Хто подає форму №4-мтп (місячна)
Місячний звіт про використання та запаси палива за формою №4-мтп (далі – Звіт) заповнюють та подають юридичні особи, відокремлені підрозділи юридичних осіб, які використовують та / або мають у запасах паливо (наприклад, вугілля, мазут тощо).
Виняток – підприємства, які продають бензин моторний, газойл (паливо дизельне), пропан і бутан скраплені, газ природний скраплений або у газоподібному стані (метан) через мережу автозаправних станцій (АЗС) і мають таке паливо у своїх запасах. Такі підприємства подають Звіт про продаж світлих нафтопродуктів за формою №1-торг (нафтопродукти) (місячна), який містить інформацію про продаж світлих нафтопродуктів і газу через АЗС.
На замітку! Підприємство подає тільки ту статистичну звітність, яка зазначена в Переліку надаваних звітів в Кабінеті респондента на сайті Держстату
На офіційному сайті Держстату за кодом підприємства перевірте перелік статистичних звітів, до яких юридична особа залучена до звітування в поточному періоді. Для цього зайдіть в «Кабінет респондента».
Які строки подання Звіту про використання та запаси палива
Звіт подайте не пізніше 6-го числа місяця, наступного за звітним. Якщо останній день подання звіту припадає на вихідний день, він переноситься на найближчий робочий день.
Куди та як подати місячний звіт №4-мтп
Звіт подавайте до територіального органу Держстату за місцем здійснення діяльності.
Яка відповідальність за неподання Звіту про використання та запаси палива
За неподання статистичної звітності передбачена адміністративна відповідальність, яка встановлена ст. 186-3 Кодексу про адміністративні правопорушення (КпАП).
Так, за неподання органам статистики Звіту або подання його з недостовірними даними, не в повному обсязі, не за формою, передбаченою звітно-статистичною документацією, чи із запізненням загрожує штраф:
- від 10 до 15 нмдг (від 170 до 255 грн);
- від 15 до 25 нмдг (від 255 до 425 грн) – за повторне вчинення правопорушення особою, на яку вже накладали адмінстягнення протягом року.
Від імені органів державної статистики розглядати справи і накладати адміністративні стягнення мають право керівник Держстату, його заступники, а також інші уповноважені керівником посадові особи цього органу. Тобто для накладення стягнення на особу, винну у неподанні статзвітності, органам статистики не потрібно звертатися до суду (ст. 244-3 КпАП).
Проте під час дії воєнного стану та протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану адміністративний штраф за неподання чи несвоєчасне подання звітності не застосовуватимуть (Закон України від 03.03.2022 №2115-IX «Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни»).
За якою формою звітувати про використання та запаси палива
Починаючи зі звіту за січень 2025 року Звіт подавайте за формою, затвердженою наказом Держстату від 23.04.2024 №133.
Завантажуйте бланк:
Звіт про використання та запаси палива. Форма № 4-мтп (місячна)
Які правила заповнення форми № 4-мтп (місячна)
Для правильного заповнення Звіту скористайтеся рекомендаціями Держстату з роз’яснення від 12.07.2021 №19.1.2-12/18-21.
Насамперед визначтеся з класифікацією палива та його видами/підвидами згідно з Номенклатурою продукції промисловості (НПП), затвердженою Держстатом. Саме цей норматив допоможе розібратися, які є різновиди палива і як їх включити до Звіту.
Під час заповнення Звіту:
- одиниці виміру за кожним паливом беріть із графи А;
- округлюйте показники з точністю до одного десяткового знака після коми;
- за відсутності показника ставте прочерк;
- дані наводьте не з накопиченням, а лише за звітний місяць.
Наведемо, як заповнити таблицю Звіту за графами 1 і 2.
Графа 1. Обсяг використаного палива за звітний місяць. Тут вкажіть дані за всіма видами споживання за кожним видом палива незалежно від джерел надходження (власні кошти або давальницька сировина) загальною сумою:
- у процесі перетворення;
- на неенергетичні потреби;
- з метою кінцевого споживання з урахування технологічних втрат, втрат під час транспортуванні, розподілу та зберігання;
обсяг реалізації (відпускання) населенню.
Графа 2. Обсяг запасів палива на кінець звітного місяця. У ній зазначають інформацію як у споживачів палива, так і у постачальників. У рядку «газ природний» – обсяги природного газу, закачаного до підземних сховищ для споживачів України, без урахування транзиту.
Звіт складайте на основі таких первинних документів: відомості, накладні, акти, картки, книги обліку, реєстри, подорожні листи, товарно-транспортні накладні, ордери, інвентаризаційні відомості, матеріальні звіти.
Як виправляти помилки у Звіті про використання та запаси палива № 4-мтп (місячна)
Під час виправлення помилок у статистичній звітності фахівці Держстату рекомендують керуватися положеннями, зокрема:
- Закону України «Про офіційну статистику» від 16.08.2022 №2524-IX (п. 4 ч. 1 ст. 17);
- Положення про Державну службу статистики України, затвердженого постановою КМУ від 23.09.2014 №481;
- Порядку подання е-звітності до органів держстатистики, затвердженого наказом Держстату від 12.01.2011 №3 (далі – Порядок №3);
- Інструкції про порядок виправлення звітних даних у випадках виявлення приписок та інших перекручень у державній статистичній звітності, затвердженої наказом Мінстату від 10.05.1994 №94 (втратила чинність 10.07.2015, але деякі її положення застосовні на практиці).
Зважаючи на зазначені акти та напрацьовану практику, наведемо алгоритм дій, якщо ви виявили помилку у поданій статистичній звітності.
Самостійне виправлення помилок до граничного терміну подання звітності
Щодо виправлення помилок, виявлених безпосередньо респондентом маємо лише роз’яснення Держстату у листі від 20.02.2017 №09.3-07/33-17. Так, якщо ви виявили помилки у поданих статзвітах, зверніться до органу статистики та з’ясуйте, чи потребують вони виправлення.
На замітку! Врахує орган статистики виправлені дані або ні, залежить від того, коли подаєте новий звіт (до чи після оприлюднення ним статданих) і зважаючи на суттєвість виявленої помилки, її впливу на узагальнену інформацію по країні/регіону
Якщо орган статистики погодить внесення виправлень, то подавайте нові звіти разом із поясненнями щодо причин виправлень.
Якщо надішлете кілька примірників одного е-звіту (у разі виправлення, неотримання першої квитанції тощо), то оригіналом вважатиметься саме останній звіт (п. 3.8 розд. III Порядку №3).
Увага! До закінчення граничного терміну подання звітності ви можете подавати виправлені форми необмежену кількість разів. Оригіналом вважатиметься останній надісланий звіт
Виправлений звіт подавайте Держстату згідно з Порядком №3.
Виправлення помилок після прийняття звіту органами статистики
Якщо після прийняття звіту органи статистики виявлять невідповідності або помилки, вони можуть надіслати вам квитанцію-повідомлення про необхідність повторного подання звіту з виправленнями (п. 6.3 розд. VI Порядку №3).
Квитанція-повідомлення про необхідність повторного подання електронного звіту містить інформацію щодо:
- дати та часу відправлення квитанції-повідомлення про необхідність повторного подання електронного звіту;
- стислий зміст помилки, що потребує виправлення;
- термін подання виправленого звіту;
- дані посадової особи адресату звітності, що формує квитанції-повідомлення.
Виправлений звіт слід подати Держстату згідно з Порядком №3 та у встановлені в квитанції-повідомленні терміни.
Якщо не надішлете виправлену форму статистичної звітності та/або фінансову звітність у термін, зазначений у квитанції-повідомленні про необхідність повторного подання звіту, то форму статистичної звітності та/або фінансову звітність вважатимуть поданою недостовірною (пп. 6.3.3 розд. VI Порядку №3).
Виправлення помилок після оприлюднення статистичних даних
Після оприлюднення статистичних даних виправлення можливе лише у випадку суттєвої недостовірності даних.
У такому разі необхідно звернутися до органу державної статистики з письмовим поясненням причин внесення змін.
Детальнішу інформацію щодо виправлення помилок у статистичній звітності можна отримати на офіційному сайті Держстату.
Для більш детального ознайомлення з процедурою виправлення помилкових даних у статистичних звітах рекомендуємо переглянути також відео:
Як подавати місячний звіт №4-мтп
Звіт подавайте онлайн. Зробити це можна через Кабінет респондента на сайті Держстату.
Починаючи з 1 січня 2023 року статзвітність та фінзвітність респонденти – юрособи, відокремлені підрозділи юросіб, розташовані на території України, відокремлені підрозділи юросіб України, розташовані за кордоном, фізособи-підприємці подають виробникам офіційної статистики винятково в електронній формі ( ч. 4 ст. 10 Закону України від 16.08.2022 №2524-IX «Про офіційну статистику»).
Для форми №4-мтп (місячна) передбачений код шаблону S1904112, чинний зі звіту за січень 2025 року.
Джерело: 7eminar
Шаблони документів:
Звіт про використання та запаси палива. Форма №4-мтп (місячна)