У січні 2024 року Товариством було відвантажено замовнику продукцію, виписано видаткову накладну та складено податкову накладну, яка була зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН). У наступному податковому періоді було виявлено помилки у податковій накладній, а саме невірно вказано кількість товарів різної номенклатури.
З метою виправлення помилок Товариством було складено правильну видаткову накладну, що призвело до зменшення суми компенсації вартості товарів.
Товариство попросило надати індивідуальну податкову консультацію щодо порядку виправлення помилок у податковій накладній, а саме:
- шляхом складання тільки розрахунку коригування;
- шляхом складання розрахунку коригування, яким виводяться в нуль показники податкової накладної, що містить помилки, та складання нової податкової накладної із зазначенням правильної кількості товару та обсягу постачання.
Податківці проаналізували приписи розділу V та підрозділом 2 розділу XX Податкового кодексу України (далі – ПКУ) та вказали на таке.
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку / небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс) (п. 201.7 ПКУ).
Згідно з п. 192.1 ПКУ, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів / послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.
Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів / послуг.
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ, опису питання та інформації, наданої у зверненні, ДПС повідомила платника про таке.
Податкова накладна, складена за операцією з постачання товарів / послуг, у якій показники номенклатури / кількості / обсягу поставлених товарів/послуг не відповідають первинним (бухгалтерським) документам, оформленим за операцією, є такою, що складена з порушенням норм ПКУ та не дає змоги ідентифікувати здійснену операцію.
З метою виправлення помилок, допущених у такій податковій накладній, платнику податку необхідно:
- на дату виявлення помилки скласти розрахунок коригування до такої податкової накладної, в табличній частині якого зі знаком «−» відобразити показники щодо зазначених в податковій накладній товарів, номенклатура / кількість / обсяг яких не відповідає первинним документам;
- скласти нову податкову накладну, в якій вказати правильні показники щодо таких товарів, зазначені у первинних документах. Така податкова накладна складається на дату виникнення податкових зобов'язань, визначену відповідно до п. 187.1 ПКУ.