Товариство є платником єдиного податку третьої групи за ставкою 3 відсотків. Основний вид діяльності 20.40 - Виробництво парфумних i косметичних засобiв, але на даний час платник здійснює діяльність за неосновним видом економічної діяльності, який внесений до Єдиного державного реєстру (КВЕД 52.24 - Транспортне оброблення вантажiв).
Товариство запитало у податківців:
- Чи потрібно змінювати основний вид діяльності на той, що відповідає фактичному основному виду діяльності?
- Які податкові наслідки виникають якщо не змінювати КВЕД?
Податківці звернулися до ст. 19, ст. 44 Господарського кодексу України (далі – ГКУ), та, зокрема зауважили, що:
підприємництво здійснюється на основі, зокрема, вільного вибору підприємцем видів підприємницької діяльності.
Класифікація видів економічної діяльності (далі – КВЕД ДК 009:2010) затверджена наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11.10.2010 №457 (далі – Наказ №457).
Основне призначення Класифікації видів економічної діяльності – визначити та кодувати основні та другорядні види економічної діяльності юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, фізичних осіб.
Згідно з абзацом другим розділу 1 Наказу №457 визначено, що основне призначення КВЕД – визначити та кодувати основні та другорядні види економічної діяльності юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців.
Другорядні види економічної діяльності – це будь-які інші (крім основного) види економічної діяльності суб’єкта з виробництва товарів або надання послуг (абзац тринадцятий розділу 4 Наказу №457).
Вони вказали, що у разі внесення змін щодо видів господарської діяльності до Єдиного державного реєстру, платник єдиного податку відповідно до пп. 298.3.1 ПКУ повинен надати заяву, до якої, зокрема, включаються відомості про зміну видів господарської діяльності.
Ставка єдиного податку для платників третьої групи (юридичні особи) встановлюються у подвійному розмірі ставок, визначених п. 293.3 цієї статті ПКУ, зокрема, до доходу, отриманого від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування.
Враховуючи вищевикладене, податківці дійшли висновку, що юридична особа - платник єдиного податку самостійно визначає основний вид діяльності відповідно КВЕД ДК 009:2010 та з урахуванням Методологічних основ та пояснення до позицій національного класифікатора ДК 009:2010 КВЕД-2010, затвердженого наказом Державного комітету статистики України від 23.12.2011 №396.
При цьому, нормами ПКУ не заборонено здійснювати платником єдиного податку господарську діяльність за неосновним видом діяльності, за умови, що відповідний КВЕД міститься у відомостях Єдиного державного реєстру та внесений у реєстр платника єдиного податку.
У разі якщо Товариством отримано дохід від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування, встановлюється ставка єдиного податку у подвійному розмірі.
Джерело: ІПК від 09.05.2025 №2569/ІПК/99-00-04-03-03
Статті на тему:
Єдиний податок 2025: яку групу обрати ФОПу, ліміти, строки сплати
Заява про застосування спрощеної системи: обрання, перехід, відмова
ФОПи-2025: скільки платити ЄСВ, ЄП та ВЗ
Довідники на тему:
Дозволені види діяльності (КВЕД) для ФОП 1 групи єдиного податку
Заборонені види діяльності (КВЕД) для 1–3 груп єдиного податку
Дозволені види діяльності для ФОП 2 групи єдиного податку