(Не)Індексація зарплати у лютому 2025 року

Держстат оприлюднив індекс інфляції за січень 2025 року. Як на це реагувати роботодавцю – далі в публікації

  1. Індекс споживчих цін за січень 2025 року та базовий місяць для індексації
  2. Обставини, за яких виникає право на індексацію
  3. Обов’язок індексації доходів та відповідальність за її непроведення
  4. Перевірка правильності нарахування індексації за минулі періоди та обчислення суми індексації за неповний місяць за допомогою калькулятора
  5. Відображення суми індексації в обліку та звітності


Індекс споживчих цін за січень 2025 року та базовий місяць для індексації


10 лютого Держстат опублікував індекс споживчих цін за січень 2025 року. Він склав 101,2%. Проте ані на індексацію лютого і навіть березня він не впливає. Адже відповідно до ст. 34 Закону про Держбюджет на 2025 рік обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з січня 2025 року, який приймається за 1 або 100 відсотків. А сума індексації, яка склалася у грудні 2024 року, у січні 2025 року не нараховується.


При чому, як зазначає Мінсоцполітики в листі від 10.12.2024 № 105/0/214-24, обчислення ІСЦ для проведення індексації починається з лютого 2025 року. Це означає, що січень 2025 року стає базовим місяцем, незалежно від того, коли підвищувалися оклади і яка сума індексації була в грудні 2024 року.


Наприклад, якщо востаннє підвищення окладів було у квітні 2024 року, і в грудні працівникам було нараховано індексацію в сумі 205,90 грн, в січні така індексація вже не нараховується, вона «обнуляється». І базовим місяцем буде січень 2025 року, навіть якщо оклади не підвищувалися і вони залишились в тому розмірі, який був у 2024 році.


Тобто, з січня 2025 року встановлено єдиний підхід для обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення у 2025 році.


Тому ІСЦ за січень для роботодавців не має значення. Оскільки для базового січень-2025 розрахунок коефіцієнту індексації буде розпочинатися з індексу інфляції за лютий місяць. Він буде опублікований тільки у березні 2025 року і за правилами Порядку №1078 впливатиме на індексацію зарплати у квітні.


Обставини, за яких виникає право на індексацію


За загальними правилами Порядку №1078 у місяці підвищення посадового окладу індекс споживчих цін приймають за 1 або 100%. і для подальшої індексації ІСЦ обчислюють наростаючим підсумком з місяця, наступного після місяця такого підвищення. Право на індексацію виникає у разі перевищення порогу індексації 103%.


Тож вперше право на індексацію зарплати для базового місяця січень-2025 може виникнути тільки у квітні 2025 року і тільки у випадку, якщо ІСЦ за лютий перевищить поріг індексації 103%.


Обов’язок індексації доходів та відповідальність за її непроведення


«Обнулення» індексації не означає, що в 2025 взагалі не потрібно нараховувати індексацію. Можливо індексація зарплати не була проведена в 2024 році. Тоді таку помилку варто виправити, адже помилки в індексації зарплати, або її непроведення можуть загрожувати штрафами.


Так, за ненарахування індексації загрожує штраф в розмірі двох мінзарплат за кожного працівника (ст. 265 КЗпП), стосовно якого скоєне порушення (а це по 16 тис. грн), адже індексація зарплати належить до мінімальних державних гарантій в оплаті праці. А посадовим особам загрожує ще й адмінштраф (510 – 1700 грн, ст. 41 КпАП).


Якщо індексацію нараховано, але допущено помилку в її сумі, то це може трактуватися, як інші порушення трудового законодавства і штраф можливий в розмірі 1 мінзарплати.


Тому помилку варто виправити. Щоб донарахувати індексацію, потрібно скласти бухгалтерську довідку, в якій слід зазначити зміст і причини помилки – яка конкретно виплата була донарахована працівникові, за який період (у розрізі місяців) та у якій сумі.


Перевірка правильності нарахування індексації за минулі періоди та обчислення суми індексації за неповний місяць за допомогою калькулятора


Щоб дізнатись чи потрібно було індексувати зарплату працівникам та в якій сумі, можна скористайтесь калькулятором на Бухгалтерській Платформі №1.


Також калькулятор дозволяє розрахувати індексацію працівника за неповний місяць. Порядком №1078 передбачено, що у разі, коли особа працює неповний робочий час, чи відпрацьовано не всі робочі дні місяця, сума індексації визначається з розрахунку повного робочого часу, а виплачується пропорційно відпрацьованому часу.


Відображення суми індексації в обліку та звітності


Згідно з Інструкцією зі статистики зарплати №5 донарахована індексація буде відображатись у складі зарплати того місяця, коли її було донараховано.


В Податковому розрахунку сума індексації відображається разом із зарплатою того місяця, у якому проведено донарахування, а саме в додатку 4ДФ показується в одному рядку із зарплатою поточного місяця з ознакою доходу 101. В Додатку 1 індексацію за минулі місяці теж показують однією сумою із зарплатою місяця, в якому вона була нарахована.


Джерело: 7eminar.ua

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇