Щомісячний Податковий розрахунок: (не)нові показники, увага на кількість застрахованих осіб!

Починаючи з 1 січня 2025 року, відповідно до змін у Податковому кодексі України, податкові агенти та платники єдиного внеску повинні щомісяця подавати об’єднану звітність щодо доходів фізичних осіб, утриманих податків та нарахованого ЄСВ. Ці нововведення встановлюють чіткі вимоги до форм податкового розрахунку, його термінів подання та особливостей заповнення. У цьому матеріалі детально розглянемо основні аспекти нової щомісячної звітності, її типи, структуру та правила складання



Щомісячна об’єднана звітність, її типи та термін подання


1 січня 25 року згідно п. 51.1 ПКУ платники податків, у тому числі податкові агенти, платники єдиного внеску, зобов’язані подавати контролюючим органам у строки, встановлені цим Кодексом для податкового місяця, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску. Тобто, починаючи з січня місяця звітувати з ПДФО, військового збору та ЄСВ необхідно щомісячно.


Податкові декларації за податковий період, що дорівнює місяцю, подаються протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного податкового місяця (пп. 49.18.1 ПКУ).


Починаючи з січня 2025 року, податковий розрахунок може мати лише три типи: «Звітний», «Звітний новий» та «Уточнюючий». Тобто, типу «Довідковий» вже не буде, оскільки потреби в них немає, тому що звітність буде щомісячна.


Загальні вимоги до заповнення Податкового розрахунку


В рядку 02 вказується звітний (податковий) період (календарний рік) та місяць (цифрове значення від 1 до 12), за який подається Розрахунок, а також обов’язково зазначається номер Розрахунку (у хронологічному порядку незалежно від типу Розрахунку) (п. 1 розд. ІІІ Порядку №4).


Нумерувати потрібно Розрахунки у межах одного звітного місяця й не продовжувати у наступних. Тобто, якщо підприємство подаватиме лише Податкові розрахунки з типом «Звітний», вони всі матимуть номер 1.


Але якщо, наприклад, за січень подано «Звітний», а потім за січень треба подати «Звітний новий», в нього вже буде номер 2.


Якщо ж виникає потреба за січень подати «Уточнюючий», в нього вже буде номер 3. Тобто, вся нумерація буде здійснюватись в межах окремого конкретного місяця.


Роботодавці, як і раніше, подаватимуть Податковий розрахунок з такими Додатками:


  1. Д1 (щодо ЄСВ);
  2. 4ДФ (щодо ПДФО та ВЗ);
  3. Д5 (щодо трудових відносин);
  4. Д6 (щодо працівників зі спецстажем)


Кількісні показники (середньооблікова та облікова кількість штатних працівників, рядки 101 та 102)


Для відображення кількісних показників щодо працівників використовуються наступні рядки:


  1. рядок 101 середньооблікова кількість штатних працівників за звітний період, у тому числі:
  2. рядок 101.1 працівників, яким відповідно до чинного закону встановлено інвалідність, осіб; рядок
  3. 101.2 працівників, що мають додаткові гарантії в сприянні працевлаштуванню; рядок
  4. 102 облікова кількість штатних працівників;

 

Варто звернути увагу, що в рядках 101 та 102 не враховуються зовнішні сумісники та виконавці за договорами ЦПХ. Якщо працівник за основними роботи працює за внутрішнім сумісництвом, він обліковується, як один працівник


При обчисленні середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу враховуються всі категорії працівників облікового складу, зазначені у пунктах 2.4, 2.5 Інструкції №286, крім працівників, які перебувають у відпустках у зв’язку з вагітністю та пологами або для догляду за дитиною до досягнення нею віку, передбаченого чинним законодавством. Облік цих категорій працівників ведеться окремо.


Таким чином, до середньооблікової кількості штатних працівників включають:


  1. мобілізованих;
  2. працівників, які перебувають у відпустках за власний рахунок (у т. ч. на період воєнного стану) або у простої;
  3. працівників щодо яких у табелі обліку використання робочого часу проставлено «НЗ» неявки з нез’ясованих причин чи «І» інші причини неявок;
  4. осіб, із якими призупинено ТД.


Тобто, до середньооблікової кількості штатних працівників включають працівників, які перебувають у відпустках за власний рахунок, в тому числі на період воєнного стану або простої, працівників, щодо яких в табелі обліку використання робочого часу проставлено позначку про неявку з нез'ясованих причин, чи і інші причини неявки.

Важливо! Якщо на місце тимчасово відсутнього прийняли нового працівника на основне місце роботи, враховувати у розрахунку показника СКШП треба й відсутнього, й новоприйнятого.

В середньооблікову кількість штатних працівників не входять лише 3 категорії працівників, а саме: працівниці, які перебувають у відпустках по вагітності, пологах по догляду за дитиною до 3 років і по догляду за дитиною до 6 років.


Облікова кількість штатних працівників визначається на певну дату звітного періоду, наприклад, на перше або останнє число місяця, включаючи прийнятих працівників і виключаючи тих, які вибули в цей день (п. 2.2 Інструкції №286). В Податковому розрахунку вказуються дані на останнє число місяця.


Кількість застрахованих осіб у звітному періоді, рядок 103


Рядок 103 кількість застрахованих осіб у звітному періоді, яким нараховано заробітну плату (крім осіб, яким у звітному періоді нараховано грошове забезпечення) заповнюється на підставі інформації, відображеної в додатку 1, а саме включає виключно працівників, з якими укладено трудові договори (контракти) та яким нараховано заробітну плату у звітному періоді.


При цьому до рядка не включаються працівники стосовно яких у додатку 1 до Розрахунку зазначено тільки кількість днів перебування у трудових відносинах, проте ним не здійснювалося нарахування заробітної плати у звітному періоді, зокрема, у зв’язку із:


  1. відпусткою без збереження заробітної плати (якщо така відпустка тривала протягом всього звітного періоду);
  2. перебуванням протягом всього звітного періоду на лікарняному, який фактично буде оплачений тільки в наступному звітному періоді;
  3. відсутністю нарахованої заробітної плати (оскільки відпускні були нараховані в попередньому звітному періоді).


Таким чином, якщо нараховано хоч одну копійку, то працівник відображається в рядку 103. А якщо, наприклад з працівником є трудові відносини, але при цьому він мобілізований, то в рядку 103 він не відображається.


Джерело: 7eminar

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇