Дефіцит кадрів та кваліфікованих спеціалістів: виклик 2025 року

Український бізнес вже стикається з нестачею фахівців. Для успішного відновлення та усунення дефіциту кваліфікованих кадрів необхідно створити щонайменше 5 млн нових робочих місць. Розв'язання цього виклику потребує комплексного підходу на державному рівні, включаючи реформування освіти та адаптацію до потреб ринку праці

Дефіцит кадрів та кваліфікованих спеціалістів стає однією з найгостріших проблем для України, особливо це буде відчутно уже у 2025 році. Цей виклик впливає не лише на економічний розвиток, а й на здатність країни забезпечити відновлення та стабільність у післявоєнний період.


Проблема трудового потенціалу стала одним із найгостріших викликів для України, як підкреслює агентство Fitch, яке досліджувало питання у більш широкому вимірі, про це пише 24tv.ua.


За словами економіста з Економічного дискусійного клубу Олега Пендзина, для успішного відновлення країни необхідно створити щонайменше 5 мільйонів нових робочих місць. Ця цифра співмірна з кількістю українців, які перебувають за кордоном як біженці, більшість із яких – працездатного віку.


На сьогодні українському бізнесу важко знайти кваліфікованих фахівців, особливо у робітничих спеціальностях. Незважаючи на високі зарплати, таких спеціалістів на ринку практично немає.


Fitch зазначає, що дефіцит кадрів і невідповідність професійних навичок не лише ускладнюють відновлення, але й створюють додатковий ціновий тиск через швидке зростання заробітних плат.


Ситуація ускладнюється мобілізацією працездатних чоловіків, яка торкнулася багатьох професій, зокрема водіїв, і створює виклики навіть для ІТ-сфери. За словами економіста, брак робочої сили уже є критичною проблемою для розвитку та відновлення країни.


Розв’язання проблеми дефіциту кадрів потребує негайного втручання на найвищому державному рівні. Важливо задіяти освітню складову та заклади професійної та вищої освіти з урахуванням реальних потреб країни та ринку праці.


Лише комплексний підхід до формування трудового потенціалу забезпечить стійкий розвиток України в майбутньому.


Джерело: Профспілка працівників освіти і науки України