
Особи з інвалідністю
16.04.2026
Порядок та Перелік для розрахунку квоти працевлаштування осіб з інвалідністю: Постанову №490 опубліковано!
КМУ затвердив Порядок зарахування роботодавцем до виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, проєкт якого був оприлюднений для обговорення на сайті профспілок. Документ деталізує механізм виконання нормативу, зокрема запроваджує подвійне зарахування окремих категорій осіб з інвалідністю та визначає перелік робіт і посад, які не враховуються під час розрахунку нормативу через шкідливі, небезпечні або специфічні умови праці

01.04.2026 Уряд затвердив Порядок зарахування роботодавцем до виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю забезпечення роботою осіб з інвалідністю першої групи незалежно від причин її встановлення або осіб з інвалідністю другої групи з порушенням зору або психічними розладами (Постанова КМУ від 01.04.2026 №490 «Деякі питання розрахунку та виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю»).
Ця постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 1 січня 2026 року
Затверджено Перелік штатних одиниць, що відносяться до робіт, професій з важкими, шкідливими чи небезпечними умовами праці та не включаються до середньооблікової кількості осіб штатного облікового складу під час розрахунку нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.
Що передбачає Постанова
1. Порядок зарахування роботодавцем до виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю забезпечення роботою осіб з інвалідністю першої групи незалежно від причин її встановлення або осіб з інвалідністю другої групи з порушенням зору або психічними розладами.
До виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю зараховується одна працевлаштована особа з інвалідністю у розрахунку за двох штатних працівників (два робочих місця визначеного нормативу) за умови, що така особа є:
- особою з інвалідністю першої групи незалежно від причин її встановлення;
- особою з інвалідністю другої групи з порушенням зору за наявності хвороби згідно з додатком;
- особою з інвалідністю другої групи з психічними розладами за наявності хвороби згідно з додатком (з урахуванням протипоказань, встановлених Переліком медичних психіатричних протипоказань щодо виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби), що можуть становити безпосередню небезпеку для особи або оточуючих, затверджених постановою КМУ від 10.05.2022 №577.
Роботодавець має право застосувати подвійне зарахування у разі якщо:
- працює на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах найманої праці чи служби (незалежно від виду служби та органу проходження такої служби), передбачених законодавством (крім осіб, які виконують роботу або надають послуги на умовах цивільно-правового договору), або проходить стажування та отримує заробітну плату в розмірі, що перевищує розмір мінімальної заробітної плати, на підставі договору про стажування;
- розмір оплати праці особи з інвалідністю, за повністю відпрацьований календарний місяць перевищує встановлений законом розмір мінімальної заробітної плати при нормальній тривалості робочого часу або у разі, коли за рахунок заходів розумного пристосування тривалість робочого часу є скороченою або неповною.
2. Перелік штатних одиниць, що відносяться до робіт, професій з важкими, шкідливими чи небезпечними умовами праці та які не включаються до середньооблікової кількості осіб штатного облікового складу при розрахунку нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.
При здійсненні розрахунку до середньооблікової кількості осіб штатного облікового складу не включаються штатні одиниці, умови праці (служби) на яких:
- за результатами проведеної атестації робочих місць відповідно до Державних санітарних норм та правил «Гігієнічна класифікація праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу», затверджених МОЗ, відносяться до робіт: із шкідливими умовами праці, в тому числі важкими та напруженими умовами праці (3 клас); з небезпечними умовами праці (4 клас).
- належать до робіт з підвищеною небезпекою для виконання яких територіальним органом Держпраці відповідно до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.10.2011 №1107: видано дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки; зареєстровано декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці;
- Штатні одиниці, умови праці (служби) на яких передбачають проходження служби на посадах рядового та начальницького складу або на посадах із спеціальним званням, пов’язаної з провадженням оперативнорозшукової діяльності, досудового розслідування, виконанням обов’язків з підвищеним ризиком для життя або здоров’я, аварійно-рятувальних чи інших невідкладних робіт, постійним зберіганням та носінням зброї, застосуванням заходів фізичного впливу, керуванням спеціалізованим транспортом, а також проходження військової служби, праці (служби) на посадах, які передбачають особистий виступ у всеукраїнських та міжнародних спортивних змаганнях, або посадах, у разі призначення на які 2 законодавством встановлено вимоги щодо придатності за станом здоров’я, що підтверджується рішенням медичної (військово-лікарської) комісії.
Примітка. Для підприємств залізничного транспорту, електроенергетичних підприємств та суб’єктів охоронної діяльності цей перелік застосовується з урахуванням положень Законів України:
- від 04.07.1996 №273/96-ВР «Про залізничний транспорт»,
- від 13.04.2017 №2019-VIII «Про ринок електричної енергії»,
- від 22.03.2012 №4616-VI «Про охоронну діяльність».
Джерело: СПО профспілок, Тарас Мельничук
Читайте більше:
Норматив осіб з інвалідністю – 2026: кого включати та як підтвердити
Інвалідний норматив – 2026: нові правила, штрафи, звітність
Цільовий внесок за невиконання нормативу осіб з інвалідністю: як розрахувати у 2026 році
Працівник з інвалідністю: зарплата, податки, звітність, зразки документів
Матеріали на сайті https://7eminar.ua можуть містити роз’яснення державних органів та погляди зовнішніх авторів. Їхній зміст не завжди збігається з позицією редакції. Кожна публікація відображає особисту думку автора. Редакція не редагує авторські тексти і не несе відповідальності за їх зміст.
Податковий борг
18.08.2026
Податковий борг: які наслідки загрожують боржнику
У ДПС нагадали, як перевірити податковий борг через Електронний кабінет або застосунок «Моя податкова». Розповідаємо, які заходи примусового стягнення можуть застосувати до боржника – від арешту рахунків і майна до обмеження виїзду за кордон

Е-сервіс
18.08.2026
З 26 серпня КНЕДП ДПС формуватиме сертифікати за новим стандартом (Купина): що робити отримувачам ЕЦП
З 26 серпня КНЕДП ДПС формуватиме нові сертифікати за оновленим стандартом. Користувачам потрібно додати до файлового сховища нові технологічні сертифікати, водночас достроково замінювати чинні сертифікати не потрібно – вони діятимуть до завершення строку чинності

ЄСВ
18.08.2026
Максимальна база для ЄСВ в 2026 році
Податківці роз'яснюють, що максимальна база нарахування єдиного внеску у 2026 році становить 20 розмірів мінімальної заробітної плати. Це правило поширюється на більшість громадян. Для військовослужбовців, поліцейських та рядового складу максимальна сума доходу, з якої сплачується ЄСВ становить 15 розмірів «мінімалки»

Військовий облік
18.08.2026
Актуалізація військового обліку працівників через «Дію»: що може змінити роботодавець
У «Дії» роботодавці можуть актуалізувати відомості персонального обліку військовозобов’язаних працівників: додавати працівників, змінювати доступні дані та видаляти інформацію про працевлаштування після звільнення. Розповідаємо, як подати заяву, скільки триває її опрацювання та в яких випадках потрібно звертатися до ТЦК та СП

Е-сервіс
18.08.2026
Замінили смартфон – оновіть КЕП: що потрібно знати користувачам хмарного підпису ДПС
У ДПС пояснили, що робити з КЕП у «Хмарному сховищі» після заміни смартфона. Для отримання нового електронного підпису користувачу потрібно звернутися до представництва Кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг ДПС із необхідними документами

Податкова та фінзвітність
18.08.2026
Кількість аркушів додатків у звіті з ЄСВ: як правильно вказувати
Рядок 061 Відомості про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам у звіті з ЄСВ кількість аркушів як правильно вказувати? Додаток Д1 один. При роздрукуванні Д1 виходить 3 листки формат А4. В рядку 061 кількість аркушів писати 3 чи 1?

Податкова та фінзвітність
18.08.2026
Як нумерувати Податкові розрахунки ЮО та ФОП / НПД з типом «Звітний», «Звітний новий», «Уточнюючий»
Податківці роз'яснили, що Розрахунки юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, нумеруються у хронологічному порядку незалежно від їх типу. Нумерація ведеться окремо в межах одного звітного періоду та не переноситься на наступний податковий період

Податковий борг
18.08.2026
Чому інформація про податковий борг не публікується під час війни: відповідь ДПС
У ДПС пояснили, що інформація про платників податків із податковим боргом тимчасово не публікується через воєнний стан. У службі зазначають, що відкритий доступ до таких даних може створювати додаткові ризики для підприємств, які забезпечують критичну інфраструктуру та обороноздатність країни

Податкова та фінзвітність
18.08.2026
Виправляємо рядок 091 у шапці Розрахунку: подавати Звітний новий з додатками чи без
ТОВ подали об'єднану звітність за липень 2026 року, є квитанція 2 про прийняття. Зараз виявили помилку – відобразили особу з інвалідністю, яка працює за сумісництвом, в рядку 091.1. Як тепер виправити цю помилку? Якщо виправляти через Звітний новий, то чи потрібно подавати додатки до Розрахунку?

Військовий облік
18.08.2026
Електронний додаток 4 до ТЦК з 13 серпня: чи можна подавати через «Дію»
З 13 серпня 2026 року роботодавцям стала доступна можливість передавати дані військового обліку через портал «Дія». Розбираємо, чи замінює сервіс «Актуалізація відомостей персонального обліку працівників» електронний додаток 4 до ТЦК, які дані можна оновити онлайн та чи потрібно поки що подавати додаток 4 у паперовій формі
Єдиний податок
18.08.2026
Адвокатське об’єднання отримало кошти від стажиста: що з єдиним податком
Надходження внеску стажиста на банківський рахунок адвокатського об’єднання саме по собі не позбавляє його права працювати на спрощеній системі оподаткування. Водночас уся отримана сума включається до доходу об’єднання та оподатковується єдиним податком, а витрати на стажування чи виплати керівнику стажування не зменшують базу оподаткування

Податкова та фінзвітність
18.08.2026
Чи подавати Додаток Д1 та ФІЗ-Д1 до об’єднаної звітності, якщо у звітному місяці не було трудових правовідносин
ДПС звернула увагу на випадки, коли додатки Д1 та ФІЗ-Д1 до Податкового розрахунку можна не подавати. Якщо роботодавець не використовує працю найманих працівників, обов'язок щодо подання цих додатків не виникає. Водночас для юридичних осіб і ФОП діють різні строки подання самого Податкового розрахунку та застосовуються окремі форми звітності

Державний нагляд
18.08.2026
Відомості про кінцевих бенефіціарів – 2026: хто подає обов’язково та чим ризикує бізнес
У мінікурсі розберемо, чому воєнний стан лише створює ілюзію «відкладених» КБВ, у яких випадках бізнес уже зараз змушений подавати дані про кінцевих бенефіціарів, як правильно оформити структуру власності, які документи реально приймають реєстратори і де найчастіше виникають проблеми. Поговоримо про типові помилки, «підводні камені» з нерезидентами, трастами і багаторівневими структурами, а також дамо практичні орієнтири, які допоможуть уникнути відмов у реєстрації, штрафів і зайвих запитань від банків

ПДВ
18.08.2026
Оплата оренди через депозит нотаріуса: чи виникає право на податковий кредит
Орендар не може сформувати податковий кредит лише через те, що перерахував кошти за оренду на депозит нотаріуса, подав заяву зі скаргою на орендодавця та самостійно склав акт надання послуг. ДПС наголошує, що за відсутності належної податкової накладної, зареєстрованої орендодавцем в ЄРПН, відповідні операції не відображаються в декларації з ПДВ








