Зміни в зарплатній звітності за IV квартал і середня ЗП для бронювання

Як не втратити статус критичного підприємства, заповнюючи об’єднану зарплатну звітність та на які зміни слід звернути увагу? Про це і не тільки – далі в публікації


Подання зарплатної звітності з 1 січня 2025 року


Законом України від 10.10.2024 №4015 були внесені зміни до пункту 51.1 ПКУ щодо періоду подання податкового розрахунку. Так податкові агенти, платники єдиного внеску, зобов’язані подавати контролюючим органам об’єднану зарплату звітність, тобто податковий розрахунок у строки, встановлені ПКУ для податкового місяця. Ця норма починає діяти із 1 січня 2025 року.

І це означає, що Податковий розрахунок, починаючи з січня 2025 року, необхідно буде подавати щомісяця.

При чому місячний звіт подається протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного місяця (з урахуванням святково-вихідних перенесень).


Тобто, вперше щомісячний звіт слід подати за січень 2025 року у строк не пізніше 20 лютого, за лютий – не пізніше 20 березня, за березень – до 21 квітня і так далі.


Правила заповнення податкового розрахунку наведені в Порядку, затвердженого наказом Мінфіну від 13.01.2015 №4 (далі Порядок №4). На сьогодні він налаштований на квартальне подання звітності. Тому Мінфін має затвердити нову форму Розрахунку та порядок його складання.


Звітування за IV квартал 2024 року


За IV квартал 2024 року звітування здійснюється ще за старими правилами. Звіт ще подаватиметься по терміну квартальної звітності. Строк подання – протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу. Тобто, за 4 квартал розрахунок слід подати не пізніше 10 лютого 2025 року.


Відповідність середньої зарплати критерію для бронювання


З 1 грудня були внесені суттєві зміни до Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою КМУ від 27.01.2023 №76 (далі Порядок №76), за яким здійснюється бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час.


Наприклад, бронювати можуть підприємства, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період.


Щоб отримати статус критичного такі підприємства мають відповідати певним критеріям. Одним із критеріїв є розмір нарахованої середньої заробітної плати застрахованих осіб – працівників за останній календарний квартал.


Для державних і комунальних підприємств вона має бути не менше розміру середньої заробітної плати у регіоні за IV квартал 2021 р. Для інших підприємств не нижче за розмір мінімальної заробітної плати по країні, помноженої на коефіцієнт 2,5. На сьогодні це 20 000 гривень і цей розмір збережеться і в 2025 році.


Визначення середньої зарплати


За роз’ясненням Мінекономіки визначати середню зарплату потрібно з урахуванням даних податкового розрахунку. Для цього потрібно підсумувати дані рядків 1.1, 1.3 та 1.4. Та поділити на рядок 105.


Ці рядки заповнюються, виходячи із даних у Додатку 1. Причому, якщо нараховані виплати мають автоматично переноситись до рядку 1.1, 1.3 та 1.4, рядок 105, якщо він заповнюється автоматично, не завжди відображає правильну інформацію. Тому дуже ретельно слід перевірити рядок 105, адже його дані безпосередньо будуть впливати на середню зарплату для отримання статусу критичного підприємства.


Більше того – у разі допущення помилки в рядку 105, виправити його не можливо. На сьогодні діючим Порядком №4 це просто не передбачено.


До рядка 105 включають усіх застрахованих осіб, які були відображені в Додатку 1 та по яким у відповідному місяці були нараховані виплати


Причому, якщо працівнику нараховано декілька видів виплат (зарплата, лікарняні, відпускні тощо), то його враховуємо в рядку 105 лише один раз, незалежно від того, скільки рядків на нього заповнено у додатку Д1.


Якщо ж в додатку 1 працівника показували без сумових показників, але відображали дні перебування в трудових відносинах, то до рядка 105 він взагалі не буде включатись.


Податковий розрахунок – джерело даних про середню зарплату


Податковий розрахунок будуть використовувати не тільки для обчислення середньої зарплати для критичності.


Відповідно до п. 8 Порядку №76 зарплата заброньованого працівника (крім державних та комунальних підприємств) щомісяця має бути не нижче за розмір мінімальної заробітної плати по країні, помноженої на коефіцієнт 2,5. На сьогодні і на 2025 рік це 20 000 тис грн.


У разі недотримання цієї вимоги бронь буде анульовано для всіх працівників, статус критичного підприємства також. І поновити його можна буде тільки через 6 місяців!


Отже, особливу увагу будуть приділяти дотриманню цього критерію. І саме на підставі даних Податкового розрахунку, зокрема Додатку 1. Адже буде відбуватись взаємодія між реєстром застрахованих осіб та Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Тому роботодавцям заброньованих працівників потрібно особливу увагу правильному заповненню Додатку 1.


Зміни, які слід врахувати при заповненні Податкового розрахунку


Мінфін наказом від 10.09.2024 №435 відкоригував розділ 1 Додатка 2 до Порядку №4. Зміни стосуються виключно заповнення додатку 4ДФ, а саме ознак доходів, які відображають в графі 6.


По-перше, буле введено нову ознаку доходів фізичних осіб  212 «Вартість незареєстрованих лікарських засобів, безоплатно наданих (переданих) на користь пацієнтів».


По-друге, були внесені редакційні правки до таких ознак доходів:


  1. 124 «Пенсійні внески, страхові внески (премії) за платника податку»;
  2. 125 «Пенсійні внески, страхові внески (премії) за платника податку, сплачені роботодавцем-резидентом»;
  3. 185 «Сума грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями»;
  4. 204 «Суми пенсійних внесків, що сплачуються резидентом Дія Сіті»;
  5. 205 «Сума благодійної допомоги, виплаченої (наданої) благодійниками учасникам бойових дій, військовослужбовцям (резервістам, військово-зобов’язаним) та / або фізичним особам, які мешкають (мешкали) на території населених пунктів, у яких проводяться (проводилися) бойові дії, та / або військовослужбовцям (резервістам), які зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров’я».


Звітний період для подання звітності з урахуванням змін

Наказ Мінфіну №435 набув чинності з 25.10.2024 (з дня його офіційного опублікування).

За нормами п. 46.6 ПКУ зміни потрібно буде враховувати при поданні розрахунку за наступний звітний період. Оскільки зміни опубліковано у 4 кварталі, враховувати їх потрібно буде тільки при поданні звітності за 1 квартал 2025 року. Але, оскільки в 2025 році подається щомісячна зарплата звітність, то вперше відзвітувати з урахуванням правок за ознаками доходів, потрібно буде за січень 2025 року.


А ось при заповненні та поданні Податкового розрахунку за 4 квартал 2024 року ці зміни не враховуються.


Джерело: 7eminar