Чи може КНП втратити неприбутковий статус через аптечну діяльність

Податківці застерігають: якщо комунальне некомерційне підприємство здійснює роздрібну торгівлю лікарськими засобами через аптеки у своїй структурі – це може порушувати вимоги Податкового кодексу щодо неприбутковості. У таких випадках підприємству загрожує виключення з Реєстру неприбуткових установ і нарахування податку на прибуток


У контролерів поцікавились:

Чи втратить комунальне некомерційне підприємство статус неприбуткової організації у разі здійснення реалізації лікарських засобів та медичних виробів в аптечних закладах, утворених у структурі такого підприємства, із встановленням на них націнок в межах, дозволених законодавством України?

За словами податківців вбачається, що проведення комунальним некомерційним підприємством, яке є комунальним закладом охорони здоров’я, у статусі неприбуткової організації діяльності з роздрібної торгівлі лікарськими засобами та виробами медичного призначення (що не передбачено для закладів охорони здоров’я Переліком випадків, за яких заклади охорони здоров’я державної та комунальної форми власності можуть надавати послуги з медичного обслуговування населення за плату від юридичних і фізичних осіб, затвердженого постановою Кабміну від 05.07.2024 №781) не відповідає вимогам п. 133.4 ПКУ щодо перебування такого підприємства у Реєстрі неприбуткових установ та організацій (далі – Реєстр).


У разі недотримання неприбутковою організацією вимог п. 133.4 ПКУ (з урахуванням положень п. 63 підрозділу 4 розділу ХХ ПКУ), така неприбуткова організація підлягає виключенню з Реєстру з визначенням податкового зобов’язання з податку на прибуток підприємств відповідно до підпунктів 133.4.3 та 133.4.4 ПКУ.


При цьому питання дотримання вимог п. 133.4 ПКУ щодо перебування некомерційних підприємств або установ, які є комунальними або державними закладами охорони здоров’я, у статусі неприбуткової організації в разі здійснення такими підприємствами та установами діяльності з роздрібної торгівлі лікарськими засобами та виробами медичного призначення, зокрема із відкриттям аптек як структурних підрозділів таких закладів, можливо розглядати після внесення змін до порядку здійснення фінансового забезпечення охорони здоров’я, встановленого згідно зі ст. 18 Закону України від 19.11.1992 №2801-XII «Основи законодавства України про охорону здоров'я», у частині передбачення для комунальних або державних закладів охорони здоров’я можливості здійснювати зазначений вид діяльності.


Водночас оскільки згідно з п. 1 Положення про МОЗ України, затвердженого постановою КМУ від 25.03.2015 №267 (зі змінами), МОЗ є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, то з питань організації роботи аптек у структурі комунальних та державних закладів охорони здоров’я для реалізації лікарських засобів та виробів медичного призначення доцільно звернутися до МОЗ.


Джерело: ІПК ДПС у Рівненській області від 07.07.2025 №3646/ІПК/17-00-04-01-10

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇