👆 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь🕵️:
Якщо це вже діючий ФОП, то краще внести кошти на свій підприємницький рахунок з призначенням платежу «виручка за період» (і вказати період коли знімав кошти зі свого рахунку ФОПа раніше або коли отримав готівкову виручку).
В такому випадку ці кошти не будуть включатись до доходу ФОПа на ЄП повторно, оскільки вони вже були оподатковані раніше.
Якщо ФОП раніше не знімав коштів зі свого рахунку або він є новоствореним, то потрібно оформити договір про надання поворотної фінансової допомоги з будь-якою фізособою та отримати кошти від цієї фізособи як «ПФД згідно договору №». В такому випадку ці кошти не будуть включатись до доходу ФОПа на ЄП згідно пп. 3 п. 292.11 ПКУ.
ФОП може отримувати поворотну фінансову допомогу (ПФД) від фізичних осіб та юридичних осіб, але не від іншого ФОП-єдинника, оскільки для них надання ПФД заборонено. Також ФОП не може укласти договір про надання ПФД сам із собою, де він одночасно буде виступати як фізична особа-позикодавець і як ФОП-позичальник. У такому випадку позикодавцем має бути інша фізична особа.
Отже, для того щоб сума ПФД не потрапила в дохід ФОП, обов'язково слід укласти договір про надання поворотної фінансової допомоги з третьою особою. Якщо ФОП самостійно надасть собі ПФД, існує ризик того, що ДПС визнає ці кошти власними, що призведе до включення цієї суми в дохід ФОП.
Важливо пам'ятати, що поворотна фінансова допомога має бути повернута протягом 12 календарних місяців з дати її отримання. Якщо цей термін перевищено, сума неповернутої ПФД буде включена в дохід ФОП відповідно до пп. 3 п. 292.11 ПКУ. Це означає, що протягом перших 12 місяців сума ПФД не враховується в доходах ФОП, але після завершення цього терміну вона визнається доходом.
Позикодавцю - фізичній особі слід бути готовим до того, що фінансовий моніторинг банку може запросити документи, які підтверджують походження коштів. Це може бути, наприклад, податкова декларація про майновий стан та доходи, де ці кошти були задекларовані.
Особливу увагу слід приділити формулюванням, які використовуються при внесенні коштів на розрахунковий рахунок ФОП. Якщо ФОП є платником єдиного податку, то внесення коштів із призначенням платежу «власні кошти», «власні заощадження», «готівкове надходження власних коштів» або «поповнення рахунку» буде вважатися доходом ФОП і включатися до ліміту доходів.
Згідно з роз’ясненням податківців у ЗІР (категорія 107.01.03), кошти, що надійшли на розрахунковий рахунок ФОП, відкритий для підприємницької діяльності, і які є власними коштами фізичної особи, включаються до доходу ФОП - єдинника відповідно до ст. 292 ПКУ. Однак, якщо ФОП у звітному податковому періоді вносить на свій рахунок суму готівки, яка вже була врахована в обліку, і зазначає у платіжному документі призначення платежу «виручка за певний період», тоді ця сума повторно не включається до доходу, за умови сплати єдиного податку з цього доходу.
👌 Сервіс «Особистий Консультант» – це письмові безлімітні швидкі відповіді (від 15 хвилин) на професійні питання. Отримайте доступ до сервісу, оформивши передплату у пакетах «Професіонал», «Преміум».
Джерело: 7еminar
Шаблони та зразки:
Договір про надання поворотної фінансової допомоги
Читайте більше:
Поворотна та безповоротна фінансова допомога від ФОП і для ФОП
При сплаті податків вказали невірне призначення платежу: які наслідки
Перераховуємо кошти з рахунку ФОП на особисту картку: яке призначення платежу
Працівниця власними коштами поповнила мобільний рахунок підприємства: наслідки
Лише раз на рік, до Дня бухгалтера й аудитора: спеціальні ціни та грандіозні розіграші! Дізнатись більше