Хто подає Звіт про використання добрив і пестицидів за формою №9-сг (річна)
Річний звіт про використання добрив і пестицидів за формою №9-сг (далі – Звіт) заповнюють та подають юридичні особи, відокремлені підрозділи юридичних осіб, які здійснюють сільськогосподарську діяльність, та види їх економічної діяльності згідно із КВЕД-2010 належать до груп 01.1-01.6 секції А:
- за наявності у власності та/або користуванні 200 гектарів сільськогосподарських угідь і більше та/або більше 5 гектарів посівних площ під овочами відкритого та/або закритого ґрунту, баштанними культурами та/або більше 50 гектарів багаторічних насаджень;
- для одиниць, середня кількість працівників у яких менше 10 осіб, – за наявності у власності та/або користуванні 1000 гектарів сільськогосподарських угідь і більше та/або більше 5 гектарів посівних площ під овочами відкритого та/або закритого ґрунту та/або більше 50 гектарів багаторічних насаджень.
На замітку! Підприємство подає тільки ту статистичну звітність, яка зазначена в Переліку надаваних звітів в Кабінеті респондента на сайті статистики
На офіційному сайті Держстату за кодом підприємства перевірте перелік статистичних звітів, до яких ваша юридична особа залучена до звітування в поточному періоді. Для цього зайдіть в «Кабінет респондента».
Які строки подання Звіту про використання добрив і пестицидів за формою №9-сг
Звіт подають щороку не пізніше 10 січня.
Якщо цей день припадає на вихідний або святковий день, то Звіт подають у перший робочий день після нього.
Не пропустити жоден дедлайн та уникнути штрафів за прострочки допоможе наш зручний сервіс «Календар бухгалтера». З ним отримаєте усю звітність та платежі в одному місці: на тиждень, місяць і навіть рік!
Куди подавати Звіт про використання добрив і пестицидів за формою №9-сг (річна)
Звіт подають до територіального органу Держстату.
Яка відповідальність за неподання Звіту за формою №9-сг (річна)
Порушення порядку подання або використання даних державних статистичних спостережень тягне за собою відповідальність згідно зі ст. 186-3 Кодексу про адміністративні правопорушення (КпАП).
Так, за неподання органам статистики Звіту або подання його з недостовірними даними, не в повному обсязі, не за формою, передбаченою звітно-статистичною документацією, чи із запізненням загрожує штраф:
- від 10 до 15 нмдг (від 170 до 255 грн);
- від 15 до 25 нмдг (від 255 до 425 грн) – за повторне вчинення правопорушення особою, на яку вже накладали адмінстягнення протягом року.
На замітку! Для накладення стягнення на особу, винну у неподанні Звіту, органам статистики не потрібно звертатися до суду (ст. 244-3 КпАП)
Проте під час воєнного стану, а також протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни, адміністративний штраф за неподання чи несвоєчасне подання не застосовуватимуть (Закон України від 03.03.2022 №2115-IX «Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни»).
За якою формою звітувати про використання добрив і пестицидів
Про використання добрив і пестицидів звітують за формою, затвердженою наказом Держстату від 04.04.2024 №88.
Завантажити бланк:
Звіт про використання добрив і пестицидів під урожай. Форма №9-сг (річна)
Який порядок заповнення Звіту за формою №9-сг (річна)
Для правильного заповнення Звіту скористайтеся роз’ясненням Держстату від 10.04.2023 №19.1.2-12/4-23.
Якщо подаєте звіт через інтерфейс безкоштовного онлайн-сервісу «Кабінет респондента», то складається з наступних розділів:
- «Звітність»;
- «Поточна звітність» або «Подати іншу форму», де, наприклад, індекс форми – 9-сг (річна), назва форми – «Звіт про використання добрив і пестицидів», код форми – S2702015, рік – 2024, період – річна;
- «Створити новий звіт».
У звіті автоматично визначаються наступні реквізити респондента:
- ідентифікаційний код ЄДРПОУ;
- найменування;
- місцезнаходження (юридична адреса), територіальна громада.
Позаяк звіти подають за місцезнаходженням земельних ділянок, в адресній частині бланку обов’язковим до заповнення є поле «Адреса здійснення діяльності, щодо якої подається форма звітності (фактична адреса)».
Джерелами інформації для заповнення форми є дані:
- спеціалізованої форми первинного документа з обліку виробничих запасів у сільськогосподарських підприємствах №ВЗСГ-3 «Акт №_про використання мінеральних, органічних і бактеріальних добрив та засобів хімічного захисту рослин», затвердженої наказом Мінагрополітики від 21.12.2007 №929;
- прибутково-видаткових книг – журналів обліку протруєного насіння та журналів обліку застосування пестицидів (на посівах, у садах, теплицях тощо);
- актів про виконання робіт, рахунків-фактур постачальників, сертифікатів якості добрив, пестицидів та агрохімікатів;
- інших первинних документів, які фіксують факти здійснення господарських операцій.
На замітку! За відсутності даних у формі необхідно поставити позначку та у блоці «Інформація щодо відсутності даних» обрати причину. У разі відсутності специфічного об’єкта спостереження (відсутність сільськогосподарських угідь; добрива / пестициди не застосовувались під урожай звітного року тощо), необхідно зазначити причину «Відсутнє явище, яке спостерігається»
У Звіті наводять:
- показники площі, на якій застосовано мінеральні та органічні добрива, пестициди, біологічні засоби захисту рослин, вапно та інші вапнякові матеріали, гіпс та інші гіпсовмісні матеріали – у гектарах (із двома знаками після коми);
- кількість застосованих засобів у фізичній масі (мінеральні та органічні добрива) – у тоннах (із двома знаками після коми);
- пестициди – у кілограмах або літрах (із двома знаками після коми);
- вапно та інші вапнякові матеріали, гіпс та інші гіпсовмісні матеріали – у тоннах (у цілих числах).
Показники форми вміщують інформацію про застосування добрив, пестицидів, вапна та інших вапнякових матеріалів, гіпсу та інших гіпсовмісних матеріалів юридичними особами та їхніми відокремленими підрозділами, які здійснюють сільськогосподарську діяльність, за місцезнаходженням земельних ділянок. Якщо земельні ділянки підприємства, на яких проводили роботи із застосування добрив, пестицидів, вапна та інших вапнякових матеріалів, гіпсу та інших гіпсовмісних матеріалів, розміщені в різних адміністративно-територіальних одиницях, то показники форми характеризують площі на яких застосовано ці речовини, та їх кількість за кожною адміністративно-територіальною одиницею.
Показники І розділу характеризують загальну фізичну площу сільськогосподарських культур і багаторічних насаджень, на якій були використані ці речовини під урожай звітного року, незалежно від часу їх застосування: під пари і зяб, посів озимих культур восени попереднього року, а також перед сівбою, під час сівби (включаючи площі озимих та ярих сільськогосподарських культур, які загинули в зимовий та літній періоди та не пересівалися іншими культурами) у вигляді підживлення в звітному році.
Площа, на якій застосовано біологічні засоби захисту рослин – це окремий показник, який характеризує площу, на якій під урожай звітного року були застосовані живі організми, продукти їх життєдіяльності та біологічно активні речовини (наприклад, жужелиці, сонечка, бабки, віруси та мікроорганізми, а також звірі та птахи), що регулюють розвиток та розмноження шкідливих організмів.
Важливо! Площу, оброблену добривами/пестицидами, враховують один раз, незалежно від кількості етапів застосування цих речовин (наприклад, внесення добрив/пестицидів під посів озимих культур восени попереднього року та весняне підживлення культури) і способів її обробітку
Розмір площі, на якій застосовували добрива/пестициди, не має перевищувати площу посівну уточнену відповідної сільськогосподарської культури та загальну площу багаторічних насаджень, які зазначені у формі №29-сг (річна) «Звіт про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду». Виняток – випадки, коли на одній і тій же площі провели повторні посіви, наприклад, після збирання озимої пшениці посіяно та зібрано соняшник, або за наявності міжрядних посівів сільськогосподарських культур.
Кількість застосованих добрив, пестицидів характеризує фізичну масу добрив та пестицидів.
У складі мінеральних добрив ураховані азотні прості, фосфорні прості, калійні прості добрива та комплексні мінеральні добрива (азотно-фосфорно-калійні, азотно-фосфорні, азотно-калійні та фосфорно-калійні). Мікро- та макродобрива, які у своєму складі не містять азоту, фосфору та калію (наприклад, сульфат магнію), у складі мінеральних добрив не враховують.
Органічні добрива включають гній тварин сільськогосподарських, послід птиці свійської, мул і сапропель, торф та його субстрати, а також добрива органічні інші. У кількості інших органічних добрив ураховується тирса та деревна кора, солома, зелене добриво, промислові та господарські відходи, гумінові речовини або гумати (гуміни, гумінові та фульвові кислоти) тощо.
У кількості застосованих пестицидів враховано тільки хімічні засоби захисту рослин (фунгіциди та бактерициди, гербіциди, інсектициди та акарициди, молюскіциди, регулятори росту рослин та інші хімічні засоби захисту рослин), без урахування кількості біологічних засобів захисту рослин.
У розділі ІІІ «Застосування мінеральних та органічних добрив, пестицидів» код культури у графі А має відповідати коду відповідного рядка з розділу I Звіту.
Графа Б містить коди мінеральних та органічних добрив, пестицидів, які були застосовані під урожай певної сільськогосподарської культури відповідно до кодів, зазначених у графі 1 Переліку видів засобів захисту та підвищення врожайності сільськогосподарських культур для форми №9-сг (річна) (далі – Перелік).
У графі В вказують назву виду засобу (мінеральних та органічних добрив, пестицидів) відповідно до графи 2 Переліку.
Код і назву застосованого засобу, якого нема в Переліку, відображають за тим засобом, що має аналогічну діючу речовину та її вміст в одиниці маси засобу відповідає довідковій інформації, наведеній в графах 4 і 5 Переліку.
На етапі відправлення звіту у кабінеті респондента необхідно зазначити/перевірити на актуальність інформацію:
- ім’я та прізвище керівника (власника) або особи, відповідальної за достовірність наданої інформації;
- контактні дані (телефон, електронна пошта).
У розділі «Дії зі звітом» необхідно:
1) перевірити контролі;
2) переглянути протокол контролю, виправити помилки у звіті;
3) перевірити та відправити.
Після відправлення Звіту респондент отримує квитанції №1 – щодо одержання звіту системою електронного звітування та №2 – щодо прийняття звіту для подальшої обробки.
У випадку виявлення помилок у Звіті, респонденту направляють інформаційне повідомлення про необхідність надання уточнень. Помилковий звіт при цьому вилучають.
Як виправляти помилки у Звіті за формою №9-сг (річна)
Під час виправлення помилок у статистичній звітності фахівці Держстату рекомендують керуватися положеннями, зокрема:
- Закону України «Про офіційну статистику» від 16.08.2022 №2524-IX (п. 4 ч. 1 ст. 17);
- Положення про Державну службу статистики України, затвердженого постановою КМУ від 23.09.2014 №481;
- Порядку подання е-звітності до органів держстатистики, затвердженого наказом Держстату від 12.01.2011 №3 (далі – Порядок №3);
- Інструкції про порядок виправлення звітних даних у випадках виявлення приписок та інших перекручень у державній статистичній звітності, затвердженої наказом Мінстату від 10.05.1994 №94 (втратила чинність 10.07.2015, але деякі її положення застосовні на практиці).
Зважаючи на зазначені акти та напрацьовану практику, наведемо алгоритм дій, якщо ви виявили помилку у поданій статистичній звітності.
Самостійне виправлення помилок до граничного терміну подання звітності
Щодо виправлення помилок, виявлених безпосередньо респондентом маємо лише роз’яснення Держстату у листі від 20.02.2017 №09.3-07/33-17. Так, якщо ви виявили помилки у поданих статзвітах, зверніться до органу статистики та з’ясуйте, чи потребують вони виправлення.
На замітку! Врахує орган статистики виправлені дані або ні, залежить від того, коли подаєте новий звіт (до чи після оприлюднення ним статданих) і зважаючи на суттєвість виявленої помилки, її впливу на узагальнену інформацію по країні/регіону
Якщо орган статистики погодить внесення виправлень, то подавайте нові звіти разом із поясненнями щодо причин виправлень.
Якщо надішлете кілька примірників одного е-звіту (у разі виправлення, неотримання першої квитанції тощо), то оригіналом вважатиметься саме останній звіт (п. 3.8 розд. III Порядку №3).
Увага! До закінчення граничного терміну подання звітності ви можете подавати виправлені форми необмежену кількість разів. Оригіналом вважатиметься останній надісланий звіт
Виправлений звіт подавайте Держстату згідно з Порядком №3.
Виправлення помилок після прийняття звіту органами статистики
Якщо після прийняття звіту органи статистики виявлять невідповідності або помилки, вони можуть надіслати вам квитанцію-повідомлення про необхідність повторного подання звіту з виправленнями (п. 6.3 розд. VI Порядку №3).
Квитанція-повідомлення про необхідність повторного подання електронного звіту містить інформацію щодо:
- дати та часу відправлення квитанції-повідомлення про необхідність повторного подання електронного звіту;
- стислий зміст помилки, що потребує виправлення;
- термін подання виправленого звіту;
- дані посадової особи адресату звітності, що формує квитанції-повідомлення.
Виправлений звіт слід подати Держстату згідно з Порядком №3 та у встановлені в квитанції-повідомленні терміни.
Якщо не надішлете виправлену форму статистичної звітності та/або фінансову звітність у термін, зазначений у квитанції-повідомленні про необхідність повторного подання звіту, то форму статистичної звітності та/або фінансову звітність вважатимуть поданою недостовірною (пп. 6.3.3 розд. VI Порядку №3).
Виправлення помилок після оприлюднення статистичних даних
Після оприлюднення статистичних даних виправлення можливе лише у випадку суттєвої недостовірності даних.
У такому разі необхідно звернутися до органу державної статистики з письмовим поясненням причин внесення змін.
Детальнішу інформацію щодо виправлення помилок у статистичній звітності можна отримати на офіційному сайті Держстату.
Для більш детального ознайомлення з процедурою виправлення помилкових даних у статистичних звітах рекомендуємо переглянути також відео:
Як подавати Звіт про використання добрив і пестицидів за формою №9-сг (річна)
Починаючи з 1 січня 2023 року Звіт подають винятково в електронній формі (ч. 4 ст. 10 Закону України від 16.08.2022 №2524-IX «Про офіційну статистику»).
Зробити це можна через безкоштовний сервіс для електронного звітування «Кабінет респондента» за посиланням.
Також на офіційному сайті Держстату можете ознайомитися з Переліком форм державних статистичних спостережень та фінансової звітності, які можуть подаватись респондентами в електронному вигляді у 2024–2025 роках. У цьому переліку наведені код шаблону та звітний період дії шаблону форми.
Для форми №9-сг (річна) передбачений код шаблону S2702015, чинний зі звіту за 2024 рік.
Джерело: 7eminar
Довідник за темою:
Типові помилки під час заповнення статистичної звітності
Шаблони та зразки документів:
Звіт про використання добрив і пестицидів під урожай. Форма №9-сг (річна)