- Можливість перевірки сплати податків у сервісі «Вчасно Звіт»
- Механізм нарахування та зарахування податків
- Перевірка прийняття звітності
- Типові ситуації та можливі помилки при сплаті податків
Можливість перевірки сплати податків у сервісі «Вчасно Звіт»
Для визначення зарахування сплачених податків рекомендується зафіксувати перевірку як обов'язкове правило після сплати будь-якого податку чи подачі будь-якого звіту. Найпростіше та найзрозуміліше провести перевірку зарахованих податків в електронному кабінеті для ФОП – це сервіс «Вчасно Звіт». Це безкоштовний онлайн-сервіс, що допомагає вести ФОП онлайн. Тут можна працювати як з телефону, так і з комп'ютера.
Перейдіть до розділу меню «Податки», і одразу ж покаже всю можливу заборгованість, яка є. Також покаже переплати по податках чи просто нулі, де немає боргів та переплати. У кожну вкладку податку можна зайти, натиснувши кнопку «Детальніше». Можна перевірити деталі та історію нарахування та сплати будь-якого податку.
Перше, що потрібно знати: код 101 – це сплата податку вами. Усі платежі, які ви бачите за кодом 101, – це той податок, який ви заплатили, і податкова його успішно зарахувала.
Зверніть увагу, що від моменту реальної сплати податку через банк до моменту його зарахування зазвичай проходить три-чотири робочі дні. Тому, якщо ви сплатили і за 5 хвилин перевіряєте, чи вже зараховано, навіть не сподівайтеся. Для цього потрібен час
Далі можна бачити інший код – номер 15. Біля нього пише «Податок, авансовий внесок нараховано». Це ті платежі, які нараховує податкова.
На конкретному прикладі військового збору для ФОП показано, що в нарахуваннях та сплаті є певна логіка. Березень нараховано та сплачено, квітень так само, травень так само. Прогорнувши історію догори, бачимо, що останнє нарахування відбулося в липні. Далі податкова ще нарахувати не встигла. Навіть якщо у вас немає нарахувань, ви все одно маєте сплачувати податок так, як це передбачено законом. Далі податкова вже, коли зможе, тоді проведе нарахування та списання податку.
Механізм нарахування та зарахування податків
Хитрим моментом є те, що кожен податок нараховується та списується по-своєму. Наприклад, ЄСВ висить цілий рік перед оплатою і лише після подачі звіту в кінці року буде списане. У ФОП на третій групі єдиний податок і військовий збір нараховується тільки після того, коли ви успішно подали звіт до податкової. І військовий збір може нарахуватися не одразу. Податки за найманих працівників списуються тільки тоді, коли ви подали за них звітність.
Саме через цей хитрий момент не завжди картина по переплаті податку означає, що ви заплатили забагато. Можливо, його просто не списало. Так само і те, що у вас не нараховано жодного податку, не означає, що вам нічого не треба платити. Платимо так, як каже закон, а нарахування податку може відбутися і пізніше.
Якщо зайти у картку по сплаті ЄСВ, можна побачити, що немає жодного нарахування, є тільки оплата. Це абсолютно нормальна ситуація, адже в кінці року подається звіт, і тільки тоді нарахування спишуться. Тому по переплаті ЄСВ не варто лякатися. З попереднього року може бути навіть надлишкова сума, яку можна зарахувати як оплату майбутніх платежів. Можна сміливо робити, якщо є якісь зайві переплати, залишати її на майбутні платежі.
Ключові пункти:
- ЄСВ для будь-якої групи ФОП нараховується та списується в кінці року після подачі звіту. Якщо протягом року висить переплата, це нормально;
- Єдиний податок і військовий збір на першій-другій групі нараховується щомісяця до 20-го числа;
- Єдиний податок та військовий збір на третій групі нараховується після подачі квартальної звітності з невеликою затримкою в тиждень-два.
Основне правило: після сплати будь-якого податку очікуємо 2-3 дні та обов'язково проводимо перевірку, чи цей податок зарахувався. «Вчасно Звіт» синхронізований із Державним казначейством України, тому як тільки змінюються рахунки на сплату податків, одразу в системі можна знайти актуальний рахунок для сплати будь-якого податку
Перевірка прийняття звітності
Для перевірки зарахування звітності податковою, одним із ключових елементів, що доводить подачу звіту, є квитанція №2. У ній має бути вказано «Пакет прийнято». Якщо така квитанція є, в принципі, все гаразд.
Але є один додатковий елемент, який все ж таки рекомендується перевірити. Для цього знову ж таки заходимо у «Вчасно Звіт» у розділ «Податки» і на прикладі ФОП на другій групі показано особливу відмітку у сплаті єдиного податку, яка показує, що декларацію подано. Напис «Нараховано платником самостійно за рік» чітко вказує, що річний звіт подано і його податкова зарахувала, хоча чисто формально біля нього нараховано просто нулі. Також, якщо подано річний звіт із додатком ЄСВ, за пару днів після подачі звіту має відбутися списання переплати по ЄСВ.
Для ФОП на третій групі й у податку під назвою «Військовий збір ФОП» та «Єдиний податок за ФОП» у зв'язку із подачею звіту має з'явитися код нарахування 179 і має бути вказано, що воно відбулося.
Тому звертайте увагу, чи відбулося нарахування. І тільки тоді, коли воно відбулося, вважається, що податкова прийняла звіт. Якщо його немає, щось не так із вашим звітом.
Типові ситуації та можливі помилки при сплаті податків
Основні моменти, на які слід звернути увагу при сплаті податків:
- Не панікуємо: якщо податки не зарахувалися, чекаємо 3-4-5 днів. Якщо після цього часу немає зарахування, тоді піднімаємо квитанцію з банку, за якою платили, і впевнюємося, що вказали коректні реквізити та дані для платежу. Деколи можна помилитися в одній цифрі, і це вже проблема, податок не зарахується.
- Правильний номер рахунку: важливо впевнитися, що податки були сплачені на правильний номер рахунку, і кожен податок має свій окремий номер рахунку. У «Вчасно Звіт» завжди можна знайти конкретні реквізити, оскільки він синхронізований автоматично з Державним казначейством.
- Сплата від свого імені: важливо, щоб податок платили саме від свого імені, бо якщо податок сплатить інша людина, є шанс, що цей платіж не зарахується. Щоб він точно зарахувався, завжди треба заповнювати поле «Фактичний платник» з іменем тієї особи, за яку має бути сплачений податок. Якщо його не вказали, податок зарахується тій людині, яка платила, а не вам.
- Зберігання квитанцій: наполегливо рекомендується зберігати квитанції з банку, що підтверджують оплату. Завдяки цій квитанції можна перекинути оплату податку з одного рахунку на інший, якщо припустилися помилки. У «Вчасно Звіт» у розділі «Звітність» є документ, який називається «Перекидка та повернення невірно сплачених податків». Завдяки цій формі та квитанції з банку, яку ви зберегли, можна повернути чи перекинути кошти між різними податковими рахунками.
- Призначення платежу: призначення платежу при сплаті податку зараз має виглядати за форматом, де є три елементи: код 101 (фіксований код), назва податку, який ви платите, і період, за який ви сплачуєте податок. Навіть з помилковими реквізитами воно все одно зараховувалося, але краще дотримуватись цієї форми.
- Перевірка через «Дію»: є люди, що пробують платити податки через «Дію» і перевіряти там їх зарахування. На жаль, ця система часто підводить і не завжди показує актуальну інформацію щодо сплати чи зарахування. Тому краще користуватись більш професійними інструментами.
При сплаті податку важливо не просто його сплатити. Важливим моментом є перевірити, чи сплачений податок та чи зараховано цей податок податковою. У реальному житті може бути багато технічних помилок, через які податки можуть не зарахуватися: невірні реквізити рахунку, помилка під час набору платежу, просто технічний збій. Якщо податок не зараховано, у вас буде податковий борг. Тому користуйтеся сервісом «Вчасно Звіт», щоб не просто сплатити податок, але й перевірити його зарахування. Така ж сама історія зі звітністю. Варто точно впевнитися, що у вас є квитанція номер два, де вказано, що пакет звітності прийнято.
Джерело: 7eminar
Статті на тему:
Мобілізований ФОП: податки та звітність у 2025 році
Військовий збір ФОП: як перевірити сплату та звіритись з ДПС
Звітність до Держстату з 5 липня – більше не пільга, а обовʼязок!
21 липня – останній день сплати ЄСВ ФОПами за ІІ квартал 2025 року
Навігатор для ФОП 2025: обов'язки щомісяця, щокварталу та раз на рік
Лише раз на рік, до Дня бухгалтера й аудитора: спеціальні ціни та грандіозні розіграші! Дізнатись більше