Докладно про вимоги, які передбачені для фізичних осіб-суб’єктів підприємницької діяльності в частині ведення товарного обліку, ми вже розповідали у статті «Товарний облік у ФОП».
Цього ж разу зосередимо увагу на розгляді практичних ситуацій.
Ситуація 1. ФОП (3 група, платник ПДВ) займається оптовою торгівлею промисловими товарами. Всі оплати покупці проводять лише на розрахунковий рахунок. Чи має такий ФОП вести облік товарних запасів?
Насамперед нагадаємо, що облік товарних запасів ведуть суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та / або в безготівковій формі при продажу товарів у сфері торгівлі та громадського харчування. Це визначено у п. 12 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон №265) та у Порядку ведення обліку товарних запасів для фізичних осіб – підприємців, у тому числі платників єдиного податку, затвердженим наказом Мінфіну від 03.09.2021 №496 (далі – Порядок №496).
Зокрема, облік товарних запасів повинні вести ФОП, які здійснюють продаж товарів у сфері торгівлі та громадського харчування:
- ФОП загальної системи оподаткування.
- ФОП-платники єдиного податку (платники ПДВ).
- ФОП, які реалізують:
- технічно складні побутові товари, що підлягають гарантійному ремонту,
- лікарські засоби і вироби медичного призначення,
- ювелірні та побутові вироби з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння тощо.
Тож ФОП (3 група, платник ПДВ) зобов’язаний вести облік товарних запасів незалежно від того, які товари він реалізує.
Чи звільняє безготівкова форма розрахунків за продані товари від обов’язку ведення товарного обліку?
На думку ДПС, ні. Про це було вказано в ЗІР, категорія 109.02:
«…ФОП, у тому числі платники єдиного податку другої – четвертої груп, які здійснюють продаж товарів, визначених абзацом другим п. 12 ст. 3 Закону №265, зобов’язані вести облік всіх товарних запасів за Формою обліку з відображенням інформації про їх надходження та вибуття, незалежно від способу розрахунку за такі товари (готівковій та / або в безготівковій формі через установи банку).»
Отже, навіть, якщо всі оплати надходять виключно на розрахунковий рахунок, це не звільняє ФОП від обов’язку вести облік товарних запасів, оскільки ключовими факторами у даному випадку є:
- ФОП є платником ПДВ;
- ФОП здійснює торгівлю товарами, а не надає лише послуги.
Тож слід врахувати ризики у цій ситуації і у разі необхідності звернутися до ДПС для отримання індивідуальної податкової консультації.
Ситуація 2. ФОП (2 група) продає через Інстаграм товари (зубні щітки, пасти) і при цьому має своє виробництво зубопротезних матеріалів (коронок тощо). Чи має він вести товарний облік як зубопротезних матеріалів, так і товарів?
ФОП, які реалізують лікарські засоби і вироби медичного призначення, мають вести облік товарних запасів відповідно до п. 12 ст. 3 Закону №265 та Порядку №496.
У абзаці другому частини першої статті 2 Закону України від 04.04.1996 №123/96-ВР «Про лікарські засоби» вказано:
«лікарський засіб – будь-яка речовина або комбінація речовин (одного або декількох АФІ та допоміжних речовин), що має властивості та призначена для лікування або профілактики захворювань у людей, чи будь-яка речовина або комбінація речовин (одного або декількох АФІ та допоміжних речовин), яка може бути призначена для запобігання вагітності, відновлення, корекції чи зміни фізіологічних функцій у людини шляхом здійснення фармакологічної, імунологічної або метаболічної дії або для встановлення медичного діагнозу».
Тож якщо ФОП здійснює продаж медичних товарів (зубні пасти, щітки тощо), то вести товарний облік обов'язково.
Ситуація 3. Чи є обов'язок ведення обліку товарних запасів у ФОП (3 група, 5%), який надає стоматологічні послуги, в процесі яких використовує лікарські засоби та вироби медичного призначення без чого надання таких послуг є неможливим?
Облік товарних запасів ведуть суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та / або в безготівковій формі при продажу товарів у сфері торгівлі та громадського харчування (п. 12 ст. 3 Закону №265).
В ІПК від 31.03.2025 №1699/ІПК/99-00-07-03-01 ІПК ДПС пояснює:
«Медична послуга – послідовно визначені дії або комплекс дій СГ у сфері охорони здоров'я, що мають свою вартість і які, як правило, включають в себе консультацію лікаря, обстеження, діагностику, лікування, хірургічну процедуру, реабілітацію, профілактичні заходи та інші медичні дії, що зазвичай передбачають використання лікарських засобів та / або виробів медичного призначення в єдиному циклі. За своєю природою медична послуга має самостійне значення, має бути ретельно спланована як за обсягом дій, так і пов'язаним з ними витрачанням лікарських засобів та виробів медичного призначення що передбачені медико-технологічною документацією.»
На підставі цього ДПС робить висновок, що ФОП, який здійснює діяльність виключно з надання стоматологічних послуг, не зобов'язаний вести облік товарних запасів.
Ситуація 4. ФОП (2 група) здійснює продаж в мережі інтернет текстильних виробів, сумок та аксесуарів, продуктів для здорового харчування. Чи потрібно йому вести облік товарних запасів?
ФОП, який є платником єдиного податку 2 групи, має вести облік товарних запасів виключно у разі реалізації:
- технічно складних побутових товари, що підлягають гарантійному ремонту. Вони вказані у Переліку, затвердженому постановою КМУ від 16.03.2017 №231, далі – Перелік №231;
- лікарських засобів і виробів медичного призначення;
- ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння тощо.
Оскільки товари, які реалізує ФОП, не відносяться до вказаних категорій товарів, то він не повинен вести товарний облік запасів у цій ситуації. Це підтверджує також ІПК ДПС від 08.10.2024 №4747/ІПК/99-00-07-03-01 ІПК.
Ситуація 5. ФОП (2 група) при реєстрації у 2024 році обрав серед іншого КВЕД 46.48 «Оптова торгівля годинниками та ювелірними виробами». Однак торгівлю такими товарами ФОП не веде. Чи потрібно у даному випадку виконувати вимоги Порядку №496 щодо ведення товарного обліку?
Вимоги Порядку №496 передбачають ведення обліку товарних запасів, якщо ФОП здійснює фактичну реалізацію товарів, вказаних у п. 12 ст. 3 Закону №256, до зокрема відносяться ювелірні та побутові виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння тощо. Тобто за відсутності таких товарів у ФОП немає об’єкта для обліку. Тож немає підстав і для ведення товарного обліку. Наявність лише відповідного КВЕД не зобов’язує ФОП виконувати вимоги Порядку №496, якщо фактична діяльність за таким КВЕД не проводиться.
До такого ж висновку прийшла і ДПС в ІПК від 20.05.2024 №2781/ІПК/26-15-07-07-01-14:
«… у разі якщо фізична особа - підприємець є платником єдиного податку, не зареєстрований платником податку на додану вартість та не здійснює реалізацію категорії товарів, зазначеної у пункті 12 статті 3 Закону №265, то, як результат, на нього не поширюються вимоги Порядку №496».
Висновки
- Облік товарних запасів повинні вести ФОП, які здійснюють продаж товарів у сфері торгівлі та громадського харчування, а саме: ФОП загальної системи оподаткування, ФОП-платники єдиного податку (платники ПДВ), а також ФОП, які реалізують товари, вказані у п. 12 ст. 3 Закону №256.
- ФОП, який здійснює діяльність виключно з надання стоматологічних послуг, не зобов'язаний вести облік товарних запасів.
- ФОП-платники єдиного податку 2 групи, які реалізують товари, що не відносяться до вказаних у п. 12 ст. 3 Закону №256, не ведуть товарний облік запасів.
Джерело: 7eminar
Статті на тему:
Шаблони і зразки документів:
Форма ведення обліку товарних запасів
Наказ про проведення інвентаризації товарних залишків ФОП
Розрахунок податків для ФОП 1-3 групи – зручний інструмент для підприємців, які працюють на спрощеній системі. Допоможемо легко розрахувати податкове навантаження у 2025 році, враховуючи очікуваний дохід