Рада з фінансової стабільності (далі – РФС) на засіданні 27 березня 2025 року розглянула системні ризики фінансового сектору. Незважаючи на посилення геополітичної невизначеності, ситуація в економіці та фінансовому секторі України залишається контрольованою.
Інфляція та економічний розвиток
Інфляція на початку цього року пришвидшилася, водночас інфляційний імпульс сповільнюється. Підвищення облікової ставки Національним банком сприятиме подальшому уповільненню інфляційної динаміки. За січневим прогнозом економіка пришвидшить зростання до 3,6% у 2025 році та до близько 4% у наступні роки.
Водночас, ризики для інфляційної динаміки та економічного розвитку високі та зумовлені продовженням повномасштабної війни. Крім того, дещо посилилися зовнішньоекономічні ризики, зокрема, через подальшу геополітичну поляризацію країн і фрагментацію світової торгівлі.
Також можуть реалізовуватися і позитивні сценарії, пов’язані з:
- швидшим закінченням бойових дій;
- реалізацією масштабного плану відбудови інфраструктури;
- посиленням фінансової підтримки партнерів.
Очікуваних обсягів зовнішньої підтримки буде достатньо для фінансування бюджетних потреб та підтримання стійкості валютного ринку.
Фінансовий сектор
Надходження коштів до банків стабільні, банки й надалі переважно покладаються на гривневе фондування. Нормативи ліквідності сектору більш ніж втричі перевищують мінімальні вимоги.
Достатнє фондування створює сприятливі умови для активного розвитку кредитування банками усіх груп. Річне зростання чистого портфеля бізнес-кредитів становило в лютому 26,5%. Водночас роль субсидійованих позик бізнесу зменшується.
Чистий портфель роздрібних кредитів також жваво зростає. Банки активніше конкурують у незабезпеченому роздрібному сегменті (карткові та кеш-кредити). Іпотечний портфель зростає виключно в межах державної програми єОселя. Для подальшого розвитку іпотечного ринку пропонується оновлення цієї програми.
Якість кредитного портфеля поліпшується: частка непрацюючих кредитів зменшилася за рік на 6,3 в. п. до 30,5% на кінець січня. Конкуренція банків за хороших позичальників сприяла тому, що ставки знижувалися протягом тривалого періоду та залишаються доступними.
Банківський сектор добре капіталізований, достатність його регулятивного капіталу суттєво перевищує мінімальні нормативні вимоги. Національний банк України визначиться з оновленням вимог до капіталу після завершення оцінки стійкості банків, яка зараз триває.
Одним із нових викликів для фінансової стабільності є поширення віртуальних активів. Напрацювання підходів до регулювання цього ринку було предметом обговорення на засіданні РФС.
Членам РФС своє бачення розподілу повноважень між майбутніми регуляторами ринку презентувала Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Також члени РФС погодилися з необхідністю подальшого глибшого опрацювання зазначеного питання із урахуванням моделі регулювання, що має бути підготовлена спільно Національним банком України та НКЦПФР.
Джерело: Мінфін