Договір оренди кожного року пролонгується додатковою угодою: чи визнає його ДПС нікчемним

👇 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь🕵️

Договір оренди приміщення укладено на 2 роки і кожен наступний рік пролонгується на рік додатковою угодою. Чи визнає податкова такий договір нікчемним, бо він не завірений нотаріально?

Вважаємо, що у ДПС немає законних підстав визнавати такий договір оренди приміщення (нерухомого майна) нікчемним.


Первісно договір оренди приміщення укладений не більше ніж на 3 роки, відповідно не потребував нотаріального посвідчення згідно ст. 793 ЦКУ.


Далі договір продовжується також на строк не більше трьох років, що також не потребує нотаріального посвідчення.


При цьому Пленум Вищого господарського суду України в постанові від 29.05.2013 №12 вказує наступне:

2.9. Якщо із закінченням строку договору найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) його дію було продовжено і наведене призвело до збільшення загального строку користування орендованим майном, який складає понад три роки, це не може бути підставою для визнання такого договору нікчемним у зв'язку з відсутністю його нотаріального посвідчення та державної реєстрації, якщо на момент укладення такого договору він відповідно до частини другої статті 215 ЦК України відповідав вимогам частини другої статті 793 та статті 794 ЦКУ.
У разі якщо внаслідок внесення змін до договору така його істотна умова як строк його дії сторонами визначено більше, ніж три роки (а саме, якщо додатковою угодою відповідним чином змінюється пункт договору, який передбачав менш ніж трирічний строк), то, за загальним правилом, передбаченим статтею 654 ЦК України, відповідна додаткова угода чи договір у редакції такої угоди підлягають нотаріальному посвідченню, якщо інше не встановлено договором. Таким чином, у випадку неодноразової пролонгації договору оренди будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) на підставі статті 764 ЦК України чи частини другої статті 17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" (строк дії якого менший трьох років) немає підстав для його нотаріального посвідчення та державної реєстрації.

Отже, якщо додатковою угодою договір оренди пролонгується на строк не більше 3-х років (вказана фраза «строк дії договору продовжується до ХХХХ»), то договір буде чинним і без нотаріального посвідчення.


А от якщо в додатковій угоді буде змінено строк дії договору таким чином:

викласти пункт щодо строку дії договору в новій редакції: замість «є чинним з 01.01.2022 до 30.12.2024» замінили на «...є чинним до 30.12.2026» після чого загальний строк дії договору (5 років) стає більшим 3х років,

то тут вже потрібно завіряти договір у нотаріуса.


Додатково рекомендуємо отримати роз`яснення Мін'юсту.


👌 Сервіс «Особистий Консультант» – це письмові безлімітні швидкі відповіді (від 15 хвилин) на професійні питання. Отримайте доступ до сервісу, оформивши передплату у пакетах «Професіонал» або «Преміум».


Джерело: 7eminar