Гуманітарною допомогою вважається:
- цільова адресна безоплатна допомога у грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань,
- або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг,
що надається іноземними та з мотивів гуманності отримувачам гуманітарної або за кордоном, які потребують допомоги у незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, вітчизняними донорами допомоги в Україні зв'язку із соціальною скрутним фінансовим становищем, введенням воєнного або надзвичайного стану, виникненням надзвичайної ситуації або тяжкою хворобою конкретної фізичної особи, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту (ст. 1 Закону України від 22.10.1999 №1192-XIV «Про гуманітарну допомогу», далі - Закон).
Набувачами гуманітарної допомоги є такі фізичні та юридичні особи, які потребують допомоги і яким вона безпосередньо надається.
Набувачі гуманітарної допомоги із статусом юридичної особи визначаються відповідно до підпунктів «а», «б», «в», «г», «ґ», «д», «е», «є» пункту статті 1 Закону.
Частиною четвертою статті 3 Закону визначено, що отримувачі гуманітарної допомоги мають право здійснювати розподіл або перерозподіл гуманітарної допомоги між набувачами гуманітарної допомоги з дотриманням її цільового призначення без додаткового погодження з донором.
З урахуванням зазначеного, отримувачі гуманітарної допомоги на власний розсуд здійснюють розподіл гуманітарної допомоги з дотриманням вимог визначених вище.
Водночас повідомляємо, що відповідно до абзацу третього пункту 32 статті 15 Закону отримувачі гуманітарної допомоги для задоволення потреб енергетики за погодженням із центральним органом виконавчої влади, визначеним КМУ, забезпечують передачу гуманітарної допомоги безпосередньо її набувачам з метою здійснення ними на безоплатній основі заходів із забезпечення енергетичної безпеки України.
У випадку, якщо комунальне підприємство є отримувачем гуманітарної допомоги і провадить свою діяльність у сфері надання комунальних послуг споживачам, то відповідно до абзацу третього пункту 38 статті 15 Закону такий отримувач передає її безпосередньо набувачам за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері благоустрою населених пунктів, житлово-комунального господарства, управління побутовими відходами (Мінрозвитку громад та територій).
Джерело: лист Мінсоцполітики від 01.07.2025 №371/0/98-25/314
Лише раз на рік, до Дня бухгалтера й аудитора: спеціальні ціни та грандіозні розіграші! Дізнатись більше