Минулого тижня Держлікслужба представила результати перевірок за перший квартал 2025 року. Серед виявлених порушень:
Оскільки лікарські засоби мають відпускатися через аптечні заклади лише фахівцем, що має фармацевтичну освіту, такі порушення становлять ризик для безпеки пацієнтів.
Крім цього, аптечні заклади зобов’язані вносити в ЕСОЗ інформацію щодо відпущених лікарських засобів за електронними рецептами. Відповідно, Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко доручив Державній службі з лікарських засобів і контролю за наркотиками провести системний аналіз аптечних закладів щодо забезпеченості кваліфікованими фармацевтичними працівниками та надати пропозиції щодо ефективного запуску і функціонування реєстру фармацевтів.
Міністр охорони здоров’я (далі – МОЗ) України Віктор Ляшко наголосив:
Минулого тижня я доручив Держлікслужбі проаналізувати ситуацію з кадровим забезпеченням аптек і підготувати пропозиції для запуску реєстру фармацевтів. Сьогодні ми обговорюємо перші результати. Дані з електронної системи охорони здоров’я дозволяють визначити, хто саме працює в аптеках і чи відповідає працівник фаховим вимогам. Це відкриває можливість для Держлікслужби розпочати цільові перевірки в тих закладах, де є сумніви щодо наявності кваліфікованих працівників. Це важливий крок до підвищення якості фармацевтичної послуги та безпеки пацієнта. Пацієнт має бути впевнений, що під час отримання чи купівлі лікарського засобу з ним працює кваліфікований фахівець, а послуга – відповідає стандартам якості.
На виконання доручення, фахівці МОЗ та Держлікслужби презентували алгоритм подальших дій.
Зокрема, зважаючи на те, що відповідно до ліцензійних вимог аптеки зобов’язані реєструватися в ЕСОЗ, в системі зафіксовано широкий спектр даних про їх діяльність. Ці дані дозволяють сформувати перелік аптечних закладів, де відсутній працівник із підтвердженою фармацевтичною освітою. Такі заклади підлягатимуть перевірці з боку Держлікслужби на предмет дотримання ліцензійних умов.
Єдина електронна система охорони здоров’я дозволяє ідентифікувати працівників аптек за:
- посадами;
- освітою;
- досвідом;
- іншими критеріями.
Це дає змогу створити прозору модель забезпечення аптечної мережі фахівцями, а надалі – інтегрувати ці дані до майбутнього реєстру людських ресурсів у системі охорони здоров’я, в якому будуть і дані про зареєстрованих фармацевтичних працівників.
Вимоги щодо забезпечення роботи аптечних закладів з ЕСОЗ та внесення необхідної інформації відображені в Ліцензійних умовах та діють з 2022 року
Це питання набуває ще більшого значення в контексті запланованих змін у програмі «Доступні ліки», адже з липня 2025 року всі аптеки в Україні будуть зобов’язані приєднатися до програми.
Джерело: Урядовий портал
Сервіс «Моніторинг перевірок»! Цей універсальний помічник допоможе знайти ваше підприємство в реєстрах запланованих перевірок у 2025 році не лише ДПС (з урахуванням змін від 28.03.2025), ПФУ та інших держорганів у форматі комплексної перевірки, а й у графіках/планах ТЦК та СП. Спробуйте вже зараз!