Заклади, підприємства та органи влади сплачуватимуть внески за непрацевлаштування людей з інвалідністю

Верховна Рада прийняла закон, який зобов’язує роботодавців, включаючи комунальні заклади та органи місцевого самоврядування, сплачувати внески у разі невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю. Розмір внеску залежить від різниці між нормативом і фактично створеними місцями для осіб з інвалідністю. У разі порушення цієї вимоги штрафи будуть спрямовані до Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю

Внески на працевлаштування осіб з інвалідністю з усіх комунальних закладів, підприємств і органів місцевого самоврядування, всупереч позиції Асоціації міст України, передбачила Верховна Рада України у схваленому в цілому 15 січня 2025 року проєкті Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав осіб з інвалідністю на працю», реєстр. №5344-д.


Закон зобов’язує роботодавців при середньообліковій кількості осіб штатного облікового складу від 8 працівників щомісяця сплачувати внесок в разі невиконання нормативу робочих місць з працевлаштування осіб з інвалідністю.


Норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю встановлюється у кількості:


  1. одного робочого місця – для платників внеску, в яких середньооблікова кількість осіб штатного облікового складу за місяць складає від 8 до 25 працівників; 
  2. чотирьох відсотків середньооблікової кількості осіб штатного облікового складу за місяць – для платників внеску, в яких середньооблікова кількість осіб штатного облікового складу за місяць складає більше 25 працівників; 
  3. двох відсотків середньооблікової кількості осіб штатного облікового складу за місяць – для платників внеску закладів охорони здоров’я, реабілітаційних закладів та надавачів соціальних послуг; державних, комунальних та недержавних підприємств, установ, організацій, єдиним предметом діяльності яких є реабілітація осіб з інвалідністю, навчання таких осіб або догляд за ними.


Розмір внеску дорівнює добутку 40 відсотків середньої місячної заробітної плати, яку отримують всі працівники та різниці між встановленим нормативом робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю і кількістю робочих місць, на яких фактично працевлаштовані особи з інвалідністю.


Під дію Закону підпадає працевлаштування осіб з інвалідністю в усіх комунальних закладах, підприємствах і органах місцевого самоврядування, – в школах, дитячих садках, лікарнях, установах соціального захисту та інших. У разі незабезпечення виконання цієї норми органи місцевого самоврядування будуть зобов’язані сплачувати штраф до державного Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю.


Джерело: Асоціація міст України