Товариство здійснює діяльність на території, яка у періоді з 24.02.2022 певний час знаходилась у тимчасовій окупації збройними формуваннями рф та на якій по теперішній відбуваються бойові дії, у зв’язку з цим, Товариство протягом цього періоду та по теперішній час не має можливості виконувати свої податкові обов’язки, в т.ч. і з реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН), що підтверджується відповідним рішенням контролюючого органу.
Товариство, в порядку ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) запитало в податківців:
- чи діє норма п. 198.6 ПКУ до податкових накладних / розрахунків коригування, які складені після 24 лютого 2022 року та не зареєстровані в ЄРПН у зв’язку з неможливістю платником податку своєчасно виконувати свої податкові обов’язки, що підтверджено відповідним рішенням контролюючого органу;
- чи матимуть право покупці, які після 24 лютого 2022 року придбавали товари у Товариства, включити суми ПДВ по таким операціям до складу податкового кредиту у разі, якщо Товариство зареєструє відповідні податкові накладні в ЄРПН у встановлені ПКУ терміни після відновлення можливості виконувати свої податкові обов’язки?
Податківці проаналізували приписи розділу V та підрозділу 2, підрозділу 10 розділу XX ПКУ та вказали на таке.
Відповідно до норм п. 198.6 ПКУ, суми ПДВ, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів / послуг, які не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними / розрахунками коригування, не можуть бути віднесені платником податку до складу податкового кредиту.
Норми ПКУ не містять виключень у частині формування податкового кредиту за операціями з придбання товарів / послуг у платника податку, у якого в період дії воєнного стану відсутня можливість виконувати свої податкові обов'язки, окрім податкового кредиту, який був сформований покупцем у лютому – травні 2022 року на підставі первинних (розрахункових) документів відповідно до п. 322 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ.
Однак, якщо за операцією з постачання товарів / послуг, здійсненою у період дії воєнного стану, постачальником не зареєстровано в ЄРПН податкову накладну у зв’язку з відсутністю можливості виконання ним податкових обов’язків, що підтверджується відповідним рішенням контролюючого органу, то після реєстрації в ЄРПН такої податкової накладної у терміни, встановлені пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ (у тому числі якщо на дату такої реєстрації минуло 365 календарних днів з дати складання податкової накладної), покупець має право включити суми ПДВ за такою операцією з придбання товарів / послуг до податкового кредиту в межах 365 календарних днів з дати складання такої податкової накладної з урахуванням зупинення строків давності та враховуючи приписи пп. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ.