Умови праці в холодний період року та заходи захисту працівників

Роботодавці, в холодний період року, зобов'язані забезпечувати умови для обігріву працівників, надавати спеціальні перерви для відпочинку та забезпечувати засоби індивідуального захисту. Додатково, слід проводити попередні та періодичні медичні огляди працівників, які працюють у несприятливих умовах. Такі заходи дозволяють уникати професійних захворювань та забезпечувати безпечні умови праці

Холодний період року – це період, який характеризується середньодобовою температурою зовнішнього повітря +10 град.C і нижче. 

На працівників можуть впливати такі несприятливі фактори, як низька температура повітря; підвищена вологість (дощ, сніг, хуртовина); сильний вітер тощо.


В холодну пору року в умовах несприятливих факторів знаходиться велика кількість людей, які працюють на відкритих майданчиках. Це будівельники, рибалки, мисливці, лісники, газовики, будівельники, сільськогосподарські робітники, робітники кар’єрів та інші. Крім того, під дію негативного впливу знижених температур повітря підпадають робітники, які перебувають в неопалювальних приміщеннях – елеваторах, складах, суднобудівельних заводах, холодильних камер.

 

Для попередження можливого переохолодження працюючих роботодавцю необхідно забезпечувати:


  1. виділення спеціальних місць для обігріву; 
  2. встановлення засобів для швидкого та ефективного обігрівання верхніх і нижніх кінцівок (локальний променево-контактний обігрів та інше);
  3. влаштування повітряних або повітряно-теплових завіс;
  4. встановлення внутрішньо змінного режиму праці та відпочинку, що передбачає можливість перерв для обігріву;
  5. забезпечення працюючих засобами індивідуального захисту (теплим спецодягом, спецвзуття, рукавиці та інше).


Статтею 168 Кодексу законів про працю України передбачено надання працівникам, що працюють в холодну пору року на відкритому повітрі або в закритих неопалюваних приміщеннях, вантажникам та деяким іншим категоріям працівників у випадках, передбачених законодавством, спеціальних перерв для обігрівання і відпочинку, які включаються у робочий час. Власник або уповноважений ним орган, зобов’язаний обладнувати приміщення для обігрівання і відпочинку працівників.


Для попередження нещасних випадків і професійних захворювань на підприємстві повинно бути забезпечено організацію захисних і профілактичних заходів, беручи до уваги діяльність підприємства чи установи, а також ризики, яким піддаються працівники.


Також для зменшення на працівників несприятливих погодних умов та поліпшення умов праці рекомендуємо виконати технічні заходи, наприклад:


  1. перевірку справності вікон, воріт, дверей та інших об’єктів, що відчиняються;
  2. утеплення за необхідності приміщень будівель і споруд тощо;
  3. перевірку опалювальної системи та приладів обігріву;
  4. перевірку технічного стану обладнання електроустановок, мереж теплопостачання, а також вентиляційних систем та інші заходи.


Відповідно до Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженого Наказом МОЗ України від 21.05.2017 №246 знижену температуру повітря (виконання робіт в неопалювальних приміщеннях та роботи на відкритих площадках) віднесено до переліку шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища і трудового процесу, при роботі з якими обов’язкові попередній та періодичні медичні огляди працівників.


Попередній (періодичний) медичний огляд проводиться з метою визначення стану здоров’я працівника та можливості виконання без погіршення стану здоров’я професійних обов’язків в умовах дії конкретних шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища і трудового процесу, вирішення питання щодо можливості працівника продовжувати роботу, запобіганню професійним захворюванням. 


Відповідно до додатку 4 п. 5.8 періодичні медичні огляди необхідно проводити з періодичністю 1 раз на рік.


Джерело: Держпраці