Заява про реєстрацію податкової накладної за рішенням суду

Навіть після того, як суд прийме рішення про реєстрацію податкової накладної, податківці можуть зволікати із її реєстрацією. У даній статті розберемося: коли податківці повинні зареєструвати податкову накладну та як діяти, якщо вони протиправно зволікають


  1. Коли рішення суду потрібно виконувати
  2. Чому податківці зволікають?
  3. Змушуємо податківців виконати рішення суду через суд
  4. А хіба не потрібно визнати бездіяльність податківців?
  5. Чи звертатися до поліції?
  6. Висновки


Коли рішення суду потрібно виконувати


Відповідно до ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАСУ), судове рішення, яке набрало законної сили, є обов’язковим для:


  1. учасників справи (для їхніх правонаступників);
  2. всіх органів, підприємств, установ та організацій;
  3. посадових чи службових осіб;
  4. інших фізичних осіб.


Таке рішення підлягає виконанню на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.


Згідно зі ст. 255 КАСУ, рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з його проголошення.


При цьому, якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду, або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ст. 295 КАСУ).


У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після:


  1. повернення апеляційної скарги;
  2. відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження;
  3. прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.



Оскільки, зазвичай, в судовому засіданні проголошують скорочене рішення суду, до того ж справи про блокування податкових накладних, переважно, розглядають в порядку письмового провадження, то варто контролювати, чи рішення набуло законної сили в Єдиному державному реєстрі судових рішень:



Отже, якщо рішення набуло законної сили, податківці повинні розблокувати податкову накладну. Але є нюанс.


Чому податківці зволікають?


Відповідно до п. 19 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2010 №1246 податкова накладна та / або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та / або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення).


А органи ДПС мають складну заплутану структуру, і тому не завжди виконавець підрозділу-1 знає про надходження певних документів в інший підрозділ-2. Звичайно, це їхня проблема, але якщо хочете, щоб вашу податкову накладну зареєстрували чимскоріше, то варто нагадати податківцям про себе і свою податкову накладну.


Змушуємо податківців виконати рішення суду через суд


Відповідно до ч. 1 ст. 373 КАСУ, виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.


Наприклад, якщо справу розглядав Харківський окружний адміністративний суд, а апеляцію Другий апеляційний адміністративний суд, то виконавчий лист має видати Харківський окружний адміністративний суд.


Алгоритм дій такий:


  1. потрібно звернутися до суду першої інстанції з заявою про видачу виконавчого листа;
  2. надати оригінал виконавчого листа та заяву про виконання судового рішення до виконавчого органу.


Додатково, в порядку ст. 382 КАСУ, можна звернутися до суду із заявою, в якій просити встановити судовий контроль за виконанням судового рішення у справі №111 шляхом зобов`язання органу ДПС подати звіт про виконання судового рішення від __.__.____ у цій справі та установити відповідний строк __ робочих днів.


Як вказав Другий апеляційний адміністративний суд у постанові від 23.01.2025 у справі №520/8220/22:

«…регламентовано (КАСУ – авт.) право суду застосовувати інститут судового контролю шляхом зобов`язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду, визнання протиправними рішень, дій. Для застосування наведених процесуальних заходів мають бути наявні відповідні правові умови».

Отже, законодавець фактично наділив суд повноваженнями контролю за виконанням того, що для суб`єкта владних повноважень передбачив у своєму рішенні адміністративний суд.


Правовою підставою для зобов`язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об`єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов`язків згідно із судовим рішенням та можливості суб`єкта владних повноважень їх виконати.


А хіба не потрібно визнати бездіяльність податківців?

Ні. В цьому випадку такої потреби немає. Навіть більше, Верховний Суд (далі – ВС) у постанові від 25.03.2025 в справі №200/1210/24 вказав на таке:

«… не можна зобов`язати суб`єкта владних повноважень виконувати судове рішення шляхом ухвалення з цього приводу іншого судового рішення, оскільки примусове виконання рішення суду здійснюється в порядку, передбаченому Законом України від 02.06.2016 №1404-VIII «Про виконавче провадження», у рамках виконавчого провадження з виконання виконавчого листа».

Чи звертатися до поліції?


Деякі правники радять також звертатися до поліції. З моєї практики, буде швидше, якщо звернутися спочатку до податківців з заявою, в якій описати ситуацію з невиконанням рішення суду та додати текст, наступного змісту:

«З наведеного вище вбачається, що дії посадових осіб ГУ ДПС мають ознаки злочину передбаченого ст. 382 КК України (Невиконання судового рішення)». Якщо ГУ ДПС не зареєструє податкову накладну №1 від 01.04.2024, то платник податків буде змушений звернутися до правоохоронних органів з заявою про вчинення посадовими особами ГУ ДПС кримінальних правопорушень за ст. 382 КК України.

Висновки


  1. Всі, у т.ч. податківці, зобов’язані виконувати рішення судів, які набрали законної сили.
  2. Рішення суду набуває законної сили не одразу після його проголошення.
  3. Реєстрація податкової накладної за рішенням суду відбувається тоді, коли органом ДПС було отримане судове рішення на користь платника податків.
  4. Заява про реєстрацію податкової накладної за рішенням суду подається до суду першої інстанції, для отримання виконавчого листа.
  5. Крім того, можна подати заяву про реєстрацію податкової накладної за рішенням суду до органу ДПС із вимогою зареєструвати податкову накладну та не вчиняти кримінальне правопорушення.


Катерина ЧУЧАЛІНА, експерт, адвокатка зі спорів з органами контролю

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇