ФОП уклав договір ЦПХ з фізособою: покрокова інструкція з оподаткування та документального оформлення

Чи потрібно ФОП подавати повідомлення до ДПС при укладанні договору ЦПХ з фізичною особою? Як правильно оформити готівкові розрахунки та які податки необхідно сплатити? Яку звітність подавати?

👆 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь🕵️:

При укладанні договору ЦПХ з фізичною особою ФОП виступає податковим агентом та має утримувати ПДФО (18%) і військовий збір (5%), а також нараховувати ЄСВ (22%). Повідомлення до ДПС подавати не потрібно, але необхідно відображати виплати у відповідній податковій звітності.


Обов'язок щодо відображення виплат у звітності передбачений ч. 1 ст. 4 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».


Податки та збори при договорі ЦПХ


ФОП як податковий агент зобов'язаний утримувати з доходу фізичної особи ПДФО у розмірі 18% та військовий збір 5%. Додатково нараховується ЄСВ за ставкою 22% від фактично нарахованої суми винагороди за кожен місяць.


Особливості оформлення договору


Повідомлення до ДПС про укладення договору ЦПХ подавати не потрібно, оскільки такі особи не є найманими працівниками. Цей тип договорів не регулюється нормами статті 24 КЗпП.


Звітність за договором ЦПХ


ФОП має відображати виплати у трьох додатках Податкового розрахунку:


  1. У Додатку Д1 особа відображається з кодом «26» у графі 08 (тобто особа, якій виплачується винагорода за ЦПД). У Додатку Д1 вказується сума нарахованого доходу і ЄСВ.
  2. У Додатку 4ДФ використовується ознака 102, і вказують суму нарахованого доходу, утриманий і перерахований ПДФО та ВЗ і суму виплаченого доходу.
  3. Додаток Д5 заповнюється при укладенні та розірванні договору.


Документальне оформлення готівкових розрахунків


Підтвердженням виплати коштів у готівковій формі може бути розписка від фізичної особи або відомість про виплату готівки. В документах обов'язково вказується сума нарахованого доходу, утримані податки та кінцева сума до виплати. Сплату податків підтверджують банківською випискою та Податковим розрахунком.


👌 Сервіс «Особистий Консультант» – це письмові безлімітні швидкі відповіді (від 15 хвилин) на професійні питання. Отримайте доступ до сервісу, оформивши передплату у пакетах «Професіонал», «Преміум».


Джерело: 7еminar

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇

Штраф за порушення військовий облік з 17 квітня зі знижкою 50%

16 квітня 2025 року в «Голос України» опубліковано Закон України від 13.03.2025 № 4316-IX «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо удосконалення механізмів притягнення осіб до адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію», який передбачає звільнення військовослужбовців від сплати штрафів за порушення військового обліку, якщо вони не встигли оновити дані через службу. Для цивільних передбачена можливість добровільно визнати порушення та сплатити штраф зі знижкою 50% у застосунку Резерв+. Новий сервіс запрацює влітку 2025 року, зробить процес прозорим і зменшить бюрократію, а традиційний шлях звернення через ТЦК залишиться чинним