Співпраця з ФОП: які документи потрібні для підтвердження реєстрації

Юрособа сплачує ФОП і має отримати «копію документа, що підтверджує державну реєстрацію». Чи може бути таким документом витяг з Опендатабот?

👆 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь🕵️:


Витяг з Опендатабот не може бути офіційним документом для підтвердження державної реєстрації ФОП.


Єдиним легітимним документом є витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДР).


Потрібно отримати копію витягу з ЄДР надану ФОПом або самостійно отримати такий документ з використанням електронного ключа та за плату.


З метою уникнення подвійного оподаткування ФОП повинен надати копії реєстраційних документів.


Відповідно до п. 177.8 Податкового кодексу України, під час нарахування (виплати) фізичній особі – підприємцю доходу від здійснення нею підприємницької діяльності, суб’єкт господарювання та / або самозайнята особа, які нараховують (виплачують) такий дохід, не утримують податок на доходи у джерела виплати, якщо фізичною особою – підприємцем, яка отримує такий дохід, надано копію документу, що підтверджує її державну реєстрацію відповідно до закону як суб’єкта підприємницької діяльності.


ФОП на загальній системі оподаткування для уникнення подвійного оподаткування повинна надати юридичним особам та фізичним особам – підприємцям, з якими має господарські відносини, копію документа, підтверджуючого державну реєстрацію фізичної особи – підприємця (витяг або виписку з ЄДР, в яких зазначаються види діяльності). Про це зазначає ДПСУ у своєму Листі від 05.08.2021.


Щодо ФОП на спрощеній системі оподаткування податківці в ЗІР, категорія 107.05 зазначають:

документом, що підтверджує факт перебування фізичної особи-підприємця на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності та обрані ним види господарської діяльності, є витяг з реєстру платників єдиного податку. Копія цього витягу за необхідності надається юридичним особам та фізичним особам-підприємцям, з якими такий платник єдиного податку має господарські відносини.

Отже, законодавство нам говорить про те, що від ФОП потрібно вимагати копії документів, завірених належним чином Витяг або Виписку з ЄДР, Витяг з Реєстру платників єдиного податку.

При цьому, отримати Витяг з ЄДР можна двома способами:


  1. попросити копію у самого ФОПа

або

  1. замовити самостійно через портал Міністерства юстиції України.


Для самостійного отримання витягу з ЄДР необхідно:


  1. мати електронний ключ,
  2. здійснити оплату послуги,
  3. зайти на портал,
  4. заповнити необхідні поля та отримати документ.


Хоча Опендатабот є корисним сервісом, який надає доступ до публічних даних з державних реєстрів, його витяги мають лише інформативний характер. Особливо цінним цей ресурс став під час обмеження доступу до ЄДР на початку 2022 року через повномасштабне вторгнення та наприкінці 2024-початку 2025 року внаслідок хакерської атаки. Однак зараз, коли реєстри Мін'юсту працюють у звичному режимі, використовувати дані з Опендатабот як офіційний документ неприпустимо.


Важливо зазначити, що витяг з ЄДР можна отримати навіть під час податкової перевірки. При формуванні запиту є можливість вказати конкретний період, за який потрібен документ.


👌 Сервіс «Особистий Консультант» – це письмові безлімітні швидкі відповіді (від 15 хвилин) на професійні питання. Отримайте доступ до сервісу, оформивши передплату у пакетах «Професіонал», «Преміум».


Джерело: 7еminar

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇