Самочинне будівництво: перевіряється об’єкт, чи «будівельник»

При самочинному будівництві перевіряється об'єкт, а не суб'єкт, якого належить встановити під час проведення перевірки

Суб’єкт господарювання (позивач) вказував на те, що він не виступає у спірних відносинах як суб`єкт містобудування і не виконував жодних будівельних та/або підготовчих робіт на об`єкті, який знаходиться у його користуванні. Позивач наполягав на незаконності проведеної на цьому об`єкті перевірки та прийняття відносно нього постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності (виконання будівельних робіт без отримання дозволу на їх виконання на об`єктах, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з середніми наслідками (СС2)).


Одним з порушень, які, відповідно до доводів позивача були допущені Інспекцією під час перевірки об`єкта будівництва, є те, що такий захід державного архітектурно - будівельного контролю було проведено за відсутності направлення, складеного саме відносно Товариства як суб`єкта містобудування, який підлягав перевірці.


Верховний Суд (далі – ВС) вказав на таке.


За відсутності дозвільного документа будівництво об'єкта вважається таким, що здійснено самочинно, що є самостійною підставою для проведення перевірки.

У такому разі, перевірці підлягає відповідний об'єкт самочинного будівництва з метою підтвердження факту самочинності будівництва та виявлення особи, яка таке будівництво здійснила.

Відповідальність за здійснення самочинного будівництва несе саме та особа, яка його здійснила, навіть якщо вона не подавала до уповноваженого органу державного архітектурно-будівельного контролю (далі – ДАБК) відповідної заяви на реалізацію наміру такого будівництва і у встановленому законом порядку не набула статусу замовника.


Позапланова перевірка, ініційована органом державного архітектурно-будівельного контролю з підстав виявлення фактів самочинного будівництва проводиться відносно об'єкта такого будівництва, а не щодо конкретного суб'єкта містобудування, встановлення (виявлення) якого й належить здійснити під час проведення такого заходу контролю.

Призначення позапланової перевірки за фактом самочинного будівництва за відсутності в направленні на таку перевірку певного суб'єкта містобудування не вказує на порушення органом ДАБК процедури призначення та проведення цього контрольного заходу.

За наслідками такої перевірки, у разі підтвердження факту самочинного будівництва та встановлення особи, яка його здійснила, стосовно останньої можуть бути складені відповідні приписи, протоколи, а також можуть бути прийняті постанови про притягнення до встановленої законом відповідальності.


Джерело: постанова ВС від 25.07.2023 у справі №160/6457/22

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇