Хто має право вчиняти нотаріальні дії в Україні

В Україні право вчиняти нотаріальні дії мають нотаріуси, посадові особи органів місцевого самоврядування, консульські посадові особи та інші особи, передбачені законом. Вони можуть засвідчувати документи, підписи, оформляти спадщину, посвідчувати договори тощо. Вибір уповноваженої особи залежить від місця перебування та конкретної нотаріальної дії

У кожного виникають ситуації, коли потрібно засвідчити справжність документів, підписів або ж укласти важливий договір.


У таких випадках на допомогу приходять нотаріуси. Але хто ж має право виконувати ці нотаріальні дії?


Хто може вчиняти нотаріальні дії?


Згідно зі ст. 1 Закону України від 02.09.1993 № 3425-XII «Про нотаріат» (далі – Закон № 3425), нотаріальні дії в Україні можуть вчиняти кілька категорій осіб, а саме:


1. Нотаріуси – це уповноважена державою фізична особа, яка здійснює нотаріальнудіяльність у державній нотаріальній конторі, державному нотаріальному архіві або незалежну професійну нотаріальну діяльність, зокрема посвідчує права, а такожфакти, що мають юридичне значення, та вчиняє інші нотаріальні дії, передбачені законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.


Саме вони найчастіше засвідчують різноманітні документи: від договорів купівлі–продажу до заповітів.


2. Посадові особи органів місцевого самоврядування – у невеликих населених пунктах, де немає нотаріусів, окремі нотаріальні дії можуть вчиняти уповноважені посадові особи місцевого самоврядування, наприклад, старости сіл. Однак згідно ст. 37 Закону №3425 коло їх дій є дещо обмеженим.


3. Консульські посадові особи – якщо ви перебуваєте за кордоном, засвідчити документи можуть консульські посадові особи дипломатичних установ України.


4. Посвідчення заповітів і довіреностей, прирівняних до нотаріальних, може провадитись особами, вказаними у ст. 40 Закону №3425.


Які нотаріальні дії найпоширеніші серед громадян?


Нотаріуси мають право здійснювати широкий спектр юридично значущих дій, а серед найпопулярніших послуг:

  1. посвідчення правочинів – договорів купівлі-продажу, дарування, заповітів, довіреностей тощо.
  2. засвідчення справжності підпису на документах – це потрібно для деяких офіційних заяв, контрактів та інших юридичних паперів.
  3. засвідчення вірності копій документів – підтвердження того, що копія відповідає оригіналу.
  4. видача свідоцтв про право на спадщину – оформлення спадкових прав після смерті особи.
  5. вчинення виконавчих написів на боргових документах – примусовий механізм стягнення боргів без судового розгляду.


Варто зауважити, що нотаріальні дії мають юридичну силу та є обов’язковими для виконання, а нотаріус несе відповідальність за законність та правильність вчинених ним дій.


Джерело: Мін'юст

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇