(Не)Індексація зарплати у лютому 2025 року

Держстат оприлюднив індекс інфляції за січень 2025 року. Як на це реагувати роботодавцю – далі в публікації


Індекс споживчих цін за січень 2025 року та базовий місяць для індексації


10 лютого Держстат опублікував індекс споживчих цін за січень 2025 року. Він склав 101,2%. Проте ані на індексацію лютого і навіть березня він не впливає. Адже відповідно до ст. 34 Закону про Держбюджет на 2025 рік обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з січня 2025 року, який приймається за 1 або 100 відсотків. А сума індексації, яка склалася у грудні 2024 року, у січні 2025 року не нараховується.


При чому, як зазначає Мінсоцполітики в листі від 10.12.2024 № 105/0/214-24, обчислення ІСЦ для проведення індексації починається з лютого 2025 року. Це означає, що січень 2025 року стає базовим місяцем, незалежно від того, коли підвищувалися оклади і яка сума індексації була в грудні 2024 року.


Наприклад, якщо востаннє підвищення окладів було у квітні 2024 року, і в грудні працівникам було нараховано індексацію в сумі 205,90 грн, в січні така індексація вже не нараховується, вона «обнуляється». І базовим місяцем буде січень 2025 року, навіть якщо оклади не підвищувалися і вони залишились в тому розмірі, який був у 2024 році.


Тобто, з січня 2025 року встановлено єдиний підхід для обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення у 2025 році.


Тому ІСЦ за січень для роботодавців не має значення. Оскільки для базового січень-2025 розрахунок коефіцієнту індексації буде розпочинатися з індексу інфляції за лютий місяць. Він буде опублікований тільки у березні 2025 року і за правилами Порядку №1078 впливатиме на індексацію зарплати у квітні.


Обставини, за яких виникає право на індексацію


За загальними правилами Порядку №1078 у місяці підвищення посадового окладу індекс споживчих цін приймають за 1 або 100 %. і для подальшої індексації ІСЦ обчислюють наростаючим підсумком з місяця, наступного після місяця такого підвищення. Право на індексацію виникає у разі перевищення порогу індексації 103%.


Тож вперше право на індексацію зарплати для базового місяця січень-2025 може виникнути тільки у квітні 2025 року і тільки у випадку, якщо ІСЦ за лютий перевищить поріг індексації 103%.


Обов’язок індексації доходів та відповідальність за її непроведення


«Обнулення» індексації не означає, що в 2025 взагалі не потрібно нараховувати індексацію. Можливо індексація зарплати не була проведена в 2024 році. Тоді таку помилку варто виправити, адже помилки в індексації зарплати, або її непроведення можуть загрожувати штрафами.


Так, за ненарахування індексації загрожує штраф в розмірі двох мінзарплат за кожного працівника (ст. 265 КЗпП), стосовно якого скоєне порушення (а це по 16 тис. грн), адже індексація зарплати належить до мінімальних державних гарантій в оплаті праці. А посадовим особам загрожує ще й адмінштраф (510 – 1700 грн, ст. 41 КпАП).


Якщо індексацію нараховано, але допущено помилку в її сумі, то це може трактуватися, як інші порушення трудового законодавства і штраф можливий в розмірі 1 мінзарплати.


Тому помилку варто виправити. Щоб донарахувати індексацію, потрібно скласти бухгалтерську довідку, в якій слід зазначити зміст і причини помилки – яка конкретно виплата була донарахована працівникові, за який період (у розрізі місяців) та у якій сумі.


Перевірка правильності нарахування індексації за минулі періоди та обчислення суми індексації за неповний місяць за допомогою калькулятора


Щоб дізнатись чи потрібно було індексувати зарплату працівникам та в якій сумі, можна скористайтесь калькулятором на Бухгалтерській Платформі №1.


Також калькулятор дозволяє розрахувати індексацію працівника за неповний місяць. Порядком №1078 передбачено, що у разі, коли особа працює неповний робочий час, чи відпрацьовано не всі робочі дні місяця, сума індексації визначається з розрахунку повного робочого часу, а виплачується пропорційно відпрацьованому часу.


Відображення суми індексації в обліку та звітності


Згідно з Інструкцією зі статистики зарплати №5 донарахована індексація буде відображатись у складі зарплати того місяця, коли її було донараховано.


В Податковому розрахунку сума індексації відображається разом із зарплатою того місяця, у якому проведено донарахування, а саме в додатку 4ДФ показується в одному рядку із зарплатою поточного місяця з ознакою доходу 101. В Додатку 1 індексацію за минулі місяці теж показують однією сумою із зарплатою місяця, в якому вона була нарахована.


Джерело: 7eminar.ua

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇