Зміни у законодавстві
09.12.2025
МВФ вимагає реформ: ПДВ для ФОПів, податки на доходи з міжнародних посилок і зміни в трудове законодавство
Український бізнес все ж таки готують до однієї з найгучніших податкових змін останніх років – запровадження ПДВ для ФОПів із великим оборотом. Крім того, у списку змін – податки на доходи з міжнародних посилок та оновлення трудового законодавства. Фінансові експерти стверджують, що це не внутрішні ініціативи уряду, а пряма вимога МВФ у межах оновленої програми співпраці
- Коли чекати законопроєкт по ПДВ для спрощенців
- Схеми з посилками: друга вимога МВФ
- Зміни у трудовому законодавстві
- Висновки
Коли чекати законопроєкт по ПДВ для спрощенців
Отже, МВФ поставив Україні таймер, і секундомір пішов. За зобов’язаннями перед МВФ уряд має подати законопроєкт до кінця січня 2026 року, а ухвалити – до кінця березня. Норма не запрацює у 2026 році, як раніше припускали в інформаційному просторі, – її планують вводити з 2027 року.
Поки що самого тексту законопроєкту немає, як тільки з’явиться звісно ж будемо розбирати все детально. А поки що за словами урядовців і фінансових експертів попередня ідея наступна:
- ФОПи з оборотом до 1 млн грн на рік – залишаються поза ПДВ;
- ФОПи з оборотом понад 1 млн грн – стають платниками ПДВ.
Чи можна стверджувати, що саме збережеться саме ця межа у 1 мільйон гривень?
Думаємо що ні.
Очікується, що конкретна межа ще може змінюватися – це питання компромісу між урядом, парламентом і бізнесом. Найближчим часом ми будемо розуміти, про що йде мова і які будуть умови подальшої роботи для ФОПів на єдиному податку.
Скоріше за все, це не торкнеться ФОПів першої групи, можливо, їх навіть не включатимуть у ці вимоги. Основними підпадатимуть під обов’язкову реєстрацію ФОПи другої та третьої групи. Інформації поки що небагато, проте вже можна поміркувати про можливі наслідки для цих груп.
Що стосується ліміту в 1 млн грн: він уже існує для ФОПів на загальній системі оподаткування і, ймовірно, може бути застосований до спрощеної системи. Проте не виключено, що цей ліміт може бути підвищений – до 1,5-2 млн грн. Тому цифра 1 млн грн поки що має статус орієнтовної. Найменше ці зміни торкнуться підприємців, які надають послуги на експорт, адже на них поширюється нульова ставка ПДВ. Такі ФОПи, швидше за все, будуть зобов’язані лише реєструватися платниками ПДВ та подавати щомісячні звіти, але сплачувати податок не доведеться.
Підприємці, які надають послуги на території України, повинні будуть реєструватися як платники ПДВ, подавати щомісячні звіти та сплачувати 20% ПДВ із суми послуг. Це суттєва зміна для ФОПів другої групи, які раніше сплачували лише фіксовані податки, та третьої групи, які сплачували 5% єдиного податку від доходу та 1% військового збору.
Для тих, хто займається продажем товарів, ситуація складніша. Реєстрація платником ПДВ вимагає ведення повного обліку закупівель і продажів, подання податкових накладних не рідше ніж раз на 15 днів і наявності первинних документів на всі товари. Без офіційних постачальників, які надають необхідні документи, вести облік буде неможливо.
Якщо постачальник є платником ПДВ і надає всі документи, нарахування податку здійснюється через податковий кредит: ПДВ сплачується лише з націнки, а не з усієї суми обороту. Однак адміністрування ПДВ залишається трудомістким процесом, що потребує щомісячних звітів, реєстрації податкових накладних та спеціалізованих програм або послуг бухгалтера.
Теоретично можливо, що для ФОПів на спрощеній системі запровадять спрощену версію адміністрування ПДВ або певні пільги. Наприклад, обов’язкова реєстрація з нульовою ставкою ПДВ. Проте наразі невідомо, наскільки це буде можливим із точки зору вимог МВФ.
Урядовці наголошують: для «справжніх» ФОПів, які дійсно працюють самостійно, нові обов’язки будуть мінімальними – фактично двічі на місяць подавати єдину електронну накладну на весь обіг. Ці накладні не блокуватимуться.
Навіщо це потрібно?
Експерти називають нинішню модель ПДВ для ФОПів однією з найбільших «дірок» економіки:
- контрабанда масово легалізується через ФОПів, які продають товар без ПДВ;
- це дає основу для ПДВ-скруток;
- податкове навантаження нерівномірне: частина бізнесу платить повноцінні податки, інша – мінімізує їх за рахунок спрощенки.
Через це ефективна ставка ПДВ в країні в середньому низька, а бюджет щороку втрачає мільярди. У публічній дискусії лунають побоювання, що ПДВ «вб’є» малий бізнес і зробить товари надто дорогими. Однак економісти стверджують, що за розрахунками МВФ середній ефект на ціни становитиме лише 4–5%, а не 20%. Це пояснюється тим, що:
- частину ПДВ «з’їсть» маржа продавців;
- ціни на ринку вирівнюються автоматично – ФОП не може продати дорожче, ніж його конкурент;
- чесний бізнес вже платить ці податки, тому для нього нічого не зміниться.
Схеми з посилками: друга вимога МВФ
Паралельно з ПДВ для ФОПів готуються зміни щодо податку на посилки з-за кордону. В Україні у 2025 році їх обсяг сягнув до 8 млрд доларів – переважно це онлайн-замовлення з Китаю. Урядовці стверджують, що за цією схемою давно працюють і «мімікровані» імпортери: контейнери заходять в Україну, розбиваються на посилки менше ніж 150 євро – і реалізуються через ФОПів без ПДВ.
За оцінками економістів, держава втрачає 2–3 млрд доларів щороку, які могли б піти в бюджет, зокрема на оборону.
Зміни у трудовому законодавстві
Для підприємців готують масштабні зміни у трудовому законодавстві. Основна мета цих змін – боротьба з прихованою зайнятістю та зловживаннями спрощеною системою оподаткування. За словами експертів, законопроєкт передбачає оновлене визначення «зайнятості» відповідно до міжнародних стандартів, щоб унеможливити маскування найманих працівників під ФОПів. Це дозволить контролюючим органам, зокрема Держпраці, ефективніше перевіряти трудові відносини та запобігати прихованим схемам.
Крім того, зміни допоможуть виявляти випадки, коли фактична робота на компанію оформлюється як цивільно-правові договори або діяльність ФОП, що дозволяє уникати сплати ПДФО та ЄСВ. Особливу увагу приділяють так званим «псевдо-ФОПам», які часто використовуються для мінімізації податкового навантаження.
Уряд також планує обмежити застосування спрощеної системи для окремих видів діяльності з високими ризиками прихованої зайнятості, серед яких IT-послуги, бухгалтерські та аудиторські послуги, консалтинг, маркетинг, інжиніринг та юридичні послуги. Для ФОП третьої групи передбачаються підвищені та диференційовані ставки єдиного податку, що дозволить більш справедливо розподілити податкове навантаження та закрити численні схеми ухилення від оподаткування.
Експерти вважають, що ці кроки не лише посилять контроль за ринком праці, а й допоможуть збільшити надходження до бюджету, які важливі для фінансування критичних державних потреб. Водночас уряд обіцяє, що реальні малий бізнес та підприємці, які чесно працюють на себе, не відчують суттєвого тиску, а основний удар припаде на схеми та нелегальні практики.
Висновки
Підсумуємо. Урядовці стверджують, що запровадження ПДВ для ФОПів, податку на посилки і контроль трудових відносин закриває величезну частину контрабандних та схемних потоків. Тим часом фінансові експерти прогнозують, що:
- Обов’язкове ПДВ для ФОПів, торкнеться лише ФОПів другої та третьої групи з оборотом понад орієнтовний ліміт 1 млн грн, тоді як перша група та ФОПи з експортними послугами постраждають мінімально.
- Податкове адміністрування ускладниться, підприємцям доведеться вести детальний облік закупівель і продажів, подавати щомісячні податкові накладні.
- Паралельно уряд планує обмежити схеми ухилення через ФОПів-послугачів, зокрема тих, хто фактично є найманим працівником, але оформлений як ФОП.
- Очікується компроміс і поступовість. Зокрема, ліміт обороту для ПДВ може змінюватися, а реальні ФОПи, які працюють чесно, не відчують суттєвого тиску – основний удар припаде на нелегальні практики та схемні потоки.
Джерело: 7eminar
Читайте більше:
ФОП-енциклопедія: усе, що потрібно знати підприємцю
Перевірки – 2026: вже маємо плани від 26-х держорганів
Товарний облік для ФОП (не)скасовано? Чого очікувати...
ФОП 2025: 7 кроків, щоб закрити рік без податкових сюрпризів
Держбюджет-2026 прийнято! Нові розміри зарплатних показників
Військовий облік: що потрібно зробити до та після 1 січня 2026 року
ФОПи увага: як підвищення МЗП змінить податки й ліцензійні критерії у 2026
Робочий час, графіки роботи
31.07.2026
Коли у табелі ставлять позначку «НЗ»: роз'яснення для роботодавців
Позначка «НЗ» (неявка з нез’ясованих причин) у табелі обліку робочого часу застосовується, якщо роботодавець не має документального підтвердження причини відсутності працівника. Законодавство не встановлює вичерпного переліку документів для її проставлення, однак роботодавець має зафіксувати факт відсутності працівника та вжити заходів для з’ясування її причин

Робочий час, графіки роботи
31.07.2026
Вихідний у День Незалежності України 24.08.2026: як оформити неробочим днем
Чи є 24 серпня 2026 року вихідним днем? Роз'яснюємо, чи обов'язково надавати вихідний у День Незалежності під час воєнного стану, як роботодавцю законно оформити додатковий день відпочинку та які документи для цього потрібні

Бронювання, критичність
31.07.2026
Мінекономіки надсилає листи про підтвердження критичності за спрощеною процедурою
Мінекономіки розпочало надсилати підприємствам результати розгляду документів, поданих для підтвердження статусу критично важливого за спрощеною процедурою. У разі відповідності встановленим вимогам підприємство отримує інформаційний лист, а відомості про продовження строку дії рішення щодо критичності будуть автоматично оновлені в Єдиному переліку через Портал «Дія» після 10 серпня 2026 року. Повторно звертатися до міністерства для цього не потрібно

Податкова та фінзвітність
31.07.2026
Поле 10 декларації ФОП: чи потрібно вказувати всі зареєстровані види діяльності
Під час заповнення декларації платника єдиного податку ФОП у полі 10 потрібно зазначати не всі КВЕДи, внесені до реєстру платників ЄП, а лише ті види діяльності, які фактично здійснювалися у звітному періоді. Якщо в Електронному кабінеті автоматично відображаються зайві КВЕДи, їх можна видалити або додати нові за допомогою вбудованих інструментів редагування

Державний нагляд
31.07.2026
Банк не може блокувати клієнта лише за внутрішніми правилами: ВС
Верховний Суд у рішенні від 23 липня 2026 року у справі №757/5609/24 поставив важливий акцент у спорах між банками та клієнтами щодо фінансового моніторингу. Суд наголосив, що внутрішні правила банку не можуть бути єдиною підставою для блокування рахунків чи розірвання договору. Якщо банк визнає клієнта таким, що має неприйнятно високий рівень ризику, він повинен належно обґрунтувати своє рішення та довести його законність

Самозайняті особи
31.07.2026
Адвокат і ФОП одночасно: коли дозволено працювати на спрощеній системі
Адвокат, який провадить незалежну професійну діяльність, має право одночасно зареєструватися ФОП на третій групі єдиного податку та здійснювати підприємницьку діяльність, не пов’язану з адвокатською практикою. Водночас законодавство вимагає чітко розмежовувати ці два види діяльності, вести окремий облік доходів і витрат та окремо виконувати податкові зобов’язання

Пенсія, соцпільги
31.07.2026
Роботодавець не сплатив ЄСВ – працівник більше не втрачає стаж!
Із 2 серпня 2026 року в Україні набирають чинності важливі зміни щодо зарахування страхового стажу. Відтепер працівники не втрачатимуть страховий стаж лише через те, що роботодавець не зміг своєчасно сплатити ЄСВ. Якщо внесок нарахований, відображений у звітності та задекларований, відповідний період буде зараховано до страхового стажу. Водночас обов’язок роботодавця сплатити ЄСВ залишається, а за прострочення, як і раніше, передбачені фінансові санкції

Готівкові кошти, розрахунки
31.07.2026
До 1 серпня сплачуємо податки за декларацією: ПДФО та військовий збір
Кампанія декларування доходів за 2025 рік завершилась 30 квітня, однак на цьому обов’язки платників не закінчуються. Наступний ключовий етап – своєчасна сплата визначених у декларації податкових зобов’язань. Для різних категорій платників діють окремі строки, порушення яких може призвести до штрафів

Е-сервіс
31.07.2026
Чи може уповноважений представник підписати документи для отримання КЕП: роз’яснення ДПС
Уповноважений представник юридичної особи або ФОП, відомості про якого внесені до Єдиного державного реєстру, може підписувати документи, необхідні для отримання кваліфікованого електронного підпису (КЕП). Під час оформлення сертифіката КНЕДП ДПС перевіряє особу представника та обсяг його повноважень, зокрема за даними ЄДР

Дивіденди
31.07.2026
Дивіденди ТОВ на єдиному податку: які документи вимагає банк і як заповнити платіжку
Перша виплата дивідендів засновнику нерідко супроводжується додатковою перевіркою з боку банку. Фінустанова може запросити документи, що підтверджують законність платежу, а також звернути увагу на правильність оформлення призначення платежу та сплату податків. Розглянемо, які документи варто підготувати та які податкові правила діють для ТОВ на єдиному податку

Податкова та фінзвітність
31.07.2026
J/F0500111 – електронний ідентифікатор нового Податкового розрахунку в Єдиному вікні звітності
ДПС оновила програмне забезпечення «Єдине вікно подання електронної звітності», додавши нові форми Податкового розрахунку та додатків відповідно до наказу Мінфіну №243. Зміни вже діють і стосуються як юридичних осіб, так і ФОП та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність. Оновлені електронні форми необхідно використовувати для подання звітності за новими правилами: юрособам – починаючи зі звіту за липень 2026 року, а ФОП – за ІІ квартал 2026 року

Судова практика
31.07.2026
Вихідна допомога при звільненні: що говорить Верховний Суд
Верховний Суд продовжує формувати практику щодо виплати вихідної допомоги при звільненні працівників. Останні рішення наголошують: право на допомогу залежить від підстав звільнення, а роботодавець зобов’язаний провести повний розрахунок саме в день припинення трудових відносин. Неправильне застосування статті 44 КЗпП може призвести до судових спорів і додаткових витрат

Пенсія, соцпільги
31.07.2026
Як подати до 1 серпня заяву на разову виплату до Дня Незалежності України онлайн
У 2026 році механізм проведення виплати разової грошової допомоги до Дня Незалежності України такий самий, як і торік: більшості отримувачів додатково звертатися за виплатою не потрібно. Заяву можна подати через вебпортал електронних послуг ПФУ

Податкова та фінзвітність
31.07.2026
Чому ФОП не варто чекати квартальну форму для виправлення помилок у 4ДФ
ФОП 3 групи подав Об'єднану звітність за червень 2026 року за місячною формою. Після отримання квитанції №2 виявилося, що в додатку 4ДФ не зазначено суму перерахованого військового збору за найманого працівника. Як правильно виправити помилку: подати уточнюючий розрахунок чи дочекатися можливості подати квартальну форму?









