Небезпека для єдинників: оренда за ціною нижче ринкової може збільшити дохід

Податківці наголошують, що згідно з Цивільним кодексом України, якщо ціна в договорі не встановлена або не може бути визначена з його умов, вона визначається виходячи зі звичайних цін




Чи несе ризики юридична особа, яка орендує об'єкт у фізичної особи за ціною, нижчою за встановлену у рішенні міськради?

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено розділом XIV Податкового кодексу України (далі – ПКУ).


Відповідно до підпункту 2 пункту 292.1 ПКУ, доходом платника єдиного податку для юридичної особи є:

будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій), матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ПКУ.

Юридичні особи – платники єдиного податку третьої групи використовують дані спрощеного бухгалтерського обліку щодо доходів та витрат з урахуванням положень підпунктів 44.2, 44.3 ПКУ (абзац п'ятий п. 296.1 ПКУ).


Відповідно до абзацу третього пункту 44.2 ПКУ, юридичні особи – платники єдиного податку третьої групи ведуть спрощений бухгалтерський облік доходів та витрат з метою обрахунку об'єкта оподаткування за методикою, затвердженою центральним органом

виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Згідно з пунктом 292.3 ПКУ, до суми доходу платника єдиного податку включається вартість безоплатно отриманих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг)

Безоплатно отриманими вважаються товари (роботи, послуги), надані платнику єдиного податку згідно з письмовими договорами дарування та іншими письмовими договорами, укладеними згідно із законодавством, за якими не передбачено грошової або іншої

компенсації вартості таких товарів (робіт, послуг) чи ïx повернення, а також товари, передані платнику єдиного податку на відповідальне зберігання i використані таким платником єдиного податку.


При цьому датою отримання доходу платника єдиного податку є, зокрема:

дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (абзац перший п. 292.6 ПКУ).

Частиною четвертою статті 632 Цивільного кодексу України встановлено, що у разі якщо ціна у договорі не встановлена i не може бути визначена виходячи з його умов, вона визначається виходячи із звичайних цін, що склалися на аналогічні товари, роботи або

послуги на момент укладення договору.

Враховуючи викладене, якщо на дату підписання платником єдиного податку третьої групи (юридичної особи) акта оренди об'єкта у фізичної особи за ціною, нижчою встановленою у рішенні міськради, до суми доходу платника єдиного податку (юридичної особи) включається вартість такої орендної плати, визначена не нижче звичайної ціни


Джерело: лист ДПСУ від 16.07.2025 №760/2/99-00-24-01-04-02


Матеріали за темою:


Декларація єдинника 3 групи ФОП і юрособи за півріччя 2025 р.

Декларація платника єдиного податку – ФОП 3 групи: інструкція

Нульова декларація юрособи – платника єдиного податку: подавати чи ні

Як юрособі на ЄП 3 групи виправити помилки в декларації: інструкція щодо уточнення


Відео за темою:


Нові форми декларацій для «єдинників»: ліквідаційні та уточнюючі звіти

Зміни в оподаткуванні «єдинників» ФОПів і юросіб у 2025 році: ліміти, ВЗ, сплата ЄСВ, пільги & Нові форми щомісячної об'єднаної звітності та декларацій «єдинників»


Шаблони та зразки документів:


Податкова декларація платника єдиного податку третьої групи (юридичні особи)

Лише раз на рік, до Дня бухгалтера й аудитора: спеціальні ціни та грандіозні розіграші! Дізнатись більше


Матеріали на сайті https://7eminar.ua можуть містити роз’яснення державних органів та погляди зовнішніх авторів. Їхній зміст не завжди збігається з позицією редакції. Кожна публікація відображає особисту думку автора. Редакція не редагує авторські тексти і не несе відповідальності за їх зміст.

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇