Профспілки та мобілізовані працівники: наслідки виплат середнього заробітку для неприбуткового статусу

Збереження середнього заробітку мобілізованим працівникам неприбуткової організації може порушити вимоги щодо перебування таких організацій у Реєстрі неприбуткових установ та організацій, якщо це не передбачено колективним договором. Помилка може коштувати виключенням з Реєстру із нарахуванням відповідних податкових зобов’язань

Окремих працівників професійних спілок на військову службу до ЗСУ. Чи не буде вважатись розподілом отриманих доходів на користь працівників професійної спілки та відповідно не призведе до порушення права перебування таких організацій у Реєстрі неприбуткових установ та організацій, якщо відповідною неприбутковою організацією буде прийнято рішення на строк збереження місця роботи і посади нараховувати та проводити виплати у вигляді середнього заробітку найманим працівникам, призваним під час мобілізації на військову службу до ЗСУ?

До ст. 119 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП) ще у липні 2022 року було внесено зміни Законом України від 01.07.2022 №2352-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» (далі – Закон №2352; 19.07.2022 набрав чинності), в частині виключення норми щодо збереження роботодавцем середнього заробітку працівникам, призваним на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення.


Водночас ст. 9–1 КЗпП визначено, що підприємства, установи, організації в межах своїх повноважень і за рахунок власних коштів можуть встановлювати додаткові порівняно з законодавством трудові і соціально-побутові пільги для працівників.


Згідно із ч. 2 та 3 ст. 13 КЗпП у колективному договорі встановлюються взаємні зобов’язання сторін щодо регулювання виробничих, трудових, соціально-економічних відносин, зокрема нормування і оплати праці, встановлення форм, системи, розмірів заробітної плати та інших видів трудових виплат (доплат, надбавок, премій та ін.).


Колективний договір може передбачати додаткові порівняно з чинним законодавством і угодами гарантії, соціально-побутові пільги.


Неприбутковим підприємством, установою та організацією для цілей оподаткування податком на прибуток підприємств є підприємство, установа та організація (далі – неприбуткова організація), що одночасно відповідає вимогам визначеним у п.п. 133.4.1 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).


Як встановлено абзацом першим п.п. 133.4.2 ПКУ, доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.


При цьому на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану не вважається порушенням вимог п. 133.4 ПКУ здійснення неприбутковою організацією передачі майна, надання послуг, благодійної допомоги, використання доходів (прибутків) для фінансування видатків, не пов’язаних з реалізацією мети та напрямів діяльності, передбачених її установчими документами, на цілі та на користь отримувачів, що визначені п. 63 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ.


Відповідно до п.п. 133.4.6 ПКУ до неприбуткових організацій, що відповідають вимогам п. 133.4 ПКУ і не є платниками податку на прибуток підприємств, зокрема, можуть бути віднесені професійні спілки, їх об’єднання та організації профспілок.


Отже, враховуючи те, що з дня набрання чинності Законом №2352 за працівниками, призваними (прийнятими) на військову службу передбачено обов’язок збереження лише місця роботи і посади, проведення неприбутковою організацією (у тому числі професійною спілкою або об’єднанням професійних спілок) виплат у розмірі середнього заробітку найманим працівникам, призваним під час мобілізації на військову службу до ЗСУ, є порушенням вимог абзацу третього п.п. 133.4.1 ПКУ щодо перебування такої організації у Реєстрі, якщо інше не передбачено колективним договором.


У разі недотримання неприбутковою організацією вимог, встановлених п. 133.4 ПКУ (з урахуванням положень п. 63 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ), така організація підлягає виключенню з Реєстру з визначенням податкового зобов’язання з податку на прибуток підприємств відповідно до п.п. 133.4.3 та 133.4.4 ПКУ.      


Джерело: ІПК від 01.11.2024 №5101/ІПК/99-00-21-02-02