Товариство є сільськогосподарським товаровиробником та платником єдиного податку четвертої групи. Основним видом діяльності Товариства є вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур.
Товариство орендує земельні ділянки (паї) у фізичних осіб – власників на підставі укладених договорів оренди землі. Право оренди на орендовані земельні ділянки в установленому законом порядку зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до умов договорів оренди землі, укладених з фізичними особами – власниками земельних ділянок (паїв) Товариство зобов’язано щорічно виплачувати орендну плату до 31 грудня поточного року.
В грудні 2023 року Товариство нарахувало орендну плату за користування земельними ділянками за 2023 рік, однак фактична виплата орендної плати орендодавцям, сплата податку на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО) та військового збору відбулися у січні 2024 року.
Товариство, посилаючись на норми Податкового кодексу України (далі – Кодекс), запитало у податківців:
чи має право Товариство вказані суми нарахованих податкових зобов’язань у грудні 2023 року (ПДФО, військового збору), а сплачені у січні 2024 року, врахувати у зменшення загального МПЗ за 2024 рік?
Податківці вказали на таке. Відповідно до пп. 14.1.1142 Кодексу, МПЗ – мінімальна величина податкового зобов'язання із сплати податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, пов'язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або з власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь, розрахована відповідно до Кодексу. Сума МПЗ, визначених щодо кожної із земельних ділянок, право користування якими належить одній юридичній або фізичній особі, у тому числі фізичній особі – підприємцю, є загальним МПЗ.
Відповідно до пп. 381.1.4 Кодексу, МПЗ визначається за період володіння (користування) земельною ділянкою, який припадає на відповідний податковий (звітний) рік.
Особливості визначення загального МПЗ платників єдиного податку встановлено ст. 2971 Кодексу.
Пунктом 2971.5 Кодексу визначено, що для платників єдиного податку четвертої групи (юридичних осіб) різниця між сумою загального мінімального податкового зобов'язання та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок обчислюється шляхом віднімання від загального МПЗ загальної суми сплачених протягом податкового (звітного) року податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок.
До суми сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок відносяться, зокрема, податок на доходи фізичних осіб та військовий збір з доходів фізичних осіб, які перебувають з платником податку у трудових або цивільно-правових відносинах (крім доходів, сплачених за придбання товарів у фізичних осіб), з доходів за договорами оренди, суборенди, емфітевзису земельних ділянок сільськогосподарського призначення.
У сумі сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок не враховуються помилково та/або надміру сплачені у податковому (звітному) році суми податків, зборів, платежів.
Зокрема, надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету або на єдиний рахунок понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату (пп. 14.1.115 Кодексу).
Порядок нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу.
Відповідно до пп. 168.1.5 Кодексу, якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.
Враховуючи вищевикладене:
у розрахунок загального МПЗ суми ПДФО та військового збору враховуються у періоді, у якому вони фактично сплачені, у разі, якщо такі кошти не є надміру або помилково сплаченими.
Отже, якщо суми ПДФО та військового збору з доходів орендодавця за 2023 рік фактично сплачені у 2024 році, то такі суми враховуватимуться при визначенні МПЗ за 2024 рік.