Увага усім обмежено придатним! Для направлення на ВЛК слід з’явитися до ТЦК

Ми вже неодноразово згадували про обов’язок проходження ВЛК для усіх обмежено придатних осіб, але питань було так багато, що довелося звертатися із запитом до Міноборони. Чи усім обмежено придатним слід проходити ВЛК? Чи повинні обмежено придатні ініціювати проходження ВЛК? Чи є такий обов’язок у осіб, які не досягли 25 років? Щойно отримали відповідь і відразу інформуємо всіх зацікавлених осіб


Закон про обов’язок проходження ВЛК


Нагадаємо, що Перехідні положення Закону України від 21.03.2024 №3621-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» (далі – Закон №3621) встановлюють, що громадяни України, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом, протягом дев’яти місяців з дня набрання чинності цим Законом підлягають повторному медичному огляду з метою визначення придатності до військової служби.

Закон набрав чинності 04.05.2024 року, отже до 04.02.2024 року усі військовозобов’язані, що були визнані обмежено придатними повинні пройти військово-лікарську комісію (далі – ВЛК).  

Виникає питання, куди саме йти і де шукати ту ВЛК?

Правила військового обліку


Згідно з підпунктами 2 та 4 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487) військовозобов’язаний повинен:


  1. прибувати для проходження медичного огляду за викликом територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі – ТЦК) у строки, зазначені в мобілізаційних розпорядженнях, повістках або інших офіційних документах.
  2. проходити медичний огляд «…» згідно з рішеннями комісій з питань взяття на військовий облік, направлення для проходження «…» військово-лікарських комісій районних (міських) ТЦК


Направлення на ВЛК від ТЦК


Перш ніж ми ознайомимо вас з офіційною позицією Міноборони, пропонуємо запам’ятати словосполучення:

«прибувати для проходження ВЛК за викликом ТЦК» та «проходити ВЛК згідно направлення ТЦК».

Отже, ТЦК повинен викликати та направити.

Аналіз вищезазначених норм свідчить про те, що ініціатором направлення на ВЛК повинен бути ТЦК. І не дивлячись на обов’язок, визначений Законом №3621, ТЦК повинен викликати і направити на ВЛК військовозобов’язаних, що мають статус обмежено придатних.


Вказують на це й фахівці Дніпровської РДА Дніпропетровської області.


Позиція Міноборони

Оскільки ми розуміли, що ТЦК, який має повноваження накладати штрафи, може по-іншому трактувати обов’язки обмежено придатних військовозобов’язаних, ми зробили офіційний запит до Міноборони.

Ми запитали:


  1. Який порядок направлення на ВЛК обмежено придатних?
  2. Чи повинні особи які не досягли 25 років, але мають статус обмежено придатних, проходити ВЛК до 04.02.2025?


Наше запитання було передане до Київського міського ТЦК та СП і ось маємо наступні відповіді:


  1. Для направлення на ВЛК слід з’явитися до ТЦК.
  2. Законом не визначені окремі категорії громадян, які були визначені обмежено придатними та підлягають повторному медичному огляду.


Ми обіцяли тримати вас у курсі всіх важливих подій. І хоча не поділяємо позицію ТЦК щодо того, що саме військовозобов’язаний має ініціювати проходження ВЛК, розуміємо, що перспектива суперечок із цим органом навряд чи здається вам привабливою. Тим часом до завершення строку для проходження ВЛК залишається зовсім небагато часу. Тож не зволікайте із прийняттям рішення.


Тетяна ДОНЕЦЬ, адвокат, шеф-редактор kadroland