Індексація «на паузі», але не для всіх

Січень 2025 року – базовий місяць для індексації. Тож з лютого починаємо новий розрахунок індексу споживчих цін, відповідно у січні, лютому та березень індексації не буде. Але є винятки!


На 2025 рік ми не маємо планового підвищення мінзарплати. Індексація з грудня мала б перейти на січень. Але все вийшло не так! Законодавець у статті 34 Закону України від 19.11.2024 №4059-IX «Про Державний бюджет України на 2025 рік» передбачив «обнулення» індексації з 1 січня 2025 р. 


Для роботодавців це значить: 


  1. січень 2025 року стає – базовим; 
  2. у січні – березні індексації не буде. Індекс споживчих цін у січні беремо за одиницю, а з лютого – нове обчислення індексу споживчих цін. 


Не повертаємося до визначення базового місяця, а приймаємо січень – як єдина відправна точка. Ми особисто направили запит до Мінсоцполітики, який підтвердив цю позицію. І хоча даний підхід не є послідовним для держоргану, для уникнення різних трактувань, орієнтуємося на нього.  


Позиція Мінсоцполітики  

«Індекс споживчих цін (далі - ІСЦ) у січні 2025 року приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення ІСЦ для проведення індексації починається з лютого 2025 року. При цьому відповідно до Закону N 4059 збереження раніше визначеної суми індексації не передбачено» (листі від 02.12.2024 №7381/0/290-24/51) 

А ось чи можна не прийняти «обнулення», а надалі продовжити індексувати зарплату. Адже відміна індексації може посилити напруження у колективі. 


Комерційні підприємства мають право рухатися без «обнулення». Адже це не порушує права працівників, це узгоджується зі статтею 9-1 КЗпП та і Мінсоцполітики вбачав таку можливість (лист Мінсоцполітики від 29.04.2016 № 234/10/136-16).  

 

Якщо обираєте цей підхід, на рівні локальному акту, наприклад колдоговору, пропишіть механізм та правила індексації. Причому індексаційна політика на підприємстві не може погіршувати ті умови індексації, які визначені на законодавчому рівні. 


Крім того, Порядок №1078 передбачені ще один підхід до індексації випереджаючим шляхом з урахуванням прогнозного рівня інфляції. Приклад обчислення знайдете у додатку 5 до цього документа. Суть її у тому, що підприємство визначає для працівників замінник індексації – певну доплату та виплачує її до того часу, коли сума поточної індексації дожене встановлену доплату. Коли поточна індексації зрівнялася з «твердою» доплатою, необхідно збільшити розмір замінника індексації. Підхід не простий, а тому і не прижився у бухгалтерів. Хоча як альтернатива звичним правилам, продовжує жити. 

Ваших колег також турбує запитання – а чи потрібно повідомляти працівника про «обнулення» індексації з 1 січня 2025 року?

Скажемо так, ситуація двояка. 


Адже з однієї сторони, роботодавець не змінює істотні умови праці працівників, а виконує лише «вимогу» закону. Тому прямого обов’язку повідомляти про це працівників вважаю не має. 


З іншої – обнулення індексації впливає на зарплату працівників. Якщо вчасно не інформувати про це, отримаєте негатив від підлеглих, які не слідкують про зміни індексації. Тому для уникнення непорозумінь, все ж радимо повідомити про ці зміни.  


Підсумуємо 


Січень 2025 року стає – базовим місяцем. У січні, лютому та березень індексації не буде. Проте комерційні підприємства мають право і надалі індексувати зарплату, без обнулення.  


Джерело: 7eminar