До кінця 2025 року «Укрзалізниця» планує скоротити щонайменше 25% адміністративного управлінського персоналу. Про це в інтерв'ю Forbes Україна 10 липня розповів голова правління компанії Олександр Перцовський. За його словами, «Укрзалізниця» пропонує офісним працівникам іти «ближче до колії», де, навпаки, брак кадрів. Минулого року компанію залишили понад 9 000 людей, найбільше серед українських компаній. Дефіцит провідників, машиністів, ремонтників становить 20%.
Також про скорочення персоналу з офісів оголосила ще одна компанія – «Нова пошта». У результаті змін половина з 7 000 офісних працівників компанії можуть втратити роботу чи перейти ближче до посилок. Про це 2 липня в інтерв'ю виданню Forbes Україна повідомив співзасновник «Нової пошти» Володимир Поперешнюк. Чому українські компанії звільняють персонал попри брак кадрів та як це вплине на працівників? Говоримо далі з Олексієм Мірошниченко, президентом Конфедерації роботодавців України.
То насправді, чи це вимушена дія наразі цих великих компаній, а саме скорочувати працівників, враховуючи дефіцит кадрів?
Пан Олексій вважає, що це початок тренду. «Укрзалізниця» і «Нова пошта» – компанії достатньо відомі, процеси, які відбуваються в них, проходять у багатьох інших. З одного боку, це сигнал для вступників. Починається вступна компанія, діти обирають професію чи спеціальність. Тренд, який ми бачимо – сигнал, що потрібно добре подумати про майбутню освіту.
Пане Олексію, це означає, що зараз представлення отаких вакансій буде менше щодо офісної саме роботи в адміністративних гілках компаній великих та маленьких?
Так, звичайно. У Сполучених Штатах відбулось масштабне скорочення саме офісних працівників. Те ж саме відбувається і в «Укрзалізниці», і в «Новій Пошті». Причини різні. «Укрзалізниця» наголосила, що скорочуються вантажні перевезення, а вони дають основний прибуток, тому що пасажирські перевезення завжди були збиткові. «Нова пошта» – це фінансові результати. Бути «ближче до вагона» чи «ближче до посилки» – зараз менша потреба у офісних працівниках, навпаки, вони в надлишку. А тих, хто працює безпосередньо з людьми, їх не вистачає.
Цікаво, до речі, яким методом компанії йдуть таким шляхом? Вони перепідписують нові договори зі своїми працівниками, чи це вже прописані таке додання обов'язків до тих людей, які працюють чи на адміністративних посадах?
Трудове законодавство не розділяє офісних працівників чи якісь інші працівників. Є працівники, є трудові відносини. Якщо компанія хоче звільнити працівника, вона попереджує його за два місяці. Якщо йде масове скорочення, тобто від 10%, то йде попередження, за два місяці потрібно попередити службу зайнятості, якщо є профспілка – погодити рішення з нею. Трудове законодавство достатньо чітко все регулює. І воно стоїть на боці працівника.
Джерело: Держпраці
Статті на тему:
Звільнення працівників у зв’язку зі скороченням штату: підстави, алгоритм, ризики
Звільнення працівника: алгоритм від А до Я
Розрахунок при звільненні: чекліст для бухгалтера
Прогул працівника: нові заборони для звільнення під час воєнного стану
Лише раз на рік, до Дня бухгалтера й аудитора: спеціальні ціни та грандіозні розіграші! Дізнатись більше