Чи має право розлучена жінка на додаткову оплачувану соціальну відпустку, як одинока матір

Одинокі матері мають право на щорічну додаткову оплачувану відпустку. Але для розлучених жінок її надання залежить не лише від факту розлучення, а й від підтвердження того, що дитину вони виховують самостійно. Держпраці роз’яснює, як довести статус одинокої матері, що робити з невикористаними днями відпустки та які документи можуть бути доказом


Одинокій матері, надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів (ст. 19 Закону України від 15.11.1996 №504/96-ВР «Про відпустки», далі Закон №504).

Для розлученої жінки, що виховує дитину підставою для надання додаткової відпустки є наявність статусу одинокої матері

Законодавством України про працю не передбачено строку давності, після закінчення якого працівниця – одинока мати втрачала б право на додаткову соціальну відпустку передбачену ст. 19 Закону №504.


Якщо одинока мати, яка працює і сама виховує дитину, не користувалася зазначеною соціальною відпусткою, вона має на неї право:


  1. починаючи з 2004 року тривалістю 7 календарних днів за кожен календарний рік до виповнення дитиною повноліття,
  2. з 2010 року тривалістю 10 календарних днів.
Якщо працівниця з якихось причин не скористалася цим правом і не використала цю відпустку за минулі роки вона має право використати цю відпустку, а у разі звільнення (незалежно від підстав) роботодавець зобов’язаний виплатити такій працівниці компенсацію за всі невикористані дні відпусток

Для визнання розлученої жінки одинокою матір’ю необхідною умовою є самостійне виховання дитини. Факт розлучення не надає автоматично статусу одинокої матері, водночас, як і сплата аліментів не свідчить про те, що батько бере участь у вихованні дитини (для такого статусу важлива саме відсутність участі батька у вихованні, а не лише участь в утриманні дитини).


У чинному законодавстві відсутній конкретний перелік документів, які можуть слугувати доказом того, що розлучена жінка виховує дитину самостійно (без батька).


Для жінки, яка виховує дитину без батька документами для підтвердження права на отримання додатковою оплачуваної відпустки згідно ст. 19 Закону №504 можуть бути:


  1. копія свідоцтва про народження дитини;
  2. копія свідоцтва про розірвання шлюбу;
  3. офіційно складений, оформлений і засвідчений у встановленому порядку документ, в якому з достатньою достовірністю підтверджується відсутність участі батька у вихованні дитини. Зокрема, для прикладу, таким документом, може бути:
  4. рiшення суду про позбавлення вiдповiдача батьківських прав;
  5. ухвала суду чи постанова слiдчого про розшук вiдповiдача в справi за позовом про стягнення алiментiв;
  6. акт, складений соцiально-побутовою комiсiєю, створеною первинною профспiлковою органiзацiєю чи будь-якою iншою комiсiєю, утвореною на пiдприємствi, в установi, органiзацiї, або акт дослiдження комiтетом самоорганiзацiї населення, у якому зi слiв сусiдiв (за наявностi їхнiх пiдписiв в актi) пiдтверджується факт вiдсутностi участi батька у вихованнi дитини;
  7. довiдка зi школи про те, що батько не бере участi у вихованнi дитини (не спiлкується з учителями, не забирає дитину додому, не бере участi в батькiвських зборах), тощо.


В колективному договорі сторони мають право встановити порядок створення і роботи відповідної комісії на підприємстві та підтвердження статусу одинокої матері (батька) і надання пільг і гарантій працівникам відповідно до законодавства і колективного договору.


Джерело: Держпраці


Читайте більше:


Права розлученої працівниці: додаткова відпустка на дітей у 2025 році

Відомість обліку днів невикористаної відпустки

Соцвідпустка «на дітей»: чи є право за рік, в якому немає жодного відпрацьованого дня

Додаткова відпустка на дітей: хто має право, як надають, підтвердні документи

Відпустка та відпускні - 2025: спецвипуск від редакції 7eminar.ua

Лише раз на рік, до Дня бухгалтера й аудитора: спеціальні ціни та грандіозні розіграші! Дізнатись більше

Матеріали на сайті https://7eminar.ua можуть містити роз’яснення державних органів та погляди зовнішніх авторів. Їхній зміст не завжди збігається з позицією редакції. Кожна публікація відображає особисту думку автора. Редакція не редагує авторські тексти і не несе відповідальності за їх зміст.

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇