Хто подає звіт про використання та запаси палива за формою №4-МТП (річна)
Річний звіт про використання та запаси палива за формою №4-МТП (річна) (далі – Звіт) подають юридичні особи, відокремлені
підрозділи юридичних осіб, які використовують та/або мають у запасах паливо.
На замітку! Підприємство подає тільки ту статистичну звітність, яка зазначена в Переліку надаваних звітів в Кабінеті респондента на сайті статистики
На офіційному сайті Держстату за кодом підприємства перевірте перелік статистичних звітів, до яких ваша юридична особа залучена до звітування в поточному періоді. Для цього зайдіть в «Кабінет респондента».
В які строки подає звіт про використання та запаси палива за формою №4-МТП (річна)
Звіт подають щороку не пізніше 28 лютого.
Якщо цей день припадає на вихідний або святковий день, то звітують у перший робочий день після нього.
Куди подавати звіт про використання та запаси палива за формою №4-МТП (річна)
Підприємства подають форму №4-МТП (річна) до органу державної статистики за своїм місцезнаходженням, тобто за місцем державної реєстрації.
Яка відповідальність за неподання форми № 4-МТП (річна)
Порушення порядку подання або використання даних державних статистичних спостережень тягне за собою відповідальність згідно зі ст. 186-3 Кодексу про адміністративні правопорушення (КпАП).
Так, за неподання органам статистики Звіту або подання його з недостовірними даними, не в повному обсязі, не за формою, передбаченою звітно-статистичною документацією, чи із запізненням загрожує штраф:
- від 10 до 15 нмдг (від 170 до 255 грн);
- від 15 до 25 нмдг (від 255 до 425 грн) – за повторне вчинення правопорушення особою, на яку вже накладали адмінстягнення протягом року.
На замітку! Для накладення стягнення на особу, винну у неподанні Звіту, органам статистики не потрібно звертатися до суду (ст. 244-3 КпАП)
Проте під час воєнного стану, а також протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни, адміністративний штраф за неподання чи несвоєчасне подання не застосовуватимуть (Закон України від 03.03.2022 №2115-IX «Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни»).
За якою формою звітувати про використання та запаси палива
З 1 лютого 2025 року про використання та запаси палива звітуйте за формою, затвердженою наказом Держстату від 23.04.2024 № 133.
Завантажуйте бланк:
Який порядок заповнення звіту про використання та запаси палива за формою №4-МТП (річна)
Для правильного заповнення Звіту скористайтеся роз’ясненням Держстату від 12.07.2021 №19.1.2-12/18-21.
Звіт заповнюйте на підставі даних первинних документів (відомості, накладні, акти, картки, книги обліку, подорожні листи, товарно-транспортні накладні, ордери, інвентаризаційні описи, матеріальні звіти тощо).
Важливо! Усі значення показників форми №4-МТП (річна) відображайте з одним десятковим знаком після коми. За відсутності даних у відповідних рядках (графах) форми проставляйте прочерк
За відсутності зазначених виробником/постачальником у первинній обліковій документації додаткових одиниць вимірювання нафтопродуктів можна застосовувати розрахункові усереднені коефіцієнти для переведення величин фактичних витрат палива з об’ємних (літрів) у вагові (кг):
- 1 літр бензину = 0,74–0,76 кг;
- 1 літр газойлів (палива дизельного) = 0,83–0,85 кг;
- 1 літр пропану або бутану = 0,53–0,55 кг.
Дані щодо нафтопродуктів наводьте в тоннах: 1 тонна = 1000 кг.
Значення показника у графі 15 розділу 2 у Звіті відображайте в одиницях вимірювання (ккал) у цілих числах.
У випадку відсутності даних у формі зазначайте одну з наведених на бланку причин, за винятком причини «Не здійснюється вид економічної діяльності, який спостерігається».
Форма має чотири розділи. Коротко охарактеризуємо вміст кожного з них.
Розділ 1. Використання та запаси палива
Для віднесення найменувань видів палива до певного виду палива, записаного у графі «А» за відповідним рядком, можете використовувати Номенклатуру продукції промисловості (НПП) та Основну номенклатуру продукції (ОНП). Для зазначення найменувань палива, включених до рядка 800, передбачені вільні рядки в кінці форми.
Рядок 800 «Інші види палива» відображає обсяги не зазначених окремо видів палива у графі «А» розділу 1.
Якщо заповнили хоча б одну графу в розділах 2, 3 та 4, то графу «Б» маєте обов’язково заповнити відповідно до кодів, зазначених у графі «Б» розділу 1 і навпаки.
Графа 1 уміщує сумарні обсяги палива, витраченого за всіма напрямами витрат: у процесі перетворення, на неенергетичні потреби (як сировина або матеріал), безпосередньо з метою кінцевого використання незалежно від джерел їх надходження (чи закуплені вони за власні кошти, чи надійшли як давальницька сировина), а також обсяги їхніх втрат при транспортуванні, розподілі та зберіганні. Зазначена графа не включає дані про обсяги реалізації (відпуску) населенню палива, відображені у графі 5.
Увага! Обсяги нафтопродуктів, придбані в талонах, смарткартках, але фактично не використані, не відображайтеься.
Дані графи 1 розділу 1 = сумі граф 1, 14 розділу 2, граф 1, 2 розділу 3 та графи 1 розділу 4.
Показники граф 2–3 містять дані щодо обсягів:
- запасів усіх видів палива у споживачів та постачальників на кінець звітного періоду, які можуть розміщуватися на складах підприємств, цехів, підсобних виробництв, на будівельних майданчиках, складах, інших приміщеннях, які перебувають на балансі підприємства;
- запасів, які належать підприємству, але з будь-яких причин зберігаються на інших підприємствах, а також запасів на суднах, які перебувають біля причалів, у портах і гаванях (що обслуговують внутрішні лінії), на локомотивах у депо.
За цими показниками відображайте інформацію про обсяги:
- запасів як для власних потреб підприємств-постачальників, так і для подальшого продажу;
- запасів щодо рідких нафтопродуктів (бензину моторного, палива дизельного тощо), які неможливо злити, так звані «мертві» залишки.
Графа 3 має містити обсяги закачаного газу до підземних сховищ (ПСГ) для споживачів України без урахування транзиту.
При цьому не відображайте обсяги: бензинів моторних, газойлів (палива дизельного) та пропану й бутану скраплених, які розміщені на автозаправних станціях (АЗС), вугілля на вуглезбагачувальних підприємствах з урахуванням давальницької сировини, нафтопродуктів, які перебувають у процесі нафтоперероблення і належать до незавершеного виробництва, а також обсяги запасів, що відкладені до держрезерву та мобзапасу.
Розділ 2. Витрати палива енергетичним сектором
Розділ 2 Звіту має містити дані про обсяги витрат палива структурних підрозділів підприємств (установок) із перетворення (енергетичний сектор) первинного палива в інші види паливних продуктів (наприклад: з вугілля виробництво коксу, вугільних брикетів; з нафти виробництво нафтопродуктів тощо) або енергію (теплоенергію, електроенергію).
Графа 1 розділу 2 = сумі граф 2–13.
Графи 1–13 мають містити показники про обсяги:
- витрат у звітному році палива на перетворення в інші види паливних продуктів або енергію відповідними структурними підрозділами (установками) енергетичного сектору;
- технологічних втрат палива в процесі їх перетворення, зокрема: вугілля і торфу при виробництві брикетів, вугілля при виробництві коксу та коксового газу, нафти при знесоленні та зневоднюванні та інші технологічні втрати і відходи палива, пов’язані з його перетворенням.
Якщо відображаєте обсяги витрат палива у графах 8–13 на виробництво теплоелектроенергії, то маєте відобразити дані в розділі 1 за формою №11-мтп «Звіт про постачання та використання енергії».
На замітку! Обсяги витрат палива на перетворення в теплоенергію окремими котлами враховуйте у графі 12 розділу 2
Графа 14 відображає обсяги палива, використані на власне споживання підприємствами (установками) енергетичного сектору при здійсненні всіх технологічних процесів із видобутку й виробництва продукції паливної промисловості, виробництва електроенергії та відпуску теплоенергії енергетичних підприємств із урахуванням витрат на внутрішній заводський транспорт.
У графі 15 показуйте кількість теплоти, що отримана при повному згорянні масової (для твердих і рідких речовин) або об’ємної (для газоподібних) речовини впродовж звітного року, за даними лабораторії з вимірювань теплоти згоряння (якщо підприємство її має) або за даними згідно із сертифікацією продукції, яка наводиться в кілокалоріях (ккал), як зазначено у формі. Якщо підприємство не володіє інформацією щодо теплоти згоряння використаного палива, то графу 15 не заповнюйте. У цій графі наводьте теплоту згоряння палива, отримана від згоряння річного обсягу його використання (що отримана при повному згорянні всього обсягу витраченого палива впродовж року).
У графі 15 обсяги витрат палива на здійснення технологічних процесів з перетворення палива в інші види паливних продуктів або енергію відповідні структурні підрозділи підприємств енергетичного сектору (графа 14) не враховують.
Розділ 3. Кінцеве використання палива
Тут відображайте дані щодо прямого використання палива в цілях кінцевого споживання, за винятком обсягів, використаних енергетичним сектором на перетворення, та втрат при розподілі та транспортуванні, які відображаєте, відповідно, в розділах 2 та 4.
У графі 1 відображайте обсяг палива, що використовуєте:
- як сировину на виробництво хімічної, нафтохімічної та іншої непаливної продукції з урахуванням технологічних втрат при переробці;
- як матеріал для непаливних потреб, що використовують як компонент або мастильні матеріали, наприклад, використання олив та мастил нафтових, бітуму тощо.
Графа 2 розділу 3 має містити обсяги палива за всіма напрямами використання в цілях кінцевого використання, за винятком витрат палива, відображених енергетичним сектором (у розділі 2), витрат для неенергетичних цілей (як сировина або матеріал) (у графі 1 розділу 3).
Зазначена графа відображає витрати палива на виробництво промислової продукції (за винятком витрат палива, урахованих енергетичним сектором), на сільськогосподарські роботи (продукцію), на діяльність транспорту, будівництво, торговельну діяльність, ресторанне господарство, а також паливо, яке безпосередньо спалюється в цілях кінцевого споживання, наприклад, у печах, грубках, плитах тощо.
Ця графа уміщує також витрати палива на опалення, освітлення, гаряче водопостачання виробничих та адміністративних споруд (уключаючи витрати в невиробничих об’єктах, які розташовані в цих спорудах) зазначених видів діяльності.
Графа 2 розділу 3 може = або бути ˃ суми граф 3 та 4 розділу 3.
Графа 3 має містити обсяги витрат палива, у тому числі з графи 2, на забезпечення руху всіх видів транспорту, крім внутрішньозаводського, усіх підприємств незалежно від того, до якого виду економічної діяльності вони належать. Використання палива внутрішньозаводським транспортом відображається відповідно у графі 14 розділу 2 (підприємствами енергетичного сектору). До графи 3 не враховуйте витрати палива на силові двигуни, механізми, які забезпечують виконання робіт у сільському господарстві (трактори, комбайни, сіялки, віялки тощо), які відображаються тільки у графі 2 розділу 3.
Зазначена графа уміщує витрати палива на транспортування нафти, нафтопродуктів, газу та інших продуктів магістральними трубопроводами підприємств трубопровідного транспорту в межах країни.
Графа 4 включає, у тому числі з графи 2, обсяги витрат палива на перевезення авіаційним та морським транспортом міжнародного сполучення. До цієї графи не враховуйте обсяги використання палива на міжнародні перевезення автомобільним та трубопровідним транспортом.
У графі 5 показують дані щодо обсягів відпуску палива населенню, за винятком обсягів продажу через АЗС бензину моторного, газойлів (палива дизельного), пропану і бутану скраплених. Дані графи 5 не враховують до інших граф звіту.
Розділ 4. Втрати палива
Графа 1 розділу 4 уміщує обсяги втрат палива при транспортуванні, розподілі та зберіганні.
У разі якщо графа 1 розділу 4 ˃ 0, то графа 1 розділу 1 ˃ 0 за відсутності даних у графах 1, 14 розділу 2, графах 1, 2 розділу 3.
Графа 2 відображає обсяги безповоротних втрат палива, відсутності обліку: незбираний попутний нафтовий газ, спалений у факелах; невикористані відходи лісозаготівель, деревообробки, відпрацьовані масла мастильні, луги сульфатні, відходи хімічного виробництва та інші горючі відходи технологічних процесів виробництва, для яких відсутня на підприємстві розроблена технологія їх використання, а також втрати палива у випадку крадіжок тощо.
Як подавати звіт про використання та запаси палива за формою №4-МТП (річна)
Починаючи з 1 січня 2023 року Звіт подають винятково в електронній формі (ч. 4 ст. 10 Закону України від 16.08.2022 №2524-IX «Про офіційну статистику»).
Зробити це можна через безкоштовний сервіс для електронного звітування «Кабінет респондента» за посиланням.
Також на офіційному сайті Держстату можете ознайомитися з Переліком форм державних статистичних спостережень та фінансової звітності, які можуть подаватись респондентами в електронному вигляді у 2024–2025 роках. У цьому переліку наведені код шаблону та звітний період дії шаблону форми.
Для форми №4-МТП (річна) передбачений код шаблону S1904417, чинний зі звіту за 2024 рік.
Джерело: 7eminar
Шаблони та зразки документів:
Звіт про використання та запаси палива. Форма №4-мтп (річна)