Платник податків зменшив до 1 гривні корисність основних засобів, які перебувають на тимчасово окупованій території. Також платник зупинив нарахування амортизації на такі основні засоби у бухгалтерському обліку та запитав у податківців:
- Чи необхідно проводити перегляд строку корисного використання на період тимчасового не використання основних засобів у господарській діяльності (внаслідок втрати контролю) для цілей податкового обліку, з огляду на встановлені пп. 138.3.3 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) мінімально допустимі строки амортизації основних засобів?
- Як визначити суму, яка підлягає амортизації для цілей податкового обліку з моменту відновлення корисності, а саме, чи проводиться перерахунок амортизації на період зупинки нарахування амортизації як у бухгалтерському так і в податковому обліку?
Податківці проаналізували приписи статей 134, 138 ПКУ та зазначили наступне:
- для цілей нарахування амортизації у податковому обліку не враховуються проведена платником податку переоцінка (уцінка, дооцінка) та зменшення корисності активів згідно з даними бухгалтерського обліку ;
- податкове законодавство не передбачає зміни строку корисного використання основних засобів;
- амортизація не нараховується за той період, коли невикористання основних засобів у господарській діяльності спричинено їх консервацією.
Отже, якщо основні засоби, призначені для використання в господарській діяльності платника податку на прибуток перебувають на тимчасово окупованій території і не використовувались ним та нарахування амортизації таких основних засобів відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності у бухгалтерському обліку припинено у зв’язку зі зменшенням їх корисності (у вашому випадку до 1 гривні), то платник податку на прибуток має право нараховувати амортизацію зазначених основних засобів у податковому обліку у порядку, встановленому п. 138.3 ПКУ.