👆 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь🕵️:
Якщо йдеться про працівника, який не належить до категорій, для яких передбачено обов’язкове укладення контракту, то достатньо оформити трудові відносини через наказ, заяву, посадову інструкцію та повідомлення до податкової.
Укладання письмового трудового договору також можливе, але не є обов’язковим, якщо це не передбачено законодавством для конкретного випадку.
При прийнятті працівника на роботу в ТОВ обов’язковість укладання трудового договору чи контракту залежить від умов і вимог законодавства.
Так, відповідно до законодавства трудовий договір можна укладати, як у письмовій, так і в усній формі. Усний трудовий договір – заява працівника про прийняття на роботу та наказ роботодавця про прийняття на роботу.
Стаття 24 КЗпП визначає, в яких випадках обов’язково укладати письмовий трудовий договір, а саме у випадках:
- організованого набору працівників;
- укладення трудового договору про роботу в районах з особливими природними географічними й геологічними умовами та умовами підвищеного ризику для здоров’я;
- укладення контракту;
- наполягання працівника на укладенні трудового договору у письмовій формі;
- укладення трудового договору з неповнолітнім (ст. 187 КЗпП);
- укладення трудового договору з фізичною особою (тобто, коли роботодавцем виступає фізична особа, зокрема і фізособа-підприємець);
- укладення трудового договору про дистанційну або надомну роботу;
- укладення трудового договору з нефіксованим робочим часом;
- в інших випадках, передбачених законодавством України.
Разом з тим, у період дії воєнного стану сторони за згодою визначають форму трудового договору – усна чи письмова (ч. 1 ст. 2 Закону України від 15.03.2022 №2136-ІХ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»). Тобто вимоги ст. 24 КЗпП щодо обов’язкової письмової форми для трудового договору не застосовують.
Якщо працівника приймають на роботу в ТОВ на постійній основі, трудовий договір може бути оформлений в усній формі, але його умови фіксуються в заяві, наказі про прийняття на роботу та посадовій інструкції.
Що ж до контракту, то він є окремим видом трудового договору і його укладають лише у випадках, прямо передбачених законодавством (наприклад, для керівників, творчих працівників, науковців). Якщо закон не вимагає укладення контракту, то для звичайного працівника ТОВ він не потрібен.
Тож у загальному випадку для оформлення працівника цілком достатньо:
- заяви про прийняття на роботу;
- наказу про прийняття на роботу. Він по суті і є підтвердженням укладення трудового договору;
- посадової інструкції, яка визначає обов’язки працівника.
Роботодавець також зобов’язаний повідомити податкову про прийняття працівника до початку його роботи. Це є необхідною умовою легалізації трудових відносин незалежно від форми трудового договору.
👌 Сервіс «Особистий Консультант» – це письмові безлімітні швидкі відповіді (від 15 хвилин) на професійні питання. Отримайте доступ до сервісу, оформивши передплату у пакетах «Професіонал», «Преміум».
Джерело: 7еminar
Статті на тему:
Кадрові документи на підприємстві
Обов’язки роботодавця до початку роботи працівника за трудовим договором
Шаблони та зразки документів: