Продаж товарів на маркетплейсах: чи потрібно оформлювати фіскальний чек

Багато суб’єктів господарювання продають свої товари на маркетплейсах: Prom.ua. OLX Rozetka, Kasta, на Shafa.ua тощо. Чи слід таким суб’єктам господарювання використовувати РРО/ПРРО?


  1. Як відбувається розрахунок на маркетплейсах
  2. Чи потрібно оформлювати фіскальні чеки
  3. Коли потрібно оформлювати фіскальні чеки


Як відбувається розрахунок на маркетплейсах


Є декілька способів розрахунку. Розглянемо їх докладно.


Prom та OLX – оплата, безпечна оплата на Shafa.ua


Досить розповсюдженим є такий спосіб оплати коли гроші покупця за товар резервуються на транзитному рахунку в банку, поки покупець не забере посилку з відділення поштового оператора. Таким чином працює така форма розрахунку як Prom та OLX – оплата, на Shafa.ua.


Тобто відбувається наступне:


  1. Продавець укладає угоду з фінансовою компанією, адже як правило, оплата покупцем відбувається через платіжний сервіс за реквізитами його картки.
  2. Покупець обирає товар, оформлює замовлення і здійснює оплату. Але кошти відразу не йдуть продавцю, а за умовами договору між продавцем і фінустановою – тимчасово резервуються на транзитному рахунку банку-партнера маркетплейсу.
  3. Продавець відправляє замовлення через поштового оператора, якого обирає покупець та повідомляє покупцеві номер експрес-накладної.
  4. Покупець отримує товар, що прибув до відділення поштового оператора, і приймає рішення забирати його чи ні. Якщо покупця товар влаштовує і він вирішує його забрати, тоді поштовий оператор повідомляє про це маркетплейс та фінустанову і зарезервовані кошти покупця перераховуються на рахунок продавця.


Інтернет - еквайринг

Оплата за договором інтернет-еквайрингу – це процес, коли клієнт здійснює оплату за товари чи послуги онлайн за допомогою своєї банківської картки (її реквізитів), такі оплати відбуваються через платіжний сервіс що надає послуги онлайн еквайрингу.

Принцип розрахунку на сайті такий як і попередній, але у такому випадку не відбувається резервування коштів на транзитному рахунку до отримання товару покупцем.


В умовах оплати на Kasta.ua у розділі «Оплата» міститься така інформація:


До оплати приймаються картки Visa та Mastercard, додавати картку можна безпечно – як на сайті kasta.ua, так і в мобільному застосунку (у полі «Додати картку» або «До оплати»).


Дані картки обробляє винятково фінансова компанія «Артуа», яка:


  1. має ліцензію на надання платіжних послуг без відкриття рахунку;
  2. пройшла міжнародну сертифікацію PCI DSS;
  3. гарантує захист і безпеку ваших платіжних даних.


KastaPay – сервіс фінансової компанії «Артуа», сервіс Kasta Pay.


Оплата на Rozetka також відбувається шляхом приймання карток з RozetkaPay (ТОВ «ФК «ЕВО»).


Так RozetkaPay – це платіжне рішення, з яким можна отримувати онлайн оплату на маркетплейсі та надати покупцям можливість оплати при отриманні замовлення з фулфілментом від ROZETKA та з доставкою в магазини ROZETKA.


З RozetkaPay доступні такі способи оплати:


  1. оплата карткою Visa/MasterCard;
  2. Google Pay;
  3. Apple Pay.


Розрахунок після отримання товару


Маркетплейси також відправляють товари й післяплатою, тобто покупець може розрахуватися після отримання товару на поштовому відділенні.


Оплата на рахунок продавця


Також покупець може сплатити за реквізитами рахунку продавця, таку можливість надає, зокрема, Rozetka.


Чи потрібно оформлювати фіскальні чеки


Згідно зі ст. 3 Закону України від 06.07.1995 265/95-ВР (далі – Закон №265) суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов’язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО/ПРРО.


Тобто за загальним правилом, РРО/ПРРО використовують у випадку, коли відбувається розрахункова операція, тобто відбувається приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток.


Інтернет - еквайринг


На самому сайті маркетплейсу prom.ua на питання «Чи потрібне PPO для Пром-оплати?» надається така відповідь:

Отримання коштів по Пром-оплаті на р/р продавця працює так само, як з післяплатою Нової Пошти: з рахунку ФК «ЕВО» чи NovaPay на ваш розрахунковий рахунок. У такому випадку Пром-оплата працює як еквайрингова оплата карткою покупця з виплатою на р/р продавця. При цьому покупці отримують чек за фінансову операцію.

Тобто розрахунковий документ фінансова компанія не надає.


Таким чином, розрахунки за договором інтернет - еквайрингу є розрахунковою операцією, адже відбувається оплата карткою покупця, тому продавцям потрібно застосовувати РРО/ПРРО і оформлювати фіскальні чеки.


У тому числі при такій формі розрахунку як Prom та OLX - оплата, на Shafa.ua.


Відправлення товарів з післяплатою через Нову пошту


У разі відправлення товарів через Нову пошту з післяплатою чеки оформлювати потрібно (Лист ДПС від 09.05.2025 №500/2/99-00-07-03-01-02).


Позиція ДПС полягає у тому, що продаж товарів із використанням служб доставки, які відповідно до цивільно-правових угод не є учасниками купівлі-продажу товарів, зокрема експедиторів, потребує обов'язкового застосування реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій продавцями товарів.


До речі, така позиція ДПС є незмінною з 2023 року.


Відправлення товарів з післяплатою через Укрпошту


Щодо фіскалізації відправлень через Укрпошту підхід у ДПС інший (ІПК від 03.08.2023 року за №2263/ІПК/99-00-0704-01-06), де податківці кажуть, що у випадку, якщо товар, доставлений через АТ «Укрпошта», не був проданий в розстрочку або на кредит, використання РРО не є обов'язковим для Підприємця. Це пояснюється тим, що розрахунковий документ про приймання післяплати видається працівниками (операторами або кур'єрами) АТ «Укрпошта» під час передачі відправлення покупцеві. Своєю чергою, Підприємець має обов’язок додати видаткову накладну (чи інший документ), що свідчить про походження товару, до відправлення.


Радимо отримати від ДПС ІПК для себе з цього питання.


Оплата на рахунок продавця


Відповідно до п. 2 ст. 9 Закону №265, РРО/ПРРО не застосовується при виконанні банківських операцій.


За роз’ясненнями податківців (ІПК від 02.05.2025 №2436/ІПК/99-00-07-03-01 (далі – ІПК №2436), 07.12.2023 4553/ІПК/99-00-07-04-01 ІПК) до банківських операцій, на які розповсюджується пільга щодо не застосування РРО/ПРРО, в розумінні п. 2 ст. 9 Закону №265 можуть бути віднесені лише:


  1. перерахування коштів із поточного рахунку на поточний рахунок у форматі IBAN Registry:2009, NEQ, ДСТУ-Н 7167:2010;
  2. внесення готівки через касу банку для подальшого перерахування на поточний рахунок;
  3. внесення готівки через платіжний термінал та/або ПТКС, який належить банку.


Також РРО/ПРРО не застосовується якщо покупець сплачує за реквізитами рахунку продавця через свій інтернет - банкінг (ЗІР, категорія 109.02, ІПК №2436).


Коли потрібно оформлювати фіскальні чеки


Як зазначено у ч. 11 ст. 8 Закону України від 12.05.1991 №1023-XII «Про захист прав споживачів», розрахунковий документ має бути виданий або створений в електронній формі не пізніше моменту передачі товару (послуги).


Тобто, за умови проведення розрахунків дистанційно, фіскальний касовий чек має видаватись споживачу або безпосередньо під час здійснення розрахунків з ним (отримання коштів), або не пізніше моменту отримання ним товару. При цьому, паперова та електронна форма фіскальних касових чеків є рівнозначними між собою та можуть видаватися у будь-якому випадку (ЗІР, категорія 109.19).


Таким чином, чек оформлюється не пізніше відправлення товару. Також у разі, коли товар відправляється з післяплатою через Нову пошту, чек може бути оформлений після оплати товару покупцем, якщо ПРРО продавця має інтеграцію з Нова пей.


Надія КОВАЛЬ, експерт з обліку та оподаткування


Статті на тему:


Як зареєструвати ПРРО у Електронному кабінеті

Платіжній рахунок Nova Pay: чи потрібен РРО / ПРРО

Рядки 18 і 19 фіскального чеку: «форма оплати» та «засіб оплати»

РРО чи ПРРО: переваги та недоліки, практичні поради щодо вибору

Форми та засоби оплати: що зазначати у цих реквізитах фіскального чеку

РРО / ПРРО, оподаткування роялті, суборенда та інші важливі роз’яснення ДПС: огляд ІПК

Лише раз на рік, до Дня бухгалтера й аудитора: спеціальні ціни та грандіозні розіграші! Дізнатись більше

Матеріали на сайті https://7eminar.ua можуть містити роз’яснення державних органів та погляди зовнішніх авторів. Їхній зміст не завжди збігається з позицією редакції. Кожна публікація відображає особисту думку автора. Редакція не редагує авторські тексти і не несе відповідальності за їх зміст.

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇