Куди подавати повідомлення про втрату документів під час воєнного стану

Платники податків, які провадили діяльність на територіях активних бойових дій або тимчасово окупованих територіях і не можуть пред'явити первинні документи, у разі їх втрати або неможливості вивезення, подають довільне повідомлення до органу ДПС за основним місцем обліку

До якого контролюючого органу та в якому вигляді (електронному чи паперовому) платник податків подає повідомлення про неможливість вивезення / втрату первинних документів відповідно до пп. 69.28 п. 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України (далі ПКУ)?

Відповідно до пп. 69.28 п. 69 підрозділу 10 розділу XX ПКУ, до платників податків/податкових агентів (далі платники податків), які провадили діяльність на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих рф територіях України і не можуть пред’явити первинні документи, на підставі яких здійснюється облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, як виняток із положень ст. 44 ПКУ застосовуються спеціальні правила для підтвердження даних, визначених у податковій звітності.


Підставами неможливості пред’явлення первинних документів є втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів або знаходження їх на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на тимчасово окупованих рф територіях України, у разі якщо їх неможливо вивезти або їх вивезення пов’язане з ризиком для життя чи здоров’я платника податків, фізичних осіб чи неможливе у зв’язку з адміністративними перешкодами, встановленими органами влади.


У разі втрати та / або неможливості вивезення первинних документів платник податків подає до податкового органу в довільній формі повідомлення про неможливість вивезення первинних документів, підписане керівником підприємства та головним бухгалтером, в якому зазначаються:


  1. обставини, що призвели до втрати та/або неможливості вивезення первинних документів;
  2. податкові (звітні) періоди;
  3. загальний перелік первинних документів (за можливості із зазначенням реквізитів).
Дані та показники податкової звітності платника податків за податкові (звітні) періоди, зазначені у повідомленні, не можуть бути піддані сумніву лише на підставі відсутності первинних документів.

Подане повідомлення є також підставою для збереження (без наявності договірних, розрахункових, платіжних та інших первинних документів, обов’язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку та нарахування податку):


  1. витрат (включаючи витрати у зв’язку з придбанням цінних паперів/корпоративних прав);
  2. від’ємного значення об’єкта оподаткування податком на прибуток (включаючи від’ємний фінансовий результат за операціями з цінними паперами/корпоративними правами);
  3. податкового кредиту з податку на додану вартість;
  4. суми від’ємного значення податку на додану вартість минулих податкових (звітних) періодів.
Після подання до органу ДПС повідомлення про неможливість вивезення первинних документів у зв’язку з їх знаходженням на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на тимчасово окупованих рф територіях України, запроваджується мораторій на проведення документальних перевірок щодо зазначених у повідомленні податкових (звітних) періодів.

Якщо після подання повідомлення про неможливість вивезення первинних документів платнику податків стане відомо про втрату таких документів, такий платник податків зобов’язаний подати до органу ДПС повідомлення про втрату первинних документів із зазначенням обставин такої втрати.

Платники податків які подали повідомлення про втрату первинних документів відповідно до пп. 69.28 п. 69 підрозділу 10 розділу XX ПКУ, не підлягають перевірці контролюючим органом щодо зазначених у повідомленні податкових (звітних) періодів, у тому числі після завершення дії воєнного стану.

Втрата документів, що не пов’язана з проведенням на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на тимчасово окупованих рф територіях України, бойових дій, не надає права платнику податків/податковому агенту застосовувати положення пп. 69.28 п. 69 підрозділу 10 розділу XX ПКУ.

Обов’язок доведення відсутності підстав для застосування положень пп. 69.28 п. 69 підрозділу 10 розділу XX» ПКУ покладається на контролюючий орган.

Перелік територій затверджений наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 №376.


Проаналізувавши норми ПКУ, податківці дійшли висновку, що враховуючи положення ст. 42 та пп. 69.28 п. 69 підрозділу 10 розділу XX ПКУ, повідомлення про неможливість вивезення / втрату первинних документів в довільній формі платник податків подає до:


  1. органу ДПС за основним місцем обліку платника податків в електронному вигляді за допомогою меню «Листування з ДПС» приватної частини Електронного кабінету;
  2. до будь-якого діючого центру обслуговування платників на паперових носіях (особисто / уповноваженою на це особою або поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення). При цьому, таке повідомлення адресується контролюючому органу за основним місцем обліку платника податків.


Джерело: ЗІР, Категорія: 129.07

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇