Вимоги законодавства щодо змінної роботи
Насамперед почнімо із вимог законодавства щодо організації змінної роботи.
Під змінною роботою розуміється метод організації праці у дві, три або чотири зміни, який може бути безперервним або з перервами, при якому працівники послідовно змінюють один одного на одних і тих же робочих місцях відповідно до графіка змінності.
Графік змінності може запроваджуватися:
1) на безперервно діючих підприємствах:
- підприємства, зупинення роботи яких є неможливим з виробничо-технічних умов (наприклад, при виробництві електроенергії, харчових продуктів, в металургії тощо);
- підприємства, зупинення роботи яких є неможливим через необхідність безперервного обслуговування населення (ст. 69 Кодексу законів про працю, далі – КЗпП);
2) якщо тривалість виробничого процесу перевищує допустиму тривалість щоденної роботи;
3) з метою більш ефективного використання устаткування, збільшення обсягів продукції, що випускається, або послуг, що надаються (лист Мінсоцполітики від 29.04.2016 №493/13/84-16).
У ст. 58 КЗпП визначено, що при змінних роботах працівники чергуються в змінах рівномірно в порядку, встановленому правилами внутрішнього трудового розпорядку. Перехід з однієї зміни в іншу, як правило, має відбуватися через кожний робочий тиждень в години, визначені графіками змінності.
Призначення працівника на роботу протягом двох змін підряд забороняється.
Форма графіка змінності: що врахувати
Форма графіка змінності нормативно не затверджена, але у ньому визначають:
- кількість змін протягом доби, порядок виходу працівників за змінами (прямий або зворотний);
- час початку, закінчення і тривалість зміни. При роботі в нічний час (з 10 години вечора до 6 години ранку) встановлена тривалість зміни скорочується на одну годину. Тривалість нічної роботи зрівнюється з денною в тих випадках, коли це необхідно за умовами виробництва, зокрема, у безперервних виробництвах, а також на змінних роботах при шестиденному робочому тижні з одним вихідним днем;
- час перерв для відпочинку та вживання їжі;
- тривалість щоденного (міжзмінного) та щотижневого відпочинку. При цьому тривалість перерви в роботі між змінами не може бути менше подвійної тривалості часу роботи в попередній зміні (ч. 1 ст. 59 КЗпП), а тривалість щотижневого безперервного відпочинку, яка повинна бути не менш як 42 години (ст. 70 КЗпП). На думку Мінсоцполітики, при підсумованому обліку робочого часу в окремих випадках тривалість щоденного (міжзмінного) та щотижневого безперервного відпочинку може бути скорочена при дотриманні вимог ст. 61 КЗпП (лист від 02.10.2019 №1436/0/206-19);
- кількість вихідних днів. Відповідно до ст. 69 КЗпП на підприємствах, зупинення роботи яких неможливе з виробничо-технічних умов, вихідні дні надаються в різні дні тижня почергово кожній групі працівників згідно з графіком змінності, що затверджується власником або уповноваженим ним органом за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) підприємства, установи, організації.
- кількість додаткових вільних від роботи днів, які визначають, розділивши час, відпрацьований понад норму тривалості робочого часу, на нормальну тривалість робочого дня (п. 8 Методичних рекомендацій щодо застосування підсумованого обліку робочого часу, затверджені наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.04.2006 №138).
Власник або уповноважений ним орган повинен погоджувати графіки змінності з виборним органом первинної профспілкової організації на підприємстві, в установі, організації (п. 4 ч. 1 ст. 247 КЗпП).
Графіки змінності затверджуються роботодавцем на весь обліковий період за один місяць до їх уведення в дію. Графіки змінності доводяться до відома кожного працівника, який працює в такому режимі (п. 13 Типових правил внутрішнього трудового розпорядку для робочих і службовців підприємств, установ, організацій, затверджених постановою Держкомпраці СРСР від 20.07.84 №213).
Графік змінності складається так, щоб тривалість робочого часу за обліковий період не перевищувала норми робочого часу, встановленої на такий період.
Безперервний графік змінності
Безперервний графік змінності запроваджується як правило на безперервних виробництвах.
Ситуація 1. На підприємстві з виробництва молочної продукції затверджено графік змінності – 3 зміни на добу. Бригади переходять зі зміни в зміну через 3 дні. В кожній зміні працює одна бригада із 3 працівників. Всього працює 4 бригади.
Тривалість:
- І зміни – 8 годин: з 6:00 до 15:00, час і тривалість перерви – 1 година з 10:00 до 11:00;
- ІІ зміни – 8 годин: з 14:00 до 23:00, час і тривалість перерви – 1 година з 18:00 до 19:00;
- ІІI зміни – 7 годин: з 22:00 до 6:00, час і тривалість перерви – 1 година з 1:00 до 2:00
Для працівників застосовується підсумований облік робочого часу.
Зразок безперервного графіка змінності
Умовні позначення: В – вихідний день
Висновки
- При змінних роботах працівники чергуються в змінах рівномірно в порядку, встановленому правилами внутрішнього трудового розпорядку.
- Мінімальна тривалість між змінами повинна бути не меншою за подвійну тривалість роботи в попередній зміні (включно із часом обідньої перерви).
- Графіки змінності затверджує роботодавець на весь обліковий період за один місяць до їх уведення в дію, і їх потрібно довести до відома кожного працівника, який працює в такому режимі.
Джерело: 7eminar
Статті на тему:
Спецодяг для працівників: облік витрат і податкові наслідки
Медичні огляди за рахунок роботодавця
Спецхарчування для працівників: підстави, облік витрат і оподаткування
Одяг для працівників: облік та оподаткування
Шаблони та зразки документів:
Графік змінності на підприємстві
Заява про прийняття на роботу зі змінним графіком роботи
Заява працівника про переведення на іншу посаду (змінний графік роботи)