ПДВ: новації податкового законодавства з 1 січня 2025 року

У 2024 році було впроваджено значні зміни у сфері оподаткування ПДВ, що охоплюють різні галузі економіки. Введено нові пільги, зокрема для оборонної промисловості, кіновиробництва та цифрової економіки, і водночас скасовано ряд раніше діючих пільг, таких як підтримка літакобудівної промисловості, діяльності підприємств громадських організацій осіб з інвалідністю та розстрочка ПДВ на імпорт обладнання

Протягом минулого року було ухвалено низку законодавчих змін, які вплинули на оподаткування податком на додану вартість (ПДВ). Ці нововведення охоплюють різні галузі, включаючи автомобільний ринок, оборонну промисловість, цифрову економіку, кіновиробництво та інші сектори економіки.


Основні зміни:


Так, Закон України від 17.12.2024 №4143-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з ввезення на митну територію України окремих товарів оборонного призначення» передбачає зміну: 


1. Методики визначення бази оподаткування при продажу вживаних транспортних засобів


Відповідно до п. 189.3 Податкового кодексу України, змінено правила визначення бази оподаткування в разі постачання такого транспортного засобу, а саме для осіб, які не зареєстровані як платники ПДВ. Тепер ціна продажу вживаного транспортного засобу може визначатися за вибором платника:


  1. не нижче середньоринкової вартості відповідного транспортного засобу;
  2. не нижче ринкової вартості, розрахованої суб’єктом оціночної діяльності.


2. Кіновиробництво та демонстрація фільмів


До 31 грудня року, в якому буде припинено або скасовано військовий стан, продовжено пільги з ПДВ для таких операцій:


  1. Постачання послуг із демонстрації, розповсюдження та показу національних та та іноземних фільмів, які дубльовані, озвучені державною мовою (п. 13–2 підрозд. 2 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ).
  2. Постачання національних фільмів, а також робіт і послуг із їх виробництва (п. 12 підрозд. 2 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ).


3. Цифрова економіка


Законом України від 04.12.2024 №4113-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» уточнено, що операції з постачання нерезидентами, незареєстрованими платниками ПДВ, послуг на умовах гіг-контрактів, укладених відповідно до ст. 17 Закону України від 15.07.2021 № 1667-IX «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні», більше не підлягають оподаткуванню (ст. 208 ПКУ доповнено п. 208.7).


Скасовані пільги


1. Літакобудівна промисловість


Закон України від 20.12.2016 року №1795-VIII «Про внесення змін до розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо підтримки літакобудівної галузі» скасовує пільги на звільнення від ПДВ для:


  1. ввезення товарів (крім підакцизних), що використовуються для потреб літакобудівної промисловості;
  2. постачання на митній території України результатів науково-дослідних і дослідницько-конструкторських робіт, які виконуються для потреб літакобудівної промисловості (п. 4 1 підрозд. 2 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ).


2. Підприємства громадських організацій осіб з інвалідністю


Закону України від 05.12.2019 №344-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо створення сприятливих умов для діяльності підприємств та організацій, заснованих громадськими об'єднаннями осіб з інвалідністю» втрачає чинність пільга щодо оподаткування за нульовою ставкою ПДВ операцій з постачання товарів, що безпосередньо виготовляються підприємствами та організаціями громадських об'єднань осіб з інвалідністю, які засновані громадськими організаціями осіб з інвалідністю і є їх власністю (п. 8 підрозд. 2 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ).


3. Розстрочка ПДВ на імпорт обладнання


Законом України від 16.01.2024 №3553-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо приведення деяких норм у відповідність із Законом України «Про Митний тариф України» та уточнення окремих положень» передбачено, що втрачає чинність пільга щодо надання розстрочки сплати ПДВ під час ввезення на митну територію України з поміщенням у митний режим імпорту обладнання та комплектуючих (п. 65 підрозд. 2 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ).


4. Послуги внутрішніх авіаперевезень


Законом України від 15.03.2022 №2139-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо запровадження диференційованої рентної плати за видобування газу природного» передбачено, що втрачає чинність пільга щодо оподаткування за ставкою ПДВ у розмірі 7 відсотків операцій з надання послуг повітряного транспорту щодо внутрішнього перевезення пасажирів та багажу (п. 65 підрозд. 2 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ).


5. Ввезення безпілотних літальних апаратів та спорядження


Згідно із Законом України від 21.11.2023 №3474-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування банків та інших платників податків», втратила чинність пільга щодо звільнення від оподаткування ПДВ операцій з ввезення на митну територію України в митному режимі імпорту безпілотних літальних апаратів, прицілів, біноклів, переносних радіостанцій тощо (п. 92 підрозд. 2 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ).


Джерело: ДПС