Внутрішнім розпорядчим документом Банку врегульовано Порядок використання службового автотранспорту (далі – Порядок). Відповідно до Порядку, службові автомобілі Банку використовуються тільки для здійснення господарської діяльності.
Службові автомобілі дозволено використовувати в особистих цілях з компенсацією працівником витрат Банку за таке використання:
- щомісячно працівник декларує інформацію про кілометраж, використаний в особистих цілях за попередній місяць;
- згідно задекларованих кілометрів пробігу, Банк проводить розрахунок компенсації витрат за використання автомобіля у власних цілях. Компенсація розраховується шляхом 100 відсотків покриття витрат за використане пальне та амортизацію автотранспорту за період використання у власних цілях. Працівник добровільно компенсує розраховану компенсацію шляхом перерахування на відповідний рахунок Банку або шляхом утримання із заробітної плати працівника.
При цьому, всі витрати, пов’язані з використанням службового автомобіля в особистих цілях (заправка, ремонт, стоянка, штрафи за порушення ПДР, мийка, тощо) несе працівник за власний рахунок.
Платник податків просив у податківців надати індивідуальну податкову консультацію, у якій підтвердити, що при використанні працівником службового автомобіля в особистих цілях, за умови компенсації ним усіх витрат за використане пальне та амортизацію автотранспорту:
- у працівника не виникає оподатковуваного доходу (додаткового блага);
- у Банка не виникає будь-яких зобов’язань зі сплати податків та зборів.
Податківці проаналізували приписи розділу IV Податкового кодексу України, зокрема, підпунктів 162.1.1, 163.1.1, 164.2.17, пунктів 164.2 , 167.1, 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ та вказали на таке.
Податковий агент, поняття якого наведено у пп. 14.1.180 ПКУ, що нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок на доходи фізичних осіб і військовий збір із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену ст. 167 ПКУ, та ставку військового збору, встановлену пп. 1 пп. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ (пп. 168.1.1 ПКУ).
Враховуючи вищевикладене, у разі якщо працівником Банку використовується службовий автомобіль в особистих цілях, який належить Банку, і таким працівником добровільно сплачується розрахована Банком компенсація витрат за використане пальне та амортизацію автомобіля шляхом внесення її на рахунок Банку або шляхом вирахування з доходу у вигляді заробітної плати після сплати усіх податків і зборів, то у розумінні ПКУ, доходу у працівника та обов’язку щодо виконання функції податкового агента у Банку не виникає.