- Коли підвищують оклади
- Підвищення посадового окладу: оформлення
- Підвищення посадового окладу: внесення змін до штатного розпису
Коли підвищують оклади
Підвищення посадових окладів може бути обумовлено різними факторами. Приміром, змінами в законодавстві, умовами колективного договору або просто за рішенням керівника підприємства чи ФОП - роботодавця.
Мінімальний посадовий оклад (тарифна ставка) установлюють в розмірі, не меншому за прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 1 січня календарного року (ст. 95 Кодексу законів про працю (далі – КЗпП), ч. 6 ст. 6 Закону України від 24.03.1995 №108/95-ВР «Про оплату праці»). Зміна цього показника протягом року призводить до необхідності підвищення посадових окладів працівників.
В комерційному секторі економіки поширена прив’язка посадових окладів до мінімальної зарплати. Тут варто зауважити, що однакові посадові оклади не можуть встановлюватися всім працівникам, вони встановлюються з урахуванням кваліфікації та складності виконуваної працівником роботи.
Отже, оклад у розмірі прожиткового мінімуму для працездатної особи чи у розмірі мінімальної зарплати можливо встановити для найпростішої професії із застосуванням коефіцієнта співвідношення (тарифний коефіцієнт). Зміна протягом року цих показників може призвести до зміни посадових окладів.
Якщо колдоговором або іншим локальним документом роботодавця (у разі відсутності колективного договору), передбачено підвищення посадових окладів у зв’язку зі збільшенням протягом року розміру прожиткового мінімуму чи у зв’язку зі збільшенням розміру мінімальної зарплати, то роботодавець зобов’язаний збільшити посадові оклади, причому всім працівникам, без виключення. А от якщо такої вимоги немає, то підвищувати оклади роботодавець не зобов’язаний. Виключно – за добровільним рішенням, в межах своїх фінансових ресурсів.
Збільшення посадових окладів в бюджетній сфері проводиться за рішенням Кабінету Міністрів України. Прямого впливу на розмір окладу 1-го тарифного розряду ні мінімальна зарплата, ні прожитковий мінімум на сьогодні не мають. Розмір посадового окладу 1-го тарифного розряду визначається урядом шляхом внесення змін до приміток Додатка 1 постанови КМУ від 30.08.2002 №1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери».
Роботодавці комерційного сектору економіки мають право збільшувати розмір посадових окладів за власним рішенням для мотивації та заохочення працівників.
На практиці доволі часто підвищення посадових окладів роботодавці проводять аби уникнути обов’язку проведення індексації зарплати. Адже в результаті цього відбувається зміна базового місяця. Якщо посадовий оклад підняти у травні, то саме травень 2025 року стає базовим місяцем (п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07. 2003 №1078).
У 2025 році єдиним базовим місяцем для усіх роботодавців є січень 2025 року (ст. 34 Закон України від 19.11.2024 №4059-IX «Про Державний бюджет України на 2025 рік»). А відтак, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації починається з лютого 2025 року (пояснення Держпраці).
З огляду на індекси споживчих цін в лютому – травні (1,008 лютий х 1,015 березень х 1,007 квітень х 1,013 травень х 100 = 104,36 ≈ 104,4 %), поточна індексація виникає у липні 2025 року.
Зверніть увагу на суму підвищення посадового окладу. Закон України від 03.07.1991 №1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» не дає настанов щодо суми підвищення. Але з огляду на п. 5 ст. 95 КЗпП індексація зарплати є трудовою гарантією. Саме тому, в місяці, коли має нараховуватися індексація підвищення посадового окладу має бути не менше суми індексації
На практиці 2025 року це виглядає так:
- якщо підвищувати посадові оклади в місяці, коли право на індексацію не виникало, наприклад, в травні чи червні, то сума підвищення може бути будь-якою, приміром, на 100 грн. В такій ситуації підвищити посадовий оклад можна з будь-якої дати місяця;
- якщо підвищувати посадові оклади в липні 2025 року, то сума підвищення має бути не менше суми індексації 133,23 грн (3028,00 х 4,4%).
Пропонуємо ознайомитись зі статтею «Індексація зарплати 2025: спецвипуск від редакції 7eminar.ua»
Підвищення посадового окладу: оформлення
Зміна розміру посадових окладів є зміною істотних умов праці.
Норми статей 9-1, 21, 97 КЗпП передбачають, що рішення про зміну умов трудових договорів, навіть якщо вони стосуються підвищення розміру заробітної плати, роботодавець повинен погодити з представниками працівників, а для запровадження нових умов оплати праці має бути досягнута згода обох сторін трудового договору.
Зазвичай, про зміну істотних умов праці, зокрема розмірів оплати праці, працівника треба повідомити не пізніше ніж за два місяці (ч. 3 ст. 32 КЗпП). У період воєнного стану не обов’язково повідомляти працівника за два місяці (ч. 2 ст. 3 Закону України від 15.03. 2022 року №2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»).
Про підвищення посадового окладу (зміну розміру чи структури заробітної плати) працівник повинен бути попередженим до запровадження нових умов оплати праці. Такої думки і Держпраці
Щоб змінити розмір посадового окладу працівника потрібно:
1. Внести зміни до штатного розпису.
2. За наявності письмового трудового договору оформити додаткову угоду.
В додатковій угоді зазначають:
- новий розмір посадового окладу або тарифної ставки;
- дату, з якої зміни набирають чинності;
- посилання на пункт договору, який змінюється.
Після підписання додаткова угода зберігається разом із трудовим договором.
3. Повідомити працівників про підвищення посадових окладів.
Трудове законодавство не регламентує в який спосіб оформлювати та здійснювати повідомлення про підвищення посадового окладу. Тому роботодавець визначає це самостійно. Це може бути повідомлення, як окремий документ або ознайомлення із наказом про підвищення посадового окладу. Якщо роботодавець приймає рішення запровадити окремий документ – повідомлення про зміну посадових окладів, він може виглядати так:
Зразок Повідомлення про підвищення окладу працівнику
Підвищення посадового окладу: внесення змін до штатного розпису
Зміни до штатного розпису можна вносити шляхом:
або
- видання наказу на введення в дію нового штатного розпису.
Якщо роботодавець підвищує посадові оклади окремим працівникам (тобто не в цілому по підприємству), то затверджувати штатний розпис наново не обов’язково – можна скласти наказ про внесення змін до такого штатного розпису. Законодавство не встановлює кількість та періодичність, із якою можна вносити зміни до штатного розпису протягом року.
Зразок Наказу про внесення змін до штатного розпису у зв'язку зі збільшенням обсягів продажів
Якщо ж зміни посадових окладів стосуються всіх працівників, то штатний розпис можливо затвердити в новій редакції та видавати наказ про його затвердження.
Конкретних настанов в цьому питанні не має, тому роботодавець самостійно обирає варіант оновлення штатного розпису щодо підвищення посадових окладів.
З наказами з основної діяльності (про затвердження штатного розпису чи зміни до нього) працівників під підпис ознайомлювати не потрібно. Тільки посадових осіб, що залучені у реалізації наказу.
А от ознайомити кожного працівника під особистий підпис з наказом про підвищення посадового окладу (кадровий наказ) є обов’язком роботодавця. Це індивідуальні накази по кожному працівнику окремо. Адже зарплата є особистими конфіденційними даними працівника.
Зразок Наказу про підвищення окладу
Олена ГАБРУК, незалежний експерт-консультант з оподаткування, обліку, кадрових питань
Шаблони та зразки:
Наказ про підвищення окладу (у ФОП)
Наказ про затвердження штатного розпису (2025)
Повідомлення про підвищення окладу працівнику
Наказ про підвищення окладу працівнику (у ФОП)
Службова записка щодо внесення змін до штатного розпису
Додаткова угода про внесення змін до трудового договору (підвищення окладу)
Додаткова угода про внесення змін до трудового договору (підвищення окладу (у ФОП))
Наказ про внесення змін до штатного розпису та збільшення розмірів посадових окладів
Наказ про внесення змін до штатного розпису у зв'язку із підвищенням мінімальної зарплати
Наказ про внесення змін до штатного розпису та збільшення розмірів посадових окладів (у ФОП)
Статті на тему:
Штатний розпис з 28.08.2025: що зміниться
Індексація зарплати 2025: спецвипуск від редакції 7eminar.ua
Матеріали на тему:
Оклад у валюті: який курс застосовувати при перерахунку в гривні
Доплата за військовий облік: чому її не варто вносити до штатного розпису
Підвищення окладів в липні замість індексації: як правильно змінити базовий місяць
Лише раз на рік, до Дня бухгалтера й аудитора: спеціальні ціни та грандіозні розіграші! Дізнатись більше