Податки для ФОПів не підвищать у 2025 році: Мінфін спростовує фейк

Як виявилось, Мінфін не планує підвищення податків для ФОПів у 2025 році і повідомив, що така інформація не відповідає дійсності та має маніпулятивний характер. Ярослав Железняк підтвердив, що твердження про «неминуче» і «термінове» підвищення податків для ФОПів значно перебільшені й не мають під собою реальної законодавчої ініціативи чи чіткої підтримки з боку ключових державних органів.


На вихідних на просторах Інтернет з'явилась інформація, що відповідно до сторінки 135 Звіту про стан виконання Національної стратегії доходів до 2030 року у 2024 році, Уряд збирається змінити податки для ФОП:


  1. Протягом 3-х років ставки єдиного податку для юридичних осіб третьої групи зростуть до 18%.
  2. ФОПи другої та третьої груп будуть об’єднані в одну, а податки диференціюються: від 3% для торгівлі до 17% для окремих послуг.
  3. Першу групу ФОПів скоротять, залишивши лише найменш прибуткові види діяльності. Буде скасовано фіксовану ставку, а податки сплачуватимуться з реального доходу.
  4. Всіх підприємці другої групи зобов'яжуть використовувати реєстратори розрахункових операцій (РРО).
  5. Поріг для реєстрації платником ПДВ буде поширюватися на всіх підприємців спрощеної системи.
  6. Скасують винятки щодо обліку товарів, які зараз дозволяють деяким підприємцям вести діяльність без належної звітності.


Сьогодні, 17 березня, Мінфін спростував розповсюджений фейк і повідомив, що підвищення податків для ФОПів найближчим часом не планується.

За словами Мінфіну, законодавчі зміни щодо елементів спрощеної системи оподаткування почнуть опрацьовуватися тільки після того, як буде виконано передумови для такої реформи, – не раніше року наступного за тим, в якому будуть вважатися виконаними заходи щодо безпеки використання даних і доступу до інформації про обсяг та обіг коштів платників податків на їх рахунках у банках. Цей процес буде відбуватися публічно і потребуватиме обговорень з громадськістю, бізнесом і всіма гілками органів влади, а також із залученням міжнародних партнерів. Тільки після публічних обговорень законодавчі зміни будуть розглядатись та ухвалюватись Верховною Радою України.


Ярослав Железняк пояснив, що ця «новина» поширилася, зокрема, через анонімні Telegram-канали, які додали різноманітні «деталі» — про об’єднання груп, скасування певних пільг тощо. Водночас жодних підтверджень, окрім посилань на «секретні документи» чи розмиті формулювання, не було.


Депутат розповів, що першоджерелом став офіційно оприлюднений звіт Міністерства фінансів і Податкової служби про виконання так званої «Національної стратегії доходів до 2030 року».


Насправді ж, за словами Ярослава Железняка, ситуація виглядає інакше. По-перше, згадана «Національна стратегія доходів» — це формальний документ, підготовлений в межах співпраці з МВФ.


МВФ вимагав лише виробити такий стратегічний документ, але не детально прописував його зміст. Українська сторона фактично самостійно склала його і виконала необхідну «галочку» перед МВФ, опублікувавши цю стратегію у грудні 2023 року. По-друге, практика показує, що чимало подібних «стратегій» або не виконуються взагалі, або виконуються в дуже урізаному вигляді.


Відповідно, звіт, на який усі посилаються, — це звичайна формальна «програма дій» Мінфіну, написана здебільшого для зовнішніх спостерігачів і міжнародних донорів. У документі йдеться про різні можливі напрями зміни податкової системи, але нічого з викладеного там не має обов’язкового характеру чи чіткого графіка реалізації.


Більше того, представники профільного парламентського комітету наводять контраргументи. Зокрема, зазначають, що Верховна Рада України нинішнього скликання не планує збільшувати податки для ФОПів:


  1. по-перше, через політичні ризики (минулі спроби неґативно вплинули на рейтинг влади);
  2. по-друге, через слабкий фіскальний ефект (є інші способи наповнити бюджет без стимулювання негативних настроїв серед малого бізнесу).
Усе це свідчить про те, що реальних проєктів законодавчих змін щодо підвищення податкової ставки для ФОПів немає. Попри можливу наявність різних маніпулятивних публікацій чи «викриттів» у соціальних мережах, на практиці уряд та депутати не готові йти на непопулярні кроки, які загрожують репутаційними й політичними втратами

Отже, Ярослав Железняк робить наступні висновки:


  1. «Національна стратегія доходів» — це радше формальна вимога МВФ, а не жорсткий план дій, який обов’язково виконають «тут і зараз».
  2. Парламент та профільний комітет не підтримують ідеї підвищення податків для ФОПів, особливо у нинішніх умовах, коли важливо зберегти довіру малого бізнесу.
  3. Інформація про «18%» та інші цифри — здебільшого частина хайпу в медіа та соцмережах, яка виросла з вирваних із контексту фрагментів офіційного звіту.
  4. Політична доцільність: досвід попередніх непопулярних кроків показав, що влада не хоче зайвий раз ризикувати рейтингом, коли існують інші способи наповнити бюджет.


Таким чином, твердження про «неминуче» і «термінове» підвищення податків для ФОПів значно перебільшені й не мають під собою реальної законодавчої ініціативи чи чіткої підтримки з боку ключових державних органів.


Джерело: Мінфін, Ярослав Железняк, Мінфін

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇