НБУ залишив незмінною облікову ставку – 15,5%

Правління НБУ, сьогодні 17 квітня залишило незмінною облікову ставку – на рівні 15,5%. Ставка 15,5% діє з 7 березня 2025 року. Оновлений макропрогноз НБУ передбачає утримання облікової ставки на рівні 15,5% упродовж наступних місяців і повернення до циклу пом'якшення процентної політики після проходження піку цінового сплеску та зниження ризику закріплення інфляції на двознаковому рівні. У разі посилення цього ризику НБУ утримуватиме облікову ставку на поточному рівні довше та буде готовий ужити додаткових заходів

Які чинники врахували під час ухвалення рішення?


Інфляція упродовж І кварталу 2025 року очікувано зростала та в березні сягнула 14,6% р/р. Позначилися ефекти гірших торішніх урожаїв, підвищення цін на підакцизну продукцію, збільшення витрат підприємств на енергоресурси й оплату праці, а також стійкий споживчий попит. Внутрішній ціновий тиск залишається відчутним, проте помісячна динаміка свідчить про ознаки його послаблення. Цьому посприяли, зокрема, заходи НБУ в монетарній політиці.


Березневе опитування засвідчило подальше поліпшення очікувань домогосподарств, а статистика пошукових інтернет-запитів – зниження уваги населення до теми інфляції з пікових рівнів на початку року. Загалом інфляційні очікування економічних агентів залишаються відносно стійкими.


У березні-квітні спостерігалося збільшення процентних ставок як за державними облігаціями в національній валюті, так і за строковими депозитами в гривні на строк понад три місяці, що відобразилося в підвищенні попиту на них. Зокрема, окреслився помітний прогрес у прирості вкладів населення на строк понад три місяці в банках усіх груп.


Виважена монетарна політика дасть змогу закріпити ці позитивні тенденції, сприятиме подальшому поліпшенню очікувань економічних агентів і поверненню інфляції на траєкторію стійкого сповільнення вже в цьому році.

Оновлений макропрогноз НБУ передбачає утримання облікової ставки на рівні 15,5% упродовж наступних місяців і повернення до циклу пом'якшення процентної політики після проходження піку цінового сплеску та зниження ризику закріплення інфляції на двознаковому рівні. У разі посилення цього ризику НБУ утримуватиме облікову ставку на поточному рівні довше та буде готовий ужити додаткових заходів.

Нагадаємо, що Правління НБУ ухвалило рішення підвищити облікову ставку до 15,5% та скоригувати параметри операційного дизайну процентної політики 7 березня 2025 року.


Це необхідно для підтримання привабливості заощаджень у гривні, збереження стійкості валютного ринку та контрольованості інфляційних очікувань, що дасть змогу повернути інфляцію на траєкторію стійкого сповільнення до цілі 5%.


Інфляція на початку року очікувано зростала, насамперед через дію тимчасових чинників. Водночас фундаментальний тиск посилився суттєвіше, ніж прогнозувалося, через підвищені витрати підприємств на енергоресурси та оплату праці, а також збереження досить жвавого споживчого попиту.


Завдяки попереднім заходам НБУ з підтримання стійкості валютного ринку та захисту гривневих заощаджень від знецінення інфляційні та курсові очікування економічних агентів загалом залишилися відносно стійкими. Однак пошукова статистика свідчила про збереження підвищеної уваги до інфляційної тематики.


Попередні кроки з посилення процентної політики зупинили тенденцію до зниження ставок за гривневими депозитами, а ставки за ОВДП у гривні досить активно відреагували на підвищення облікової ставки. Це підтримало попит на гривневі інструменти. Водночас для розвороту інфляційного тренду додаткове посилення монетарних умов є необхідним.


З огляду на це НБУ з 7 березня 2025 року підвищує облікову ставку та ставки за своїми операціями з банками на 1 в. п., що відповідає січневому прогнозу. В умовах збереження стійкості валютного ринку такий крок дасть змогу й надалі підтримувати попит на гривневі інструменти для заощаджень, зберегти контрольованість інфляційних очікувань та обмежити відповідно тиск на ціни.


Очікується, що в найближчі місяці інфляція зростатиме, але має повернутися на траєкторію сповільнення в другому півріччі завдяки заходам НБУ та поступовому вичерпанню впливу тимчасових рушіїв інфляції.


Для посилення привабливості заощаджень у гривні НБУ також уносить зміни до параметрів операційного дизайну процентної політики. Вони посприяють зростанню ставок за гривневими депозитами та ОВДП, відповідно й збільшенню попиту на такі інструменти. У результаті очікується зниження ризиків для цінової динаміки, валютного ринку та міжнародних резервів.


НБУ готовий і далі вживати додаткових заходів у разі подальшого посилення ризиків для цінової динаміки та інфляційних очікувань. Зокрема, пізніше, ніж прогнозувалося в січні, перейти до циклу зниження облікової ставки та/або додатково посилити процентну політику.


Джерело: НБУ, НБУ| Знати. Розуміти

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇