплату працівників, нараховану за операції з виправлення браку,
  3. єдиний внесок на зарплату працівників,
  4. частину витрат на утримання та експлуатацію обладнання (Дт 24 Кт 20, 66, 65, 13).


Списання витрат від браку в бухобліку можна показати так: Дт 93 Кт 24.


У прибутковому обліку операції із повернення товарів та виправлення браку слід відображати суто за правилами бухобліку.


У ПДВ-обліку, як ми вже вказали, при поверненні бракованої продукції від покупця – платника ПДВ продавець може відкоригувати податкові зобов'язання з ПДВ (п. 192.1 ПКУ). Але для цього покупець повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних «зменшуючий» розрахунок коригування (пп. 192.1.1 ПКУ).


Втім, у п. 192.2 ПКУ передбачено можливість зменшення суми податкових зобов'язань платника податку – постачальника в разі зміни суми компенсації вартості товарів/послуг, наданих особам, які не були платниками ПДВ на дату такого постачання. Але для цього при поверненні товарів у власність постачальника отримувачу повинно бути виплачено повну грошову компенсацію їх вартості, у тому числі при перегляді цін, пов'язаних з гарантійною заміною товарів або низькоякісних товарів відповідно до закону або договору.


Якщо продукція після виправлення браку підлягає подальшій реалізації, то податкові зобов'язання на такі операції нараховують у загальному порядку. Тобто виходячи з договірної вартості, але не нижче звичайної ціни (абз. 2 п. 188.1 ПКУ).


👌 Сервіс «Особистий Консультант» – це письмові безлімітні швидкі відповіді (від 15 хвилин) на професійні питання. Отримайте доступ до сервісу, оформивши передплату у пакетах «Професіонал», «Преміум».


Джерело: 7еminar

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇